Naga MarketsOptymistyczne prognozy Goldman Sachs i pesymistyczne Międzynarodowej Agencji Energetycznej dla rynku ropy naftowejNotowania kontraktów na ropę naftową mają za sobą dwie wzrostowe sesje. Kurs ropy WTI dość szybko odbił z 65 USD za baryłkę do niemal 70 USD. Jakie są szanse na kontynuację odbicia? Nowe światło na najbliższą przyszłość rzucają ekspertyzy Goldman Sachs, a także cykliczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej o perspektywach dla rynku ropy naftowej. W artykule streszczenie najważniejszych kwestii.

  • Notowania ropy WTI zatrzymane pod 70 USD za baryłkę
  • Goldman Sachs prognozuje spore wahania kursu
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje spadek popytu na surowiec
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Mieszane prognozy dla rynku ropy

Eksperci Goldman Sachs w najnowszym raporcie zakładają, że deficyt surowca na rynku utrzyma się w krótkim okresie na stabilnym poziomie co może podbić kurs ropy Brent do 80 USD za baryłkę w IV kwartale. Ich zdaniem, najbliższe miesiące mogą być burzliwe na tym rynku i oznaczać spore wahania kursów.Prognoza wynika z faktu, że spadek popytu na surowiec ze strony Chin, którym obniżono prognozy wzrostu gospodarczego, szybko zostanie zrekompensowany przez gospodarki Europy, Ameryki Południowej i Indii. To wystarczy aby globalna prognoza popytu na ropę została jedynie nieznacznie obniżona. Sytuacja na rynku powinna się stabilizować także ze względu na niewielki wzrost produkcji w krajach OPEC.

ropa
Notowania ropy WTI 13.08.2021

Dużo bardziej negatywne spojrzenie na rynek ropy przedstawiła z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna. W swoim cyklicznym raporcie Agencja podaje, że oczekuje wyhamowania wzrostu popytu na ropę naftową w ujęciu globalnym, w kolejnych miesiącach. Założenie to wynika z faktu trudnej sytuacji pandemicznej w Azji, głównie w Chinach i Indonezji. Szacunki MAE mówią o spadku globalnego popytu na surowiec w lipcu o 120 tysięcy baryłek dziennie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych. Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Popyt na ropę w drugiej połowie roku ma być niższy o pół miliona baryłek w porównaniu z szacunkami z poprzedniego raportu. Patrząc na to co dzieje się na wykresie, wydaje się, że rynek nieco ignoruje wszelkie dane. Zarówno nowe prognozy Goldman Sachs jak i MAE. Podobnie było ze środowymi danymi o zapasach w USA, które wypadły słabo. Wydaje się, że rynek wycenia poprawę po pandemii i wszelkie tego typu informacje przyczyniają się jedynie do chwilowych wahań kursu.

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here