Naga MarketsKurs euro, dolara, funta i franka do złotegoKursy euro i franka szwajcarskiego wzrosły w ostatnim czasie o około 22 grosze, a kursy funta i dolara amerykańskiego o 28 groszy. Biorąc pod uwagę, że mówimy tu o skali wzrostów, która miała miejsce na przestrzeni niespełna miesiąca, nie sposób nie zgodzić się z tym, iż na przestrzeni września doszło do zauważalnego osłabienia polskiego złotego. Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa jednak, że może być to korzystne dla naszej gospodarki.

  • Kurs złotego pod presją podaży
  • Osłabienie PLN może być korzystne dla polskiego eksportu
  • Decyzje NBP powinny sprzyjać powrotowi Polski na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego
  • Powstrzymanie się od podwyżek stóp procentowych będzie sprzyjało utrzymaniu kursu złotego na poziomie opłacalnym dla naszego eksportu

Osłabienie złotego stanowi impuls proeksportowy

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa tendencję tę ze korzystną, gdyż umiarkowane osłabienie kursu złotego stanowi swoisty impuls proeksportowy.

W poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja odniósł się on także do opublikowanych niedawno “Założeń polityki pieniężnej na rok 2021”. Jego zdaniem utrzymanie poziomu celu inflacyjnego oraz granic odchyleń od tego celu oraz wszystkie pozostałe założenia i działania Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeniknięte są troską o realną sferę gospodarki.

Eryk Łon, RPP

– Generalnie uważam, że polityka NBP powinna być przygotowaną na różne scenariusze w gospodarce światowej. Uważam, że decyzje NBP w najbliższych latach powinny sprzyjać powrotowi Polski na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego. Jest ważne, aby stopy procentowe nadal kształtowały się na umiarkowanym poziomie, gdyż będzie sprzyjać to poprawie dynamiki nakładów inwestycyjnych – napisał członek RPP.

Profesor wskazał także, że powstrzymanie się od podwyżek stóp procentowych będzie sprzyjało utrzymaniu kursu złotego na poziomie opłacalnym dla naszego eksportu.

Podkreślił on również, iż jest zdecydowanym zwolennikiem dopuszczalności interwencji walutowych i cieszy go fakt, że w najnowszych „Założeniach polityki pieniężnej” wspomina się o możliwości stosowania tego instrumentu.

– Bardzo ważne, że nasz bank centralny ma prawo do interwencji walutowych. W naszym banku centralnym badany jest np. poziom tzw. granicznego kursu opłacalności eksportu. Badany jest więc np. poziom kursu euro w złotych i dolara amerykańskiego w złotych, przy którym rentowność eksportu byłaby już ujemna – wskazał.

Warto przygotować się na następny kryzys gospodarczy

W artykule na stronie Radia Maryja przyznał on także, że już teraz powinniśmy przygotować się na następny kryzys w gospodarce światowej, który prawdopodobnie kiedyś wystąpi.

– Już teraz warto pomyśleć o dopuszczeniu możliwości kupowania obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek giełdowych a także jednostek funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał na giełdzie warszawskiej – napisał dodając, że chodzi bowiem o to, aby uczestnicy polskiego życia gospodarczego zdawali sobie sprawę, że instrumentarium polityki pieniężnej może ulec w odpowiednich warunkach poszerzeniu co będzie mogło zwiększać skuteczność polskiej polityki pieniężnej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here