Naga Marketsdogecoin-dogeChoć zespół stojący za ethereum pracuje nad rozwiązaniem problemu ze skalowalnością, w bieżącym roku opłaty transakcyjne w tej sieci już kilkukrotnie zbliżyły się do kosmicznie wysokich poziomów. Co ciekawe, za ich ostatnim skokiem stoją spekulanci, którzy zaczęli masowo kupować tokeny wzorowane kryptowalutą mem. Tak też najbliższy “kuzyn” dogecoina – shiba inu (SHIB) wskoczył do TOP 20 rankingu CoinMarketCapu!

  • W ostatnim czasie na rynku kryptowalutowym pojawiło się wiele projektów o psiej tematyce
  • Spekulanci zaczęli gromadzić dziwne tokeny, z nadzieją na to, że ich wartość wzrośnie na wzór dogecoina
  • Nagły popyt na te coiny doprowadził do zatorów w sieci ethereum. Średnia opłata transakcyjna wyniosła wczoraj ponad 65 USD

“Kuzyni” docegoina w centrum zainteresowania spekulantów

Dogecoin to niejedyna kryptowaluta nawiązująca swoją tematyką do psów. Rosnący popyt na DOGE doprowadził do tego, że na rynku pojawiło się wiele podobnych mu projektów. Co ciekawe, niektóre z nich przypisały sobie miano pogromców dogecoina. Podczas gdy większa część nawiązuje do rasy psów shiba inu, powstały również tokeny poświęcone shih tzu oraz innym futrzakom. 

Te artykuły również Cię zainteresują
W grupie coinów czerpiących siłę z popytu na DOGE znajduje się również dogelon mars (ELON). Token ten nawołuje do sympatii dyrektora generalnego Tesli względem kryptowaluty będącej uosobieniem mema. Co więcej, twórcy tego projektu zarzekają się na swojej stronie internetowej, że nie stanowi on formy żartu, a jego celem jest stała ewolucja.

Opłaty transakcyjne w sieci ethereum biją rekordy

Wzrost zainteresowania nietypowymi tokenami nie budzi entuzjazmu wśród wielu członków społeczności kryptowalutowej. Nie chodzi tu tylko o wysokie ryzyko inwestycyjne. W sieci ethereum, na której bazuje większość tych coinów, pojawiło się mocne przeciążenie.

oplaty-transakcyjne-ethereum
Opłaty transakcyjne w sieci ethereum. Zakres 6-miesięczny. Źródło: BitInfoCharts

Patrząc na dane pochodzące z BitInfoCharts, widzimy, że wczoraj średnia opłata transakcyjna wyniosła aż 65,51 USD! Jest to najwyższy poziom, jaki dotychczas odnotowała ta sieć. Poprzedni rekord z lutego br. wyniósł około 40 USD. 

Jeszcze na początku maja miejscami było to około 8 USD, różnica jest więc kolosalna!

Eksperci ostrzegają

Nowo powstałe coiny nie zyskały aprobaty ze strony dyrektora generalnego giełdy Binance – Changpenga Zhao. W poniedziałkowym tweecie wspomniał on o obawach związanych z dużym popytem na tokeny SHIB.

O tym, że inwestycje w “psie” projekty mogą skończyć się źle, pisał także Larry Cermak z The Block. W jego opinii platformy kryptowalutowe nie powinny ich w ogóle ich listować!

Kurs tokena SHIB mocno w górę

Coin stanowiący alternatywę dla dogecoina urósł o około 1 500% w ciągu zaledwie 7 dni. Co więcej, wskoczył on do TOP 20 rankingu CMC. Jego aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi blisko 11 miliardów USD. 

Niska cena tego tokena stanowi zachętę dla początkujących inwestorów, którzy liczą na to, że projekt ten będzie zdobywał kolejne poziomy, tak jak robił to dotychczas dogecoin. Analitycy ostrzegają jednak, iż szum wokół SHIB oraz tym podobnych mu coinów może nie potrwać długo. 

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here