Naga MarketsAuthor: Antana
Creative Commons Attribution License

Kilka dni temu cały świat obiegła informacja, że chiński bank centralny PBOC – zdecydował o zablokowaniu wszystkich transakcji wykonywanych przy użyciu Bitcoina zarówno w przypadku banków, giełd jak i prywatnych inwestorów do dnia 15 kwietnia.

PBOC postanowiło wydać oficjalny komentarz w tej sprawie, gdyż jak twierdzi nie do końca o takie przesłanie im chodziło:

„Zgodnie z naszym zeszłotygodniowym oświadczeniem chcemy wyjaśnić, że nie zdecydowaliśmy się na zablokowanie wszystkich transakcji wirtualną walutą przed 15 kwietnia. Wydaliśmy oficjalny dokument, jednak jego celem nie było zbanowanie/zablokowanie transakcji BTC a jedynie wzmocnienie nadzoru regulacyjnego nad nimi.”

O ile wypowiedź Banku Ludowego Chin powinna być uspokajająca, to azjatyccy dziennikarze zauważają, że ma niewiele z prawdą. Bank nie podkreślił, że „wzmocnienie nadzoru regulacyjnego nad transakcjami” doprowadzi między innymi do zakazu otwierania przez banki komercyjne rachunków bieżących giełdom BTC – ma to uniemożliwić zarządzanie płatnościami, rozrachunki oraz dostęp do innych niezbędnych usług podczas prowadzenia giełd bitcoinowych.

Nowe oświadczenie PBOC jest dodatkowo niezgodne z wcześniejszym dokumentem opublikowanym w pierwszej połowie marca. Bank centralny stwierdził w nim, że wszystkie chińskie banki i zewnętrzni dostawcy usług płatniczych muszą zamknąć konta i rachunki powiązane z 15 chińskimi giełdami BTC i LTC do 15 kwietnia. W międzyczasie, giełdy wskazane przez bank centralny nadal będą miały możliwość pobierania środków z tychże rachunków jednak nie będą mogły ich zasilać.

Nowe rozporządzenie PBOC blokuje całkowicie dotychczasowe sposoby obchodzenia utrudnień działalności giełd BTC w Azji. Powszechną praktyką było stosowanie voucherów dostarczanych przez zewnętrzne podmioty oferujące usługi płatnicze i ich późniejsza wymiana na pieniądz FIAT lub zasilanie kont z prywatnych rachunków prezesów i właścicieli giełd – po 15 kwietnia działania tego typu będą nielegalne.

15 giełd, o których mówi PBOC to: BTCChina, Huobi, Okcoin, Fxbtc, btc100, 8087, btc star, 42btc i 7 mniejszych raczej niepopularnych w Europie podmiotów. Cała sytuacja pozostaje mocno niejasna i wszystko wskazuje na to, że na udzielenie odpowiedzi na jakiekolwiek pytania będziemy musieli po prostu poczekać do 15 kwietnia.

 Za cryptocoinsnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here