Naga MarketsOPEC+ utrzyma kurs ropy do końca lipca, czarne złoto wróci do 40 USD/b?Kontrakty terminowe na ropę na amerykańskiej NYMEX w gruncie rzeczy nie zmieniły poziomu notowań oscylując wokół 37 dol. za baryłkę po 3-dniowych wzrostach. Na obecną wycenę wpływ mają przede wszystkim redukcje wydobycia największych producentów i informacje o większym wsparciu amerykańskiej gospodarki przez Rezerwę Federalną, a także strach nawrotu pandemii w postaci drugiej fali w późniejszej części roku. Nowe ognisko choroby pojawiło się na pekińskich targu, gdzie w jednym miejscu stwierdzono ponad 30 nowych przypadków. W Stanach Zjednoczonych, koronawirus również się nie zatrzymuje, sytuacja pogarsza się np. w Arizonie i Florydzie.

  • OPEC+ kontynuuje ograniczenia wydobycia ropy w lipcu.
  • Rezerwa Federalna ogłasza plan skupu obligacji, a Biały Dom zapowiada program 1 mld fiskalnej stymulacji.
  • Ceny kontraktów na rope Brent oraz WTI pod granicą 40 dol. za baryłkę.

OPEC+ planuje powrót cen ropy do “normalności”

Grupa OPEC+ w zeszłym tygodniu wydłużyła uzgodnione w kwietniu ograniczenia wydobycia ropy do końca lipca, reagując na zmniejszający się popyt na paliwa. Działania grupy w której pierwsze skrzypce grają Rosja oraz Arabia Saudyjska doprowadziły do ponad dwukrotnego wzrostu ceny ropy Brent do 40 dol. od końca kwietnia. Taki wzrost był możliwy dzięki koordynacji redukcji przez OPEC+ i niewyłamywaniu się członków z ustaleń celem krótkoterminowych korzyści z szybszego powrotu do większego wydobycia.

– Gdy rynki energii spadały wraz z pogarszaniem się popytu wskutek pandemii, ropa rosnąca do 40 dol. wydawała się marzeniem – stwierdził Suhail Al Mazrouei ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poniedziałek w wypowiedzi tuż przed spotkaniem OPEC+ zapowiadającym nowe cięcia wydobycia.

Ceny mogą wrócić do “normalnego” poziomu w ciągu roku lub dwóch lat biorąc pod uwagę obecne redukcje produkcji ropy o wielkości 10 mln baryłek dziennie, które zmniejszają podaż nadwyżki baryłek z rynku – dodał Mazrouei. – Widzieliśmy bardzo dobre znaki zwiększającego się popytu. Zauważyliśmy wzrost pojazdów jeżdżących po drogach.

Zdaje się, że postanowienia OPEC+ stworzyły grupę krajów, które od teraz będą już na stałe zarządzać poziomami produkcji ropy i w rezultacie jej cenami.

Zobacz również: Blok po 22 – 15 czerwca 2020: EUR/USD, Ropa WTI

Niepokoje w USA trzymają kurs ropy

Rezerwa Federalna zapowiedziała kolejne działania mające na celu przeciwdziałanie kryzysowi, m.in. program skupowania szerokiego spektrum obligacji korporacyjnych o nazwie SMCCF (Secondary Market Corporate Credit Facility), który ma wesprzeć płynność na rynkach oraz udostępnić kredyt dużym pracodawcom. W ramach programu stworzony został indeks skonstruowany w oparciu o zdywersyfikowany wachlarz obligacji amerykańskich korporacji spełniających określone kryteria ratingowe. Działania są uzupełnieniem już stosowanego przez Fed skupowania ETF.

Rząd Stanów Zjednoczonych planuje także kolejną stymulację fiskalną gospodarki, zapowiadając program inwestycji w infrastrukturę opiewający na kwotę niemal 1 mld dolarów. Taki zastrzyk gotówki w gospodarkę będzie miał istotny wpływ na notowania ropy.

WTI Crude w górę, Brent stabilnie

OPEC+ trzyma kurs ropy do końca lipca, ropa już niemal po 40 dol. za baryłkę
Notowania kontraktów na ropę Brent na europejskim rynku. Źródło: tradingview.com

Kontrakty terminowe na ropę Brent na sierpień 2020 r. utrzymują się na stabilnym poziomie 39,72 dol. za baryłkę na ICE Futures Europe po 2,6 proc. wzroście w poprzedniej sesji. Warto zauważyć, że mamy do czynienia z contango: kontrakty na listopada są o 0.82 dolara tańsze, co oznacza dużą ilość zapasów surowca.

OPEC+ trzyma kurs ropy do końca lipca, ropa już niemal po 40 dol. za baryłkę
Kontrakty terminowe na lipiec na ropę WTI na amerykańskiej NYMEX. Źródło: tradingview.com

Tymczasem kontrakty WTI Crude Oil na lipiec 2020 r. zyskały w poniedziałek 2,37 proc. zamykając notowania na 37,12 dol. na NYMEX w Nowym Jorku. Obecny poziom oznacza wzrost w czerwcu o 5% od początku miesiąca, po niebotycznym 88% rajdzie cen w maju.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here