Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG pokazuje, że hossa rozpoczęta sygnałem przecięcia średniej z końcem października ubiegłego roku, obowiązuje nadal. Granica okrągłych 60 000 punktów na długo nie zatrzymała kupujących i kurs zdaje się zmierzać na maksima z 2007 roku. Nadal mamy więc zielone światło do kupowani akcji.

LPP – wśród ciekawszych sygnałów należy wspomnieć o LPP. Mimo, że sygnał kupna pojawił się tutaj już wcześniej, to dopiero teraz po mocnych wzrostach widać, że spółka prawdopodobnie będzie kierować się na maksima z 2014 roku.

PEKAO – tu mamy świeży sygnał kupna i próbę wybicia górą z kanału spadkowego. Całe odbicie ma swój początek z poziomu dołków z 2011 roku, a więc przy ważnym wsparciu. Patrząc na ożywienie w całym sektorze bankowym, wydaje się, że i tu czekają nas wzrosty.

Bytom – w kwietniu spółka powróciła do wzrostów jakie miały miejsce w styczniu. Niewiele brakuje do powstania sygnału kupna. Wydaje się wiec, że i tu, po długiej korekcie może dojść niebawem do powstania kolejnego impulsu wzrostowego.

PHN – kwiecień kończymy formacja objęcia hossy oraz sygnałem kupna po przecięciu średniej. W mijającym miesiącu pojawiły się wyższe obroty, które dają nadzieję na pokonanie linii trendu spadkowego. Jeżeli tak się stanie, spółka powinna kontynuować wzrosty.

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1500 zł).

Nasz Portfel Fabera:

W portfelu zachodzą dwie zmiany. Po pierwsze, sprzedajemy spółkę Pelion, na którą ogłoszono wezwanie. Można było zrobić to już miesiąc temu, wtedy byłby na niej zysk, obecnie wychodzimy na zero. Korzystając z hossy postanawiam kupić akcje PEKAO. Spółka nieco odstaje od reszty sektora bankowego. Wydaje mi się, że powinna jednak nadrobić zaległości. Kończący się tydzień jest najmocniejszy od dłuższego czasu co przyjmuję jako sygnał do dalszych wzrostów. Z pozostałych spółek cieszy odrobienie strat na Apator i zyski na PKO BP. Trochę straciła Elbudowa, ale na razie zaczekamy z decyzjami. Łącznie portfel jest na ok. 13% plusie.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec kolejnego miesiąca. Wszystkie wpisy można śledzić pod tagiem – Mebane Faber.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here