Naga MarketsLogo ropy naftowejOrganizacja zrzeszająca największych producentów ropy na Bliskim Wschodzie, OPEC, w środę obcięła swoje prognozy dla światowego zapotrzebowania na czarne złoto w związku ze spowolnieniem gospodarczym, co budzi obawy o ponowne pojawienie się rynkowego przesytu i nadpodaży. W związku z aktualizacją projekcji notowania ropy traciły w środę ponad 3% i w czwartek kontynuują deprecjację.


Projekcje gorsze o 60 tysięcy baryłek ropy dziennie

OPEC w raporcie miesięcznym zaznaczył, że zapotrzebowanie na ropę w 2020 roku wzrośnie o 1,08 mln baryłek dziennie, czyli o 60 tysięcy baryłek dziennie mniej niż do tej pory zakładano. Spadek popytu ma być spowodowany zamieszaniem politycznym wywołanym przez wojnę handlową USA z Chinami oraz Brexit, które mogą zmusić Organizację oraz jej sojuszników do jeszcze agresywniejszego cięcia produkcji w ramach uniknięcia rynkowej nadpodaży, która negatywnie wpływa na kształtowanie się cen na światowych rynkach. Irak potwierdził, że politycy będą dyskutować w drugiej części tygodnia czy wdrożenie cięć jest niezbędne już w tym momencie.

W swoim raporcie OPEC obniżył prognozy dynamiki światowego PKB w 2020 o 0,1 p.p. do 3,1% stwierdzając, że wzrost zapotrzebowania na ropę w przyszłym roku zostanie przyćmiony przez „silny wzrost” podaży ze strony konkurentów, w tym głównie Stanów Zjednoczonych.

OPEC, Rosja oraz pomniejsi producenci od stycznia bieżącego roku wprowadzili porozumienie mówiące o cięciu produkcji w zakresie 1,2 mln baryłek dziennie. Sojusz znany jako OPEC+ w lipcu zdecydował się przedłużyć pakt do marca 2020 roku. Jak wynika z najnowszych informacji opublikowanych w czwartek – przedstawiciele rozszerzonej organizacji zastanawiają się nad możliwością dalszego ograniczenia produkcji, o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie.

Nigeria i Irak powinny ograniczyć swoją nadprodukcję?

Jednocześnie pojawiły się głosy – płynące z Rosji oraz Arabii Saudyjskiej – sugerujące, że OPEC powinien wyciągać surowsze konsekwencje wobec państw niedostosowujących się do cięć i limitów produkcyjnych. Wśród nich znajdują się głównie Nigeria oraz Irak. Ten drugi podnosi swoją produkcję w ostatnich latach, podobnie jak samą produkcję, co zdaniem przedstawicieli Organizacji może mieć wpływ na ograniczenie cen czarnego złota na międzynarodowych rynkach.

Jeżeli chodzi o samą Nigerię, to w sierpniu wytwarzała 1,84 mln baryłek dziennie wobec maksymalnej zadeklarowanej ilości 1,65 mln baryłek. Irak wydobywa natomiast o 0,15 mln baryłek więcej od maksymalnego poziomu.

Notowania ropy w dół na światowych rynkach

Reakcja rynku na obniżone prognozy OPEC była natychmiastowa. Zarówno amerykańska mieszanka WTI, jak i europejska brent traciły ponad 3%, osuwając się z lipcowych maksimów testowanych w pierwszej połowie tygodnia: „Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła wyraźne spadki notowań tego surowca. Cena ropy WTI zniżkowała do okolic 56 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent spadły do rejonu 61 USD za baryłkę. Oba gatunki surowca tym samym zniwelowały zwyżki z ostatnich kilku dni” – komentowała Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Jeżeli w przyszłym roku podaż wyraźnie wyprzedzi popyt, wtedy ropa może silniej spadać, nawet poniżej poziomów tegorocznych minimów rysowanych w okolicach 51 dolarów za baryłkę (WTI).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here