Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG po lutowych wzrostach znajduje się wyraźnie ponad średnią. Jest to dobry sygnał, który może rozwinąć się w trwałe wzrosty. W takim układzie możemy dokupić akcje do naszego portfela.
wig
KGHM – po odbiciu od 100 zł cena zaczęła rosnąć przecinając średnią. Niewiele w ostatnich 10 latach było takich sygnałów, ale większość przynosiła zysk.
k1
PGE – po mocnej i głębokiej korekcie pojawia się sygnał kupna. Poprzedni taki sygnał był początkiem kolejnych 4 miesięcy wzrostów.
k2
PGNIG – podobnie jak na PGE. Szerokie podwójne dno i wzrosty. Wydaje się, że kurs ma szansę na duże wzrosty do poprzednich szczytów.
k3
Apator – wyraźny powrót ponad średnia daje sygnał kupna. Cena musi jeszcze pokonać poziom poprzedniego szczytu.
k4
CD Projekt – po dość długiej ale płytkiej korekcie cena wybija średnią. Jest to długoterminowy trend wzrostowy, który powinien być kontynuowany.
k5
Elbudowa – mocny sygnał kupna, choć przestrzeń do wzrostów ograniczona. Kurs dokładnie i od dawna porusza się w kanale spadkowym, celem będzie górna krawędź.
k6
Farmacol – wsparcie wytrzymało i cena ruszyła do góry. Celem poprzedni szczyt. Bardzo trendowa spółka, na której jak widać wcześniejsze sygnały powodowały spore ruchy na północ.
k7
Lubawa – sygnał kupna, choć najpierw cena musi wybić linię bessy.
k8
Mabion – wczesny sygnał kupna, gdyż korekta zdaje się dopiero dobiegać końca. Ciekawa sytuacja, a potencjalny cel to oczywiście przynajmniej poprzedni szczyt.
k9
Quercus – sygnał na zakończenie korekty. Trend jest zdecydowanie wzrostowy, choć mogą pojawiać się obawy o już zbyt wysoką cenę.
k10
Zetkama – także wczesny sygnał, gdyż korekta jeszcze się nie zakończyła. Wydaje się, że cena powinna jednak wzrastać.
k11

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Nasz Portfel Fabera:

portfel

W mijającym miesiącu realizowaliśmy zysk na 50% pozycji spółki Apator, gdyż cena przebiła poziom 42 zł. Drugą spółką, na której realizujemy część zysku jest Elektrotim. Zamykamy 30% pozycji na poziomie 11 zł.

Kupujemy spółkę CD Projekt za pełną pulę 3000 zł. Panuje tu długoterminowy trend wzrostowy, a płaska korekta wskazuje, że ceny mogą jeszcze rosnąć. Po za tym branża gier komputerowych wydaje mi się ciekawa i warta uwagi. SL umieścimy na 6 miesięcznym minimum.

Portfel w ostatnim miesiącu zarobił prawie 1000 zł i jesteśmy już tylko na minimalnym minusie.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec marca.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here