Naga MarketsOrlen zmierza w kierunku największych podmiotów na rynku paliwowym w EuropieW ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z przejęciem Lotosu oraz Energi przez PKN Orlen. Cały proces miał związek z planem konsolidacji państwowych aktywów paliwowych. Następnym etapem ma być kupno PGNiG. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Reutesa, wniosek o przejęcie zostanie skierowany do Komisji Europejskiej jeszcze w tym roku.

  • PKN Orlen realizuje plan konsolidacji państwowych aktywów paliwowych.
  • Spółka poprosi Komisję Europejską o zgodę na przejęcie PGNiG.
  • To już kolejne przejęcie, po grupie Energa oraz Lotosie.

Zobacz również: CI Games podpisał umowę na dystrybucję SGW Contracts 2

Te artykuły również Cię zainteresują
PKN Orlen poprosi o zgodę na przejęcie PGNiG

PKN Orlen chce podjąć kolejny, trzeci krok w budowaniu paliwowo-energetycznego molocha. Odkąd w 2018 roku, prezesem spółki został Daniel Objatek, PKN Orlen doprowadził do przejęcia kontroli nad Energą, a także do zakupu Lotosu. Kolejnym etapem ma być przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Zgodnie z komunikatem dziennikarzy Reutesa, wspomniany prezes, chce złożyć wniosek o przejęcie spółki do Komisji Europejskiej jeszcze w 2020 roku.

Scalenie wszystkich podmiotów: PKN Orlen, Energa, Lotos i PGNiG stworzy firmę z obrotami rocznymi rzędu 200 mld zł. (45 mld euro). Zysk netto tych czterech podmiotów wyniósł w ubiegłym roku 6 mld zł. Dla porównania ubiegłoroczne przychody największego europejskiego koncernu paliwowego – brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell wyniosły 345 mld funtów.

Zobacz również: Elon Musk: Warren Buffett nie jest “miłym dziadkiem”, za którego wszyscy go uważają

Akcje PKN Orlen tracą na wartości

Podczas dołka bessy z połowy marca bieżącego roku, walory PKN Orlen zanurkowały poniżej poziomu 44 zł. Następnie obserwowaliśmy dynamiczne odrabianie strat, aby w pierwszych dniach czerwca osiągnąć poziom 72 zł., który jednak zdecydowanie odbiegał od ponad 100 zł. w końcówce 2019 roku. Od 2 miesięcy, notowania jednej z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych tracą na wartości. Obecnie kurs oscyluje w okolicach 54 zł., zatem od szczytu z czerwca stracił już blisko 30%.

Notowania PKN Orlen z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.pl

We wtorek w południe, akcje PKN Orlen zyskują 1,7%, a kurs wynosi 54,12 zł. Obroty na walorach spółki dochodzą do 30 mln zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here