Naga Marketswojna handlowa USA ChinyInwestorzy przywykli do krajobrazu, w którym to wojna handlowa jest głównym sternikiem nastrojów na światowych parkietach. Tymczasem już jutro rozpoczyna się kolejna seria rozmów, w których w późniejszym etapie będą uczestniczyć m.in. chiński v-ce premier Lui Hue oraz Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych – Steven Mnuchin. 


Chiny się nie śpieszą

Robert Carnell, główny ekonomista Banku ING (na rejon Azja -Pacyfik) zwraca uwagę, że zbliżającym się rozmową towarzyszy optymizm, jednak podkreśla jak często był on w przeszłości mylący. W swoim cotygodniowym komentarzu, iż strona chińska z coraz większą niechęcią rozważa szerokie porozumienie handlowe, którego oczekuje administracja amerykańska.

Purple Trading. Broker dający dostęp do prawdziwego rynku finansowego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Według ekonomisty ING stanowisko Pekinu jest intrygujące ze strategicznego punktu widzenia, ponieważ wydaje się,  to właśnie USA ma więcej do zyskania z ograniczonego porozumienia.

  1. Amerykańska gospodarka pozostaje w całkiem dobrej formie, ale ostatnio napływające dane mogą budzić pewien niepokój – szczególnie te odnośnie produkcji.
  2. Gospodarka Stanów Zjednoczonych jest daleko pod możliwego załamania, chociaż ma mniej potencjalnych narzędzi stymulujących w rękawie.
  3. Korzyści płynące z wojny handlowej z Chinami mogą zostać zniwelowane przez uderzenie w gospodarkę i tym samym w pozycję Donalda Trumpa w kontekście zbliżających się wyborów.
  4. Biorąc pod uwagę powyższe punkty, Chiny istotnie mogą utrzymać status „quo” w wojnie handlowej, oczekując na rozwój sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych.
Wykres instrumentu S&P500 w ujęciu tygodniowym.

Zdaniem R. Carnella, to co może podważyć chińskie stanowisko w perspektywie krótkoterminowej, to wpływ pomoru świń na podaż wieprzowiny w Państwie Środka oraz zapotrzebowanie na inne produkty rolne, takie jak soja.

Jednocześnie Stany Zjednoczone otwarcie zadeklarowały chęć szerokiego porozumienia, co może sugerować, że wreszcie pojawi się światło w tunelu. Jednak jak pokazała historia – optymizm w tej kwestii bywa często nietrafiony.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here