Naga Marketsopec
Czy OPEC wpłynie na silne zmiany notowań ropy w najbliższych dniach?

OPEC składa się z 14 członków, którzy kontrolują 35 procent światowej podaży ropy i 82 procent odkrytych rezerw. Wraz z 10 innymi państwami spoza OPEC, w tym między innymi z Rosją, Meksykiem i Kazachstanem, udział ten wzrasta odpowiednio do 55 i 90 procent. Daje to OPEC+ wpływ na światową gospodarkę, jakiej jeszcze nie było. Dziś ropa naftowa silnie się umacnia po wiadomościach, jakoby OPEC+ planował  ograniczyć wydobycie w przyszłym roku.


Zobacz również: Zapasy ropy rosną szósty tydzień z rzędu. Jak reagują ceny surowca?

Te artykuły również Cię zainteresują
Presja na wyższe ceny ropy

Reagując na niedawne wzrosty zapasów ropy naftowej na świecie, w obliczu rosnącej podaży w USA, OPEC+ planuje zmniejszyć wydobycie w przyszłym roku. Członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę naftową (OPEC) zgromadzą się w ten weekend w Abu Dhabi (stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich) i przedyskutują plany na rok 2019, w tym scenariusz dużych cięć podaży. Oznaczałoby to gwałtowny koniec sześciomiesięcznego wzrostu wydobycia ropy. Również amerykańskie sankcje nałożone na Iran mogą nie być wystarczające, aby zapobiec ponownemu wzrostowi WTI.

– Notowania ropy mają obecnie sentyment spadkowy, a jej produkcja w Ameryce wzrastała w tym roku w bardzo szybkim tempie – powiedział Stephen Innes z Singapuru z Oanda Corp.

spadająca cena ropyKwestie związane z dostawami, które doprowadziły do najwyższej ceny ropy WTI od czterech lat (77 USD za baryłkę) w ostatnim miesiącu osłabły w wyniku doniesień jakoby rząd USA planował złagodzić sankcje nałożone na Iran. Grupa OPEC+ kierowana przez Arabię ​​Saudyjską zbierze się w ten weekend w Abu Dhabi, ponieważ duże zapasy USA mogą spowodować dalszą przecenę w przyszłym roku.

Jeśli OPEC ostatecznie zdecyduje, że konieczne są nowe cięcia, wykreuje to nowe problemy. Grupa będzie musiała po raz kolejny zabiegać o porozumienie z Rosją, która ma znacznie mniejsze „parcie” na utrzymanie wysokich cen ropy naftowej.

Zobacz również: Ropa WTI na kluczowym wsparciu – Justin Bennett

Rząd USA informuje, że wydobycie w kraju rośnie w rekordowym tempie w tym roku, przy jednoczesnym odczycie, iż zapasy wzrastają 6 tydzień z rzędu. To doprowadziło do sytuacji, gdzie USA po raz pierwszy od 1973 roku zostały we wrześniu światowym liderem wydobycia ropy naftowej – wynika ze wstępnych szacunków Departamentu Energii USA – wyprzedzając dotychczasowych liderów: Rosję i Arabię Saudyjską. Tymczasem krajowe zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 7,83 miliona baryłek, podczas gdy szacunki analityków Bloomberga przewidywały wzrost jedynie o 2 miliony baryłek.

invest

OPEC+ zmniejszy wydobycie ropy w 2019 r.? Czarne złoto najtańsze od pół rokuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here