Naga MarketsFCAFinancial Conduct Authority (FCA) opublikował wczoraj dokument, w którym ocenia perspektywę odejścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE). Organ regulacyjny sektora finansowego w Wielkiej Brytanii przygląda się potencjalnym ryzykom i podkreśla, że jak każdy dokument dotyczący Brexitu – jest w nim wiele niepewności i potencjalnych zagrożeń. 


Zgodnie z opublikowanym dokumentem, brytyjski organ regulacyjny zwraca szczególną uwagę na trzech głównych punktach umowy Brexitowej dotyczącej usług finansowych. Przede wszystkim analizowane jest prawdopodobieństwo tzw. opcji “no-deal” Brexit pod wpływem pytania, czy projekt porozumienia przedłożony przez premier Therese May zostanie zaakceptowany. Warto przypomnieć, że w przypadku braku porozumienia i dojścia do opcji tak zwanego “no-deal” Brexit, wówczas dostęp między Wielką Brytanią a UE zostanie określony w zasadach Światowej Organizacji Handlu co niekoniecznie musi być dobre dla samej Wielkiej Brytanii z powodu braku wynegocjowanych, lepszych warunków.

Dodatkowo, “prawa paszportowe” dla firm brytyjskich działających w UE – i odwrotnie – przestaną obowiązywać. Wielka Brytania zostanie również wyłączona z istniejących umów o wymianie danych między państwami UE.

Zobacz również: ESMA rozpoczyna współpracę z Brytyjską Izbą Rozliczeniową (CCP)

Z tego powodu również brytyjski organ regulujący sektor finansowy szczególnie analizuje przedstawione im dokumenty aktualnej sytuacji ws Brexitu – a jak sam organ mówi – w związku z umową mogą wystąpić pewne zakłócenia dla konsumentów w następstwie no-deal Brexit, jednak staramy się odpowiednio przygotować, tak aby brytyjski sektor usług finansowych był gotowy, jeśli taki scenariusz wystąpi.

FCA przedstawia uwagi Parlamentowi

Po tym, jak FCA zapoznał się z aktualną dokumentacją ws. Brexitu i przyjrzeniu się najpierw potencjalnym rezultatom umowy typu “no deal”, organ regulacyjny zwrócił się następnie do parlamentu brytyjskiego, przedstawiając swoje uwagi jeśli parlament brytyjski zatwierdzi projekt umowy zaproponowany przez premier May.

Na chwilę obecną organ regulacyjny wydaje się popierać porozumienie. Odnotowując jednocześnie, że konsekwentnie sprzeciwia się Brexitowi, który będzie powodować wzmożone ryzyka w branży usług finansowych. FCA dodaje również w uwagach skierowanych do parlamentu, że okres przejściowy zdrożenia wszelkich zmian dotyczących odejścia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej musi nastąpić z okresie od 30 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r., aby wszelkie zagrożenia związane z rynkiem finansowym UK mogły być przez ten czas wyeliminowane.

Może Cię zainteresować: Carney: Zmienność funta pozostanie duża do czasu porozumienia ws. Brexitu

Na koniec brytyjski organ regulacyjny określił kilka kwestii dotyczących stanu przyszłych stosunków między FCA a organami regulacyjnymi UE (ESMA). Z wymienionych postulatów możemy wyczytać m.in: zobowiązane się do zachowania stabilności finansowej, integralności rynku, inwestorów ochrony i uczciwej konkurencji, przy jednoczesnym poszanowaniu autonomii każdej ze stron, lub – zdolność do podejmowania decyzji o równoważności we własnym interesie, ścisła i strukturyzowana współpraca w kwestiach regulacyjnych i nadzorczych czy autonomia regulacyjna, przejrzystość i stabilność podczas wspólnych stosunków. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here