Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaBrytyjscy i europejscy urzędnicy kontynuują rozmowy za zamkniętymi drzwiami w Brukseli na temat kompromisowego porozumienia odnośnie Brexitu, które może spowodować, że Wielka Brytania pozostanie tymczasowo w systemie celnym UE, informuje we wtorek Bloomberg. Informacja wywołała chwilowe umocnienie kursu funta szterlinga, który rysował nowe maksima październikowe.


Granica z Irlandią nadal największą kością niezgody

Na tydzień przed kluczowym szczytem przywódców UE, który mógłby określić wynik Brexitu, urzędnicy po obu stronach barykady szukają potencjalnego rozwiązana największego punktu spornego: jak utrzymać irlandzką granicę wolną od infrastruktury celnej. Wielka Brytania prawdopodobnie nie przedstawi teraz publicznie żadnych nowych propozycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Brytyjscy i unijni dyplomaci stwierdzili, że intensywne negocjacje w ciągu najbliższych pięciu dni mogą doprowadzić do zawarcia tymczasowego porozumienia w tej sprawie w poniedziałek. Jednak, choć jest to pozytywna zmiana, wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych.

Negocjacje skupiają się na tak zwanym “backstop” dla granicy irlandzkiej – klauzuli ubezpieczeniowej, która ma zapewnić, że niezależnie od tego, czy w przyszłości umowa handlowa zostanie ostatecznie zawarta między obiema stronami, na Wyspach nie powstanie żadna twarda granica. Byłoby to możliwe tylko w ostateczności, gdyby nadrzędne porozumienie handlowe nie rozwiązywało tego problemu.

Gotowość do kompromisu

To zrzuciło problemy prawne, które zdaniem negocjatorów muszą zostać rozwiązane, jeśli ma dojść do porozumienia. Urzędnicy UE twierdzą, że dla Irlandii Północnej trzeba zastosować specyficzne rozwiązania w ramach umowy rozwodowej Brexitu. Przepisy obowiązujące w całej Wielkiej Brytanii muszą stanowić część szerszej deklaracji politycznej dotyczącej przyszłych stosunków obu stron, ale nie jest to prawnie wiążące.

Jednym z rozwiązań, które wprowadzili urzędnicy, jest posiadanie tylko elementu kontroli regulacyjnej – odnoszącej się do takich towarów jak żywność i zwierzęta hodowlane transportowane przez Morze Iralndzkie.

Kwestia jest delikatna, ponieważ Partia Demokratyczna, która wspiera rządy premier May, mówi, że nie zaakceptuje porozumienia, które traktuje Irlandię Północną inaczej niż resztę Wielkiej Brytanii. Ale po spotkaniu z Michelem Barnierem w Brukseli we wtorek, lider DUP Arlene Foster zasygnalizował gotowość do kompromisu.

Zobacz również: Kurs GBPUSD dociera do istotnego punktu – nowe cele przed funtem

O co tak naprawdę chodzi?

Wielka Brytania uważa, że może opowiedzieć się za odmiennym traktowaniem tych dwóch rodzajów towarów twerdząc, że kontrole regulacyjne są sprawą quasi-autonomicznego zgromadzenia Irlandii Północnej, podczas gdy ustalenia celne pozostają prerogatywą rządu centralnego w Londynie.

We wtorek w Londynie sekretarz ds. Brexitu, Dominic Raab wskazał, że nadal opowiada się za oddzieleniem systemu celnego od kontroli regulacyjnych. Kiedy Raab naciskał na swoje stanowisko podczas sesji pytań i odpowiedzi w Parlamencie, powiedział, że nie może być granicy celnej między różnymi częściami Wielkiej Brytanii – ale ta odpowiedź pozostawia drzwi do granicy regulacyjnej między Irlandią Północną i resztą Wyspy.

Minister podkreślił również żądanie Wielkiej Brytanii, aby wszelkie umowy o cofnięciu zezwolenia na pozostanie w przepisach celnych bloku były ściśle ograniczone w czasie, co UE raczej niechętnie zaakceptuje. “Byliśmy świadomi, że backstop musi być tymczasowym i skończonym pomostem do przyszłych stosunków” – powiedział Raab prawodawcom.

Oprócz kwestii granicy irlandzkiej negocjatorzy pracują również nad innymi nierozstrzygniętymi kwestiami w traktacie rozwodowym, w tym nad ochroną oznaczeń pochodzenia geograficznego na produktach takich jak szynka parmeńska i szampan oraz nad systemem rozstrzygania sporów wynikających z umowy, a także nad projektem deklaracji w sprawie przyszłych stosunków.

GBP/USD na miesięcznych maksimach… chwilowo

W trakcie wtorkowej sesji notowania GBP/USD reagowały na informacje napływające z brukseli pozytywnym umocnieniem i testem dziennego oporu Pivot Point na wysokości 1,3183. Bardzo szybko jednak umacniający się dolar przechylił szalę na swoją korzyść i od momentu testu wspomnianego poziomu funt szterling traci do niego już kilkadziesiąt punktów:

GBPUSDM30 10.10
GBP/USD M30

Na niekorzyść funta szterlinga przemówiły również publikowane o godzinie 10:30 dane makroekonomiczne dotyczące PKB i produkcji dóbr. Główne wskaźniki osuwały się wskazując, że brytyjskie PKB wyniosło 0,0% we wrześniu, wobec średnich prognoz ekonomistów na poziomie 0,1% i 0,3% osiągniętych w sierpniu. Z kolei raport za trzy ostatnie odczyty wskazuje wzrost PKB na poziomie 0,7%, a więc wynosi tyle samo, co przy poprzednim okresie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here