Naga Markets9 maja 2014 roku w ramach bloku Szkoła inwestowania opublikowaliśmy banalnie prosty system, który przynosi całkiem dobre efekty w dłuższym czasie. Opis systemu znajdziecie Państwo pod linkiem:

“Czy proste rzeczy nadal działają? Poznaj genialny system Mebane Faber’a”

W trakcie badań tego systemu doszedłem do kilku wniosków, które również w tym artykule spisałem. W dużym skrócie to następujące zasady:

SYSTEM: „Kupuj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy kurs indeksu przebija prostą średnią 10-miesięczną. Sprzedawaj na ostatniej sesji w miesiącu, kiedy indeks przebija w dół tę samą średnią”

Dodatkowe zasady:

1. Warto łączyć tę metodę z PA tzn. uwzględniając wsparcia, opory i kształt świec sygnałowych.

2. Lepsze efekty niż podążanie ślepo za oryginalną metodą, która nie została opracowana dla naszego rynku, jest jej modyfikacja tzn. dopasowanie średniej do historii wykresu. Z moich badań wynika, że dla większości spółek najlepiej sprawdza się średnia SMA 15.

3. Opłacalne może być wprowadzenie tzw. zabezpieczenia antykryzysowego tzn. zamiast czekać do końca miesiąca na zamknięcie świecy, która mocno spada – ustawiamy SL np. 20% pod średnią, w ten sposób chronimy nasz kapitał przed większymi obsunięciami.

4. Ten sam sposób opłaca się zastosować do sygnałów kupna. Uznajemy sygnał kupna za poprawny, gdy cena zamknięcia wzrostowej świecy nie jest wyższa od poziomu średniej o np. więcej niż 20%.

5. Warto weryfikować sytuację na całej giełdzie tzn. kupujemy tylko gdy system Fabera pokazuje, że można kupować na indeksie WIG. Dodatkowo można sprawdzać np. sektory.

6. Oprócz tych przemyśleń wynikających z szerokich badań systemu Fabera na polskim rynku, uważam ponadto, że wybrana spółka powinna spełniać kryteria:

– powinna często poruszać się w trendach, a rzadko w konsolidacjach

– powinna być spółką o dobrej płynności, niedopuszczalne są duże luki cenowe

– powinna być spółką o zdrowych fundamentach tzn. nie chodzi o zagłębianie się w raporty finansowe, ale przynajmniej nie powinna być to spółka tzw. śmieciowa, mało stabilna itp.

Zgodnie z systemem dostosowanym do naszej GPW, przyjrzałem się spółkom z interwału miesięcznego i oto spojrzenie na naszą giełdę przez pryzmat systemu Fabera. Średnia krocząca to zawsze SMA 15. Najpierw ogólna sytuacja na giełdzie:

Indeks WIG spadł w grudniu poniżej średniej. Długi dolny cień świecy miesięcznej pokazuje jednak kolejną obronę wsparcia okolic 50 000 punktów. Choć mijający rok był ruchem bocznym to jednak cały czas trwa trend wzrostowy, na który wskazuje prosta analiza dołków i szczytów, a te układają się we wzrostową strukturę. Póki wyraźnie nie upadnie to wsparcie, nadal pozostajemy optymistami na przyszłość.

wig
Sygnały ostrzegawcze i sprzedaży:

BZ WBK – jest to sygnał ostrzegawczy, bo mimo ze cena spadła poniżej średniej, tak samo jak na WIGu powstał długi, dolny cień oraz kurs nadal oscyluje nad wyraźnym wsparciem.
s
KGHM – cena spadła poniżej średniej i zakończył się nasz sygnał wzrostów. Przypomnę, że sygnał wzrostów pojawił się na ostatniej sesji czerwca przy cenie 124,45 zł. Maksymalnie udało się osiągnąć poziom 139,55 zł czy o ponad 12% wyżej. Zgodnie z oryginalną metodą to koniec tego sygnału, choć stosując naszą modyfikację jest to tylko sygnał ostrzegawczy, gdyż cena nadal znajduje się nad bardzo ważnym, długoterminowym wsparciem.
ss
LPP – podobnie jest na LPP gdzie także mamy ostrzeżenie w postaci spadku ceny pod średnią, choć nadal chroni nas strefa wsparcia.
sss
Tauron – tutaj wsparcie jest wręcz historyczne, gdyż od początku notowań poziom ok. 5 zł był kluczowy i zawsze respektowany. Także mamy tutaj wsparcie, choć trzy ostatnie świece nie napawają optymizmem.
sssss
Sygnały kupna:

