whitebit

Orlen Południe uruchomił pilotażową instalację kwasu mlekowego kosztem 10 mln złWarszawa, 13.04.2022 (ISBnews) – Orlen Południe – spółka zależna PKN Orlen – uruchomił w Trzebini pierwszą w Polsce pilotażową instalację do produkcji ekologicznego kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów, podał PKN Orlen. Inwestycja o wartości 10 mln zł po zakończeniu pilotażu ma być rozbudowana, a produkcja kwasu mlekowego docelowo zwiększona do 5 tys. ton rocznie, co pozwoli na pokrycie ponad połowy krajowego zapotrzebowania na ten bioprodukt.

“Budujemy kompetencje w innowacyjnych obszarach, maksymalizując w ten sposób zyski i wzmacniając przewagi konkurencyjne. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzymy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w Orlen Południe przyniesie nam wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię. Przyczyni się także do realizacji celów założonych w naszej strategii, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności emisyjnej Grupy Orlen do 2050 roku” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.Kwas mlekowy wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w branży chemicznej, spożywczej, kosmetycznej czy farmaceutycznej.

W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały do importowania go z Azji i Europy Zachodniej. Nowo powstała instalacja na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Jej uruchomienie to pierwszy krok do uzyskania produkcji na pełną skalę, czyli do 5 tys. ton rocznie. Obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie. Docelowo Orlen Południe pokryje więc ponad połowę krajowego popytu, podsumowano.

Orlen Południe to spółka w 100% zależna od PKN Orlen. Działalność biznesowa spółki koncentruje się na głównych segmentach produktowych związanych z produkcją i sprzedażą biopaliw i biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara australijskiego prognozy 2021 | euro usd | eurocash notowania | wirtualna polska akcje prognozy | cena akcji cdprojekt | nasdaq kurs | pgnig gpw |Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj