Bank Kanady (BoC) podniósł dziś docelową stopę oprocentowania overnight do 4,5%, najwyższego poziomu od czasu kryzysu w 2008 r. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego (QT). Rada Prezesów w dalszym ciągu ocenia, że globalna inflacja pozostaje wysoka i ma szerokie ku temu podstawy. Podwyżka stóp była zgodna z oczekiwaniami rynków, a mimo to znacząco podbiła kurs USD/CAD, który osiągnął wysoki poziom 1,3420.
- Bank Kanady nie zaskoczył rynków decyzją i podniósł stopy o 25 pb do 4,5%
- Dolar kanadyjski nieco stracił w wyniku decyzji kanadyjskich decydentów
- Psychologia w Tradingu. DOŁĄCZ DO WEBINARU i przeprogramuj swój umysł, aby odnieść sukces
- Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
Bank Kanady podwyższa stopy o 25 pb, kontynuuje zacieśnianie ilościowe
Bank Kanady podniósł dziś swoją docelową stopę procentową do 4,5%, przy stopie bankowej na poziomie 4,75% i stopie depozytowej na poziomie 4,5%. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego.
Globalna inflacja pozostaje wysoka i ma szerokie ku temu podstawy. W wielu krajach inflacja spada, co w dużej mierze odzwierciedla niższe ceny energii oraz usprawnienia w globalnych łańcuchach dostaw. W Stanach Zjednoczonych i Europie gospodarki zwalniają, ale okazują się bardziej odporne, niż oczekiwano w czasie publikowania przez Bank październikowego raportu o polityce pieniężnej (MPR). Gwałtowne zniesienie przez Chiny ograniczeń związanych z COVID-19 spowodowało korektę w górę prognozy wzrostu dla Chin i stwarza ryzyko wzrostu cen towarów. Wojna Rosji z Ukrainą pozostaje istotnym źródłem niepewności. Warunki finansowe pozostają restrykcyjne, ale od października uległy złagodzeniu, a dolar kanadyjski jest stosunkowo stabilny w stosunku do dolara amerykańskiego.
Bank szacuje, że globalna gospodarka wzrosła o około 3,5% w 2022 r. i spowolni do około 2% w 2023 r. i 2,5% w 2024 r. Prognoza ta jest nieco wyższa niż w październiku.
DOŁĄCZ DO WEBINARU. SMART SĘP POKAŻE CI JAK WYZNACZYĆ ISTOTNE CELE W TRADINGU
W Kanadzie wzrost gospodarczy w ostatnim czasie był wyższy niż oczekiwano, a gospodarka nadal charakteryzuje się nadmiernym popytem. Rynki pracy są nadal napięte: stopa bezrobocia jest bliska historycznego minimum, a przedsiębiorstwa zgłaszają ciągłe trudności ze znalezieniem pracowników. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że restrykcyjna polityka pieniężna spowalnia aktywność, zwłaszcza wydatki gospodarstw domowych. Wzrost konsumpcji osłabł od pierwszej połowy 2022 r., a aktywność na rynku mieszkaniowym znacznie spadła. Ponieważ skutki podwyżek stóp procentowych nadal odbijają się na gospodarce, oczekuje się, że wydatki na usługi konsumenckie i inwestycje biznesowe spadną. Tymczasem słabszy popyt zagraniczny prawdopodobnie odbije się na eksporcie. To ogólne spowolnienie działalności pozwoli podaży dogonić popyt.
Bank szacuje, że gospodarka Kanady wzrosła w 2022 roku o 3,6%, nieco mocniej niż przewidywano w październiku. Oczekuje się, że wzrost zatrzyma się do połowy 2023 r., a przyspieszy w dalszej części roku. Bank oczekuje wzrostu PKB o ok. 1% w 2023 r. i ok. 2% w 2024 r., czyli niewiele zmieniło się od prognozy z października.
Inflacja spadła z 8,1% w czerwcu do 6,3% w grudniu, odzwierciedlając niższe ceny benzyny, a ostatnio również spadek cen dóbr trwałego użytku. Pomimo tego postępu Kanadyjczycy nadal odczuwają trudności związane z wysoką inflacją podstawowych wydatków domowych, przy ciągłym wzroście cen żywności i schronienia. Krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają podwyższone. Miary inflacji bazowej w ujęciu rocznym wciąż wynoszą około 5%, ale trzymiesięczne miary inflacji bazowej spadły, co sugeruje, że inflacja bazowa osiągnęła szczyt.
Przewiduje się, że inflacja znacznie spadnie w tym roku. Oczekuje się, że niższe ceny energii, poprawa globalnych warunków podaży oraz wpływ wyższych stóp procentowych na popyt obniżą inflację CPI do około 3% w połowie tego roku i powrócą do celu 2% w 2024 r.
– Ponieważ utrzymujący się nadmierny popyt wywiera presję na wzrost wielu cen, Rada Prezesów postanowiła podnieść główną stopę procentową o kolejne 25 punktów bazowych. Uzupełnieniem restrykcyjnego nastawienia stopy procentowej jest realizowany przez Bank program zacieśniania ilościowego. Jeśli rozwój sytuacji gospodarczej będzie przebiegał zasadniczo zgodnie z perspektywą MPR, Rada Prezesów spodziewa się utrzymać główną stopę procentową na obecnym poziomie, jednocześnie oceniając wpływ skumulowanych podwyżek stóp procentowych. Rada Prezesów jest gotowa do dalszego podwyższenia podstawowej stopy procentowej, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby przywrócić inflację do docelowego poziomu 2%, i pozostaje zdecydowana w swoim zobowiązaniu do przywrócenia stabilności cen dla Kanadyjczyków – podsumowano w raporcie BoC.
Kurs dolara (USD/CAD) zyskuje w reakcji na decyzję Banku Kanady
Notowania pary walutowej USD/CAD wystrzeliły w górę w pierwszej minucie po publikacji decyzji BoC do niemal poziomu 1,34300. Jednak był to bardzo krótkotrwały impuls, który w chwili pisania tego tekstu kilka minut pod podwyżce stóp jest częściowo niwelowany . Na chwilę obecną notowania osuwają się w rejon wsparcia 1,34, a silna deprecjacja dolara kanadyjskiego wskazuje, że minimalna podwyżka stóp jest lekkim rozczarowaniem dla rynków.
Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.