Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) oczekuje na wynik trudnych negocjacji po BrexiciePremier Boris Johnson oświadczył w piątek, że pozostaje bardziej optymistyczny niż urzędnicy europejscy w kontekście zawarcia umowy handlowej po Brexicie. Dodał jednak, że Wielka Brytania w razie potrzeby opuści blok bez kompleksowej umowy, co potwierdza utrzymujące się ryzyko hard Brexitu. Funt traci pod koniec tygodnia w stosunku do dolara po silnych wzrostach we wtorek i środę. Para GBP/USD oscyluje w piątek przy poziomie 1,2450.

  • Jak dotąd poczyniono niewielkie postępy w rozmowach handlowych
  • Johnson rozważa umowę z UE w stylu australijskim

Wielka Brytania chce umowy z UE, choć nie za wszelką cenę

Johnson powiedział, że jest nieco bardziej optymistyczny niż negocjator UE Michel Barnier, który zaalarmował w tym tygodniu, że nadal istnieją poważne rozbieżności między stronami i Wielka Brytania musi uszanować stanowisko UE. Johnson dodał, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, umowa w „australijskim stylu” byłoby „bardzo dobrą opcją”.

Wielka Brytania opuściła największy blok handlowy na świecie 31 stycznia tego roku, ale pozostaje członkiem pod każdym względem oprócz nazwy do końca roku. Jak dotąd poczyniono niewielkie postępy w projektowaniu nowych relacji handlowych w tle szalejącej pandemii COVID-19.

Obie strony miały nadzieję, że negocjacje w tym tygodniu przerwą trwający impas, ale ponownie osiągnięto niewielki postęp i dodatkowo odwołano spotkanie jeden na jednego między głównymi negocjatorami.

W ocenie brytyjskiego premiera głosując za opuszczeniem Unii Europejskiej, niewłaściwe byłoby, aby jego kraj nadal przestrzegał prawa UE lub udostępniał swoje zasoby rybne.

Musimy teraz upewnić się, że otrzymamy dobrą ofertę. Właściwie… jestem trochę bardziej optymistyczny niż Michel, jest miejsce na porozumienie, ale oczywiście jeśli się to nie uda, będziemy mieli bardzo dobrą opcję aranżacji umowy w stylu australijskim – powiedział

Australia nie ma kompleksowej umowy handlowej z UE. Znaczna część handlu między UE, a Australią jest zgodna z domyślnymi zasadami Światowej Organizacji Handlu, chociaż istnieją specjalne umowy dotyczące niektórych towarów.

Funt oddaje pola dolarowi pod koniec tygodnia

Notowania pary walutowej GBP/USD po silnych wzrostach we wtorek i środę korygują pod koniec tygodnia spadając w rejon 1,2450. Kurs pozostaje w kanale spadkowym od połowy czerwca, a funt znajduje się pod presją ryzyka związanego z hard Brexitem. W przypadku deprecjacji brytyjskiej waluty przebicie dołka 1,2246 otworzy drogę do lokalnego minimum 1,2080 i okrągłego poziomu 1,20. Z drugiej strony trwałe przebicie oporu 1,25 i wybicie z formacji kanału może przywrócić impet wzrostowy.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here