Naga Markets

Orange straciło wczoraj prawie 2 procent. Indeks WIG20 z dobrym wynikiem Wtorkowa sesja potwierdziła poniedziałkowy impuls popytowy – główne rynki odrobiły na początku tego tygodnia już większość strat wywołanych realizacją zysków po doniesieniach o potencjalnym zagrożeniu jakie mógł nieść ze sobą nowo odkryty wariant koronawirusa.

Orange było wczoraj jedną z najsłabszych spółek

Na ten moment rynki wracają w kierunku swoich maksimów, a omikronowa podaż wygląda jedynie na zdrową korektę, w dodatku rajd Świętego Mikołaja nie został jeszcze odwołany. Wczoraj na Wall Street o 3% podrożały spółki technologiczne zagregowane w indeksie Nasdaq, a indeks S&P 500 zwyżkował o 2,1%.



Bardzo mocne wzrosty odnotowały francuski indeks CAC40 (+2,9%) i niemiecki DAX (+2,8%). Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna przywódców USA i Rosji – prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegał odpowiedzią za pomocą sankcji i innych środków wraz z sojusznikami w razie najazdu na Ukrainę.

Administracja USA poinformowała również o planach zatrzymania Nord Stream 2 w razie inwazji. Białoruś od 1 stycznia ustanawia embargo na produkty żywnościowe wobec państw, które zastosowały wobec niej sankcje.

Na krajowym rynku również odnotowaliśmy wzrosty, choć ich skala była nieco mniejsza niż na zachodnich indeksach. Najmocniej zwyżkowały największe spółki z indeksu WIG20 (+1,9%), mWIG40 zyskał 1,6%, a sWIG80 zaledwie 0,7%. Wśród blue chipów liderem wzrostów i obrotów zostało mocno już wyprzedane Allegro (+7,3%), za nim znalazły się spółki surowcowe i paliwowe, a na przeciwległym biegunie najsłabiej wypadły spółki energetyczne.

Słabszą sesję odnotowało również Orange (-1,9%), które po sesji przedstawiło informację o zawartej ze związkami umowie społecznej na lata 2022-23, która umożliwia skorzystanie z odejść dobrowolnych dla maksymalnie 1400 pracowników. Wczoraj w kraju ogłoszono kolejne zaostrzenie restrykcji, polegające m.in. na ograniczeniu limitu klientów w kinach i restauracjach.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Dziś głównym tematem będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych – konsensus analityków zakłada podwyżkę o 50 punktów bazowych, choć nawet większa podwyżka o 75 pb. dla wielu nie byłaby zaskoczeniem. Z pozostałych spółek: 1. BNP Paribas zaksięguje w IV kw. ok 580 mln zł rezerwy na ryzyko kredytów w CHF. 2. Wojas miał w listopadzie niemal 42 mln zł przychodów (+93% r/r), w okresie styczeń-listopad przychody wzrosły o 17% r/r do 258 mln zł.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania neuca | jak handlować ropą naftową | pkobp akcje kupno | eurocash kurs akcji | lira turecka | frank euro | pzu akcje notowania |



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here