Mbank – po łagodnej korekcie kurs lekko wychodzi ponad średnią, w dodatku jest to już drugi pod rząd pin bar, więc być może wzrosty są już bliskie.

k
Colian – spółka wyraźnie wybiła średnią, a całość odbywa się na ważnym wsparciu, o którym często wspominaliśmy m.in. TUTAJ. Wydaje się, że wzrosty powinny być kontynuowane, gdyż mamy trend wzrostowy. Celem jest poprzedni szczyt.
kk
Remak – spółka z długą historią notowań, od wielu lat zawsze odbijała się w rejonie zaznaczonego wsparcia, dając duże ruchy wzrostowe. Płynność nie jest najlepsza lecz początki odbicia, które już są widoczne mogą zachęcać.
kkk
Sfinks – cały czas trwa trend spadkowy, dlatego musimy liczyć się z celem dość bliskim, na najbliższym oporze, a jest to niestety niewiele miejsca na wzrosty.
kkkk

Skład portfela:

Podsumowując, aby móc sprawdzić system Fabera postanowiłem przyjąć proste założenie. Kupno dzieli się na właściwe (zakup akcji za 3000 zł) oraz zakup wstępny (pilotażowy) lub jak kto woli kupno sprawdzające – ma ono miejsce, gdy mamy sygnał kupna, ale ogólna sytuacja techniczna np. potencjał do wzrostów lub poziom ryzyka nie są najlepsze (kupno za 1000 zł).

Kupować można tylko w przypadku występowania lub podtrzymania sygnału kupna na indeksie WIG. Zatem nie uczestniczymy w trendach spadkowych.

Nasz Portfel Fabera:

portfel

W mijającym miesiącu SL złapał spółkę Wielton, która naprawdę silnie spada. Był on ustawiony na poziomie 4,90 zł. Strata z zainwestowanych 3000 zł wynosi ok. 400 zł.

Kolejną spółką, która niestety wypada z portfela jest KGHM. Straciliśmy na nim niespełna 6%. Może warto było zostawić szerszy SL, choć zawsze możemy ją odkupić, a należy pamiętać, że przyniosła ona także zyski z dywidendy.

Minimalnie został trafiony Apator, tuż po wybiciu SL cena zaczęła rosnąć. Wykres miesięczny pełen jest pin barów, pokazujących, że wzrosty są prawdopodobne. Dlatego też postanowiłem odkupić tę spółkę, po odrobinie niższej cenie niż poprzednim razem, ale także za 1000 zł.

Coraz lepiej radzi sobie Budimex, który jest od września w naszym portfelu. Nową gwiazdą jest Elektortim, kupiony miesiąc temu za pełną stawkę od razu przynosi ponad 18% zysku, choć w miesiącu był już notowany sporo wyżej po 10,60 zł.

W minionym roku, choć portfel istnieje od maja – straciliśmy na spółkach: Groclin, Energoinstal, Wielton, KGHM, Apator. Zysk odnotowaliśmy na Bakalland i Grajewo. Aktualnie spółki znajdujące się w portfelu zarabiają. Z dywidend zyskaliśmy prawie 180 zł.

Portfel na koniec roku traci niespełna 1000 zł co stanowi wobec pełnej kwoty, którą dotychczas zainwestowaliśmy -4,42%. Można zatem powiedzieć, że stoimy nadal w miejscu i czekamy, aż sytuacja na naszej giełdzie zdecydowanie się poprawi. Jest to metoda bardzo długoterminowa, zarabiająca jedynie na trendach wzrostowych. Mam nadzieję, że taki trend nadejdzie w 2015 roku. Ceny z portfela pochodzą mniej więcej z godzin popołudniowych 23 grudnia i mogą się minimalnie różnić od cen zamknięcia.

Zapraszam na kolejną “Ostatnią sesję miesiąca” czyli przegląd spółek GPW metodą Mebane Fabera już pod koniec stycznia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFED w 2015 będzie bardziej gołębi
Następny artykułNajsilniejsza waluta w 2014 roku
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here