Naga Marketsfigurki chińskich filozofówRynki akcji w USA notowały wczoraj wzrosły, ponieważ inwestorzy mają nadzieję, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe. Traderzy pozostają podzieleni co do wielkości i czasu cięć, jednak istotne jest przede wszystkim przekonanie, że polityka pieniężna zostanie poluzowana. Giełdy w Europie zaczęły notować wzrosty, jednak sentyment osłabił się i w dużej mierze kursy zakończyły sesję na czerwono.

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, pozostawił otwarte drzwi na obniżki stóp procentowych, co pomogło indeksowi Dow Jones wzrosnąć powyżej 27 000 – po raz pierwszy w historii. Biorąc pod uwagę oczekiwania, rynki prawdopodobnie zareagują źle, jeśli stopy procentowe zostaną utrzymane w tym miesiącu. Szef Fed może obniżyć stopy pod koniec tego miesiąca i dostarczyć wskazówek na temat potencjalnych kolejnych obniżek w tym roku, jako sposób na utrzymanie rynków kapitałowych w pozytywnym nastawieniu. Wiele mówi się o obniżkach stóp o 50 punktów bazowych, jednak są też opinie, że byłoby to nadmierne, biorąc pod uwagę fakt, że bezrobocie jest bliskie 50-letniemu minimum.

Dane makroekonomiczne

Wczoraj pojawiły się mieszane raporty dotyczące inflacji z USA. Główny odczyt CPI spadł z 1,8% do 1,6% i był najniższy od czterech miesięcy. Bazowy odczyt CPI wzrósł do 2,1%.

W nocy giełdy w Azji notowały wzrosty, ponieważ inwestorzy oczekiwali na chiński raport o danych handlowych, który napłynie dzisiaj w ciągu dnia. Zgodnie z prognozą import ma wynieść -4,5%, podczas gdy raport z maja wykazał spadek o 8,5. Oczekuje się, że eksport wyniesie 2% (poprzedni raport wykazał wzrost o 1,1%).

Francuska inflacja utrzymywała się na stałym poziomie 1,4%, podczas gdy niemiecka wzrosła do 1,5%, z 1,3%. To pozytywne, że popyt rośnie w największej gospodarce Europy. Traderzy są nadal świadomi prognoz wzrostu Komisji Europejskiej dla strefy euro. Organ uważa, że Niemcy, Francja i Włochy będą wykazywać niewielki wzrost.

Lęk przed Brexitem bez porozumienia rośnie, ale Wielka Brytania jest bardziej przygotowana na takie zdarzenie, a system bankowy może wytrzymać chaotyczny przebieg Brexitu.

Ropa naftowa traciła wczoraj na wartości. OPEC przewidział, że popyt w 2020 r. spadnie, a prognoza ta spowodowała realizację zysków w następstwie ogromnego wzrostu w poprzedniej sesji. 

Raport o produkcji przemysłowej w strefie euro ma napłynąć o godzinie 11:00, a szacunki wynoszą 0,2% miesięcznie. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany raport PPI z USA, a odczyt ma wynieść 1,6%, podczas gdy bazowy wskaźnik PPI ma osiągnąć 2,2%.

EURUSD – kurs wpadł w szerszy trend spadkowy, a powrót w okolice 1,1200 może otworzyć drogę na retest poziomu 1,1110. Poziom 1,1400 może stanowić opór.

GBPUSD – obserwujemy spadki od połowy marca i jeżeli sentyment się utrzyma, kurs może dotrzeć do wsparcia przy 1,2365. Poziom 1,2800 stanowi obecnie opór.

EURGBP – kurs notował wzrosty od ponad dwóch miesięcy i jeżeli utrzyma się powyżej 0,8800, możliwy jest ruch w kierunku 0,9000. Spadki mogą się kierować w okolice 200-dniowej MA przy 0,8785. 

USDJPY – kurs pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli sentyment niedźwiedzi utrzyma się, celem może być poziom 106,00. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA przy 109,02.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 31 punktów do 7,540.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 40 punktów do 12,372.

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 5,570.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 – niedźwiedzie nastawienie wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie opartym na indeksie Dow Jones: w chwili obecnej 72% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj. Podobnie po stronie wartości: 73% to transakcje na spadki. 

Germany 30 – zarówno po stronie ilości otwartych pozycji, jak i wartości dominują transakcje na wzrosty: 58% ogółu Klientów przeprowadzających transakcje na Germany 30 ma otwarte pozycje Kup (o jeden punkt procentowy mniej niż wczoraj), a po stronie wartości pozycje długie stanowią 51 % (również spadek o jeden punkt). 

EUR/USD – sentyment dla tej pary walutowej wskazuje na ilościową dominację pozycji wzrostowych – podobnie jak w czwartek, również i teraz pozycje  Kup stanowią 67%. Pod względem wartości otwartych transakcji, pojawiła się nieznaczna dominacja pozycji Sprzedaj – 51%, wzrost o dwa punkty procentowe w stosunku do wczorajszego odczytu.

pastedGraphic.png
Sentyment rynkowy CMC Markets

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here