Naga MarketsSEC po raz kolejny nagradza za współpracę.
SEC po raz kolejny nagradza za współpracę.

Securities and Exchange Commission jest niezależną agencją, której głównym zadaniem jest nadzór nad przestrzeganiem prawa federalnego na amerykańskim rynku papierów wartościowych. Poza monitorowaniem sytuacji i podejmowaniem działań w przypadku odkrycia nieprawidłowości, SEC współpracuje również z whistleblowers. Niektórych z nich, bardzo solidnie wynagradza…


Ciężko znaleźć zgrabny odpowiednik określenia whistleblower w języku polskim, a najbliższym mu będzie demaskator. SEC na podstawie aktu Dodd-Frank otrzymało możliwość nagradzania informatorów za podjętą współpracę zmierzającą do ukarania podmiotów nie przestrzegających zasad obrotu na rynku. Zwykle otrzymują oni od 10 do nawet 30 procent pobranej przez SEC grzywny. Najwyższą nagrodą przyznaną dla informatora było jak dotąd 30 milionów USD. Dziś dowiadujemy się o nagrodzie rzędu 22 milionów.

Tak duża kwota pieniędzy z pewnością przekona niejednego wątpiącego w to, że na kontaktach z regulatorami wyłącznie się traci. Otrzyma ją pracownik przedsiębiorstwa, które jak wynika z informacji prasowej SEC w niezwykle wyrafinowany sposób ukrywało swoje bezprawne działania. Tak enigmatyczny opis całej sprawy ma za zadanie chronić tożsamość informatora, który odtąd prawdopodobnie nie będzie już musiał pracować w żadnym innym miejscu.

Sprawdź też: Pierwszego miliona nie trzeba zarobić. Wystarczy współpraca z SEC…

Program whistleblower zebrał poparcie wśród kierujących Komisją. Jak przyznaje Jane Norberg z SEC insiderzy są niezwykle cennym źródłem informacji na temat nieprawidłowości jakich mogą dopuścić się amerykańskie firmy. Bez cywilnej odwagi oraz informacji pozyskanych od tych osób nie bylibyśmy w stanie chronić naszego rynku przed manipulacjami.

Jak dotąd SEC rozdał już ponad 100 milionów USD w ramach nagród dla osób dzielących się informacjami na temat możliwych przypadków złamania praw federalnych. Wszystkie wypłaty pokrywane są z funduszu tworzonego z grzywien jakie wpłacają ukarane podmioty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here