Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaArabia Saudyjska i Rosja wezwały ministrów OPEC+, którzy nadzorują cięcia wydobycia ropy, do rozmów w najbliższą sobotę. Zaledwie miesiąc przed końcem roku kartel przygotowuje się do decyzji o opóźnieniu styczniowego wzrostu produkcji. W piątek ropa WTI kosztuje ponad 45 dolarów za baryłkę, a Brent 48 USD/brk.

  • Kartel rozważa opóźnienie styczniowej podwyżki dostaw
  • Arabia Saudyjska i Rosja wzywają ministrów na nieformalne spotkanie
  • Koalicja ma zmniejszyć dotychczasowe cięcia wynoszące 7,7 mln brk dziennie o 1,9 mln brk od 1 stycznia

OPEC+ dąży do opóźnienia styczniowego wzrostu podaży

opec2 ccZdecydowana większość obserwatorów OPEC+ oczekuje, że grupa utrzyma ograniczenia podaży na obecnym poziomie przez kilka miesięcy dłużej ze względu na utrzymującą się niepewność co do siły globalnego popytu. Jednak decyzja nie jest bynajmniej pewna w obliczu publicznych skarg ze strony Iraku i Nigerii oraz prywatnej niezgody ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dwaj czołowi członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, wicepremier Rosji Alexander Novak i saudyjski minister energetyki Abdulaziz bin Salman, zażądali nieformalnej wideokonferencji ze swoimi odpowiednikami w ramach Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego, w skład którego wchodzą Algieria, Kazachstan, Irak, Nigeria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nieplanowane spotkanie odbędzie się zaledwie dwa dni przed pełnym posiedzeniem ministerialnym OPEC 30 listopada, po którym odbędą się rozmowy OPEC+ 1 grudnia.

W czwartek algierski minister energetyki Abdelmadjid Attar – który w tym roku sprawuje rotacyjną prezydenturę OPEC – powiedział, że grupa musi zachować ostrożność, ponieważ niedawny wzrost cen ropy do 45 dolarów za baryłkę w Nowym Jorku może okazać się kruchy.

Na oddzielnym posiedzeniu komitetu ekspertów technicznych OPEC rozpatrzono dane, które wskazywały na ryzyko wystąpienia nowej nadwyżki ropy na początku przyszłego roku, jeśli kartel i jego sojusznicy zdecydują się na zwiększenie produkcji. Koalicja OPEC+ złożona z 23 państw ma zmniejszyć dotychczasowe cięcia wynoszące 7,7 miliona baryłek dziennie o 1,9 miliona baryłek dziennie od 1 stycznia.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Cena ropy naftowej najdroższa od marca

Notowania ropy WTI wzrastają czwarty tydzień z rzędu po dotarciu na początku listopada do poziomu 33,67 USD. W piątek kurs oscyluje nieco powyżej poziomu 45,0 i zdołał w tym tygodniu przebić szczyt z sierpnia na poziomie 43,75. To sprawiło, iż kupujący mają otwartą drogę do okrągłego poziomu 50,0, choć ze względu na niepewność popytu taki scenariusz obarczony jest dodatkowym ryzykiem. Z drugiej strony ponowny spadek poniżej poziomu wsparcia 42,22 przywróciłby presję podaży.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here