Naga MarketsLogo Orange PolskaHaitong Bank obniża rekomendację dla Orange Polska do SPRZEDAJ z Neutralnie, jednocześnie podnosząc cenę docelową do 6,0 PLN z 5,4 PLN. Wyższa cena docelowa wynika z podwyższenia przez analityków prognoz dotyczących EBITDaL (EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu) na lata 2019-2021 odpowiednio o 1/4/5 proc. Szacunki wzrosły dzięki szybszej od oczekiwań sprzedaży nieruchomości i ostatnich wzrostów ARPU spółki. Wyniki za III kw. 2019 r. uległy poprawie dzięki wpływom ze sprzedaży nieruchomości i konsolidacji z BlueSoft. Ostatni kwartał pokazał kilka ważnych zjawisk: stabilizacja ARPU, dobre wyniki sprzedaży internetu światłowodowego, niższy wskaźnik churn oraz dalsze optymalizacje kosztowe.

Kurs akcji Orange Polska wystrzelił po dniu inwestora Orange, który odbył się 4 grudnia br. W trakcie spotkania z inwestorami spółka matka ogłosiła plan zwiększania wartości poprzez Towercos (spółki zarządzającej wieżami). Inwestorzy przewidują, że Orange Polska może wkrótce sprzedać i z powrotem wyleasingować swoją infrastrukturę, co pozwoli uwolnić gotówkę niezbędną do delewarowania i wypłacania dywidend. Analitycy Haitong Banku oczekują, że spółka powróci do wypłaty dywidendy w 2021 r., wypłacając 0,25 PLN na akcję ze stopą dywidendy na poziomie 4 proc. Biorąc pod uwagę, że sieć Orange Polska w naszym kraju jest zarządzana w ramach NetWorks!, w którym posiada równe udziały z T-Mobile, analitycy przewidują, że sprzedaż sieci bez zgody T-Mobile będzie trudna. Dlatego Haitong Bank oczekuje, że Orange Polska rozpocznie projekt Towercos w kraju, w którym będzie to mniej skomplikowane, np. we Francji.

Orange Polska podtrzymuje cel na 2020 r. wzrostu przychodów i EBITDaL r/r. Zdaniem analityków Haitong Banku utrzymanie dynamiki przychodów nie powinno być problemem, ponieważ technologie ICT będą wspierały wyniki, ale oczekiwane wzrosty EBITDaL będą trudne do osiągnięcia ze względu na wysoką bazę w 2019 r. Przewidują, że 2020 r. przyniesie dalszą presję kosztową ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i wynagrodzeń. W 2018 r. wynik EBITDaL spółki wsparły jednorazowo 192 mln PLN pochodzące ze sprzedaży nieruchomości, z kolei w 2019 r. analitycy oczekują 297 mln PLN.

Jak wskazuje Orange Polska, ważnymi elementami redukcji kosztów w ostatnich kwartałach jest redukcja zatrudnienia, postępująca automatyzacja, bardziej efektywne sieci i zarządzanie kosztami marketingu. W ostatnim czasie spółka dokonała sporych redukcji, czyniąc organizację bardziej przejrzystą, choć liderami w tym zakresie pozostają Play i Cyfrowy Polsat. Analitycy Haitong Banku uważają, że Orange Polska jest w stanie rozszerzać proces automatyzacji i kontynuować redukcję zatrudnienia. Jednak zwracają uwagę na wciąż istniejące obszary podatne na ryzyka, takie jak rosnące koszty energii elektrycznej, które są trudne do ograniczenia za względu na profil działalności spółki.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta powraca do psychologicznego poziomu 5 zł. Po rajdzie GBP/PLN nie ma już śladu
Następny artykułAkcje Play nadal z rekomendacją KUPUJ od Haitong Bank. Cena docelowa na 37,9 zł
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here