Naga Markets


s
Według Ali al-Naimi’ego sytuacja na rynku ropy jest stabilna, a ceny powinny wkrótce zacząć wzrastać. Minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej mocnym optymistą?

Stabilizacja rynku ropy ma zostać osiągnięta dzięki współpracy głównych producentów – wymaga to jednak czasu. Tak brzmiały słowa saudyjskiego ministra ds. ropy Ali al-Naimi’ego, który przemawiał w niedzielę. Daje to rynkom sygnał, że główny eksporter cennego surowca nadal nie chce brać indywidualnej odpowiedzialności za sytuację na czarnym złocie.

Jak wszyscy wiemy, rynek ropy podczas swojej długiej historii wielokrotnie znajdował się w cyklach niestabilności, cierpiąc z powodu fluktuacji cen oraz petro-ekonomiczych cyklów gospodarczych. To właśnie jeden z nich” – Naimi mówił podczas posiedzenia energetycznego w Rijadzie (stolicy Arabii Saudyjskiej).  „Siły rynkowe, podobnie jak współpraca pomiędzy głównymi producentami, zawsze prowadzi do przywrócenia stabilizacji. Wymaga to jednak czasu”.

Pomimo tego, że obecna „niestabilność” trwa już od ponad 12 miesięcy, to saudyjski minister optymistycznie patrzy w przyszłość, spodziewając się uregulowania poziomów cenowych (a wcześniej ich wzrostu). Wszystko to ma zostać osiągnięcie dzięki współpracy na arenie międzynarodowej – jak na razie ciężko jednak wskazać działania, które miałyby dążyć do realizacji tego celu.

Graj na spadki i wzrosty ropy dzięki kontraktom CFD oferowanym przez brokera FxGrow

W poniedziałkowe przedpołudnie informowaliśmy, że ropa brent i WTI pogłębiły dołki poniżej $30USD/baryłka pierwszy raz od dwunastu lat. Jednym z powodów jest powrót Iranu na międzynarodowe rynki po zniesieniu sankcji handlowych, które obowiązywały od kilku lat. Analitycy obawiają się, że powiększy to rozłam pomiędzy podażą oraz popytem na czarnym złocie.

Notowania ropy brent pomimo piątkowych spadków otwierały się ze sporą luką podażową. Na ropie WTI jest ona jeszcze pokaźniejsza
Notowania ropy brent pomimo piątkowych spadków otwierały się ze sporą luką podażową. Na ropie WTI jest ona jeszcze pokaźniejsza

Arabia Saudyjska, będąca członkiem OPEC i przewodniczącym Organizacji od 2014  cały czas prowadzi politykę wzmożonego wydobycia w obliczu spadających cen. Ten swoisty dumping cenowy ma wykluczyć konkurencję, jak na razie doprowadza jedynie do dalszych spadków notowań ropy. OPEC już jednak niejednokrotnie podejmował takie działania, aby ustawić ceny na oczekiwanych przez siebie poziomach. Należy pamiętać, że organizacja produkuje trzecią część całej światowej ropy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here