Naga MarketsSaudyjski monarcha, Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud

W ostatnich latach standardem jest, iż kluczowym decyzjom OPEC towarzyszą spotkania z przedstawicielami Rosji.  W czerwcu, kilka dni przed ogłoszeniem nowego porozumienia dotyczącego zmiany limitów produkcji, doszło do spotkania arabskiego Księcia Salmana z Władimirem Putinem w Moskwie. Efektem rozmów było ogłoszenie przez ministrów energii, iż kooperacja na rynku naftowym zostanie rozszerzona.


Moim zdaniem, otwarcie się OPEC na Rosję i innych producentów czarnego złota jest chęcią szerokiego stawienia oporu rosnącej konkurencji Stanów Zjednoczonych. Naturalną koleją rzeczy jest więc sformalizowanie grupy, której zasięg będzie znacznie większy niż obecnego kartelu. Jak donosi Reuters, całość ma zostać zrealizowana jeszcze w 2018 roku. Przedstawiciele nowo utworzonej grupy mają się spotykać również dwa razy do roku w Wiedniu, gdzie gospodarzem będzie co prawda OPEC, ale działający jako niezależny podmiot. Będą to jedynie spotkania w formie konsultacji, natomiast wiążące decyzje będą podejmowane na spotkaniach ministrów energii. Oficjalnym celem utworzonej organizacji ma być przede wszystkim większa zdolność do stabilizacji cen ropy.

Przypomnijmy, że nieformalna grupa OPEC + zdecydowała w czerwcu o zwiększeniu produkcji o 600 tysięcy baryłek dziennie. Po zadowalających wynikach za lipiec, w sierpniu produkcja w ramach kartelu zbliży się do celu jeszcze bliżej, osiągając najwyższą produkