Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaKartel OPEC + wyraził rosnące zaufanie do globalnego ożywienia gospodarczego, zgadzając się na stopniowe zwiększanie wydobycia ropy w nadchodzących miesiącach. Powszechnie oczekiwano, że przed czwartkowym spotkaniem kartel utrzyma ostrożne stanowisko, utrzymując obecne cięcia podaży, tak jak to miało miejsce w zeszłym miesiącu. Jednak Arabia Saudyjska i jej sojusznicy pokazali, że są bardziej przekonani, iż obecnie popyt na paliwo jest coraz większy. Cena ropy WTI spadła wczoraj poniżej 60 USD/brk., jednak w piątek ponownie wzrasta i kosztuje ponad 61 USD/brk.

  • W zeszłym tygodniu amerykańskie rafinerie przerobiły najwięcej ropy od czasu wybuchu pandemii
  • Ruch kartelu przywróci około jednej czwartej podaży ropy naftowej
  • Porozumienie wspiera ceny ropy, ale powinno również pomóc uniknąć gwałtownego wzrostu w miarę wzrostu popytu

Ropa naftowa: OPEC + doda 2 mln brk dziennie od maja do lipca

W miarę jak kraje takie jak USA stopniowo znoszą obostrzenia, pojawia się coraz więcej sygnałów, że rynek ropy wraca do normy. W zeszłym tygodniu amerykańskie rafinerie przerobiły najwięcej ropy od czasu wybuchu pandemii. Chociaż europejskie zużycie ropy jest słabe, ponieważ Francja, Niemcy i Włochy przedłużają lub nakładają nowe blokady, wskaźniki popytu z Chin pozostają wysokie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nawet w tych sektorach, które ucierpiały, takich jak podróże lotnicze, istnieją oznaki znaczącej poprawy – powiedział saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz bin Salman podczas sesji otwierającej wideokonferencję OPEC +.

opec2 ccOrganizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy dodadzą ponad 2 miliony baryłek dziennie do światowych dostaw ropy od maja do lipca. To przywróci około jednej czwartej podaży ropy, którą wciąż wstrzymują po dokonaniu głębokich cięć rok temu w odpowiedzi na lockdown.

Przy cenach ropy powyżej 60 dolarów za baryłkę, grupa zdecydowała, aby nieco otworzyć kurki. Główni konsumenci, w tym Ameryka i Indie, wzywają OPEC + do utrzymania cen pod kontrolą. Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm zadzwoniła do swojego saudyjskiego odpowiednika w przeddzień spotkania kartelu, aby podkreślić znaczenie przystępnej cenowo energii.

Koalicja składająca się z 23 państw zwiększy produkcję o 350 000 baryłek dziennie w maju, doda tę samą ilość w czerwcu i kolejne 450 000 baryłek dziennie w lipcu, powiedział dziennikarzom książę Abdulaziz po spotkaniu. Co więcej, Arabia Saudyjska wycofa dobrowolną redukcję o 1 milion baryłek dziennie, dodając 250 000 baryłek dziennie w maju, 350 000 w czerwcu i 400 000 w lipcu.

OPEC + zgodził się dziś ostrożnie zwiększyć kwoty produkcyjne. Porozumienie wspiera ceny ropy, ale powinno również pomóc uniknąć gwałtownego wzrostu w miarę wzrostu popytu na czarne złoto – napisała w notatce Ann-Louise Hittle, wiceprezes Wood Mackenzie.

Saudyjski minister powiedział, że OPEC + „testuje” teraz rynek i ma możliwość, jeśli będzie to konieczne, odwrócenia kursu na następnym posiedzeniu 28 kwietnia.

Musimy trzymać rękę na pulsie rynku i nie dopuścić do przegrzania lub znacznego deficytu – powiedział na otwarciu wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa umacnia się pomimo wzrostu podaży przez OPEC +

Notowania ropy WTI spadały przez ostatnie dwie sesje osiągając wczoraj lokalne minimum na poziomie 59 USD. Jednak piątkowa sesja ponownie przyniosła wzrost cen czarnego złota, a kurs wspiął się powyżej poziomu 61 USD. Dalszy wzrost powinien doprowadzić do przebicia oporu 62 USD z celem na tegoroczne maksimum 68 USD. Z drugiej strony główne wsparcie stanowi okrągły poziom 50 USD.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lub akcje | kursy kryptowalut online | pkn orlen cena akcji | kurs cd projekt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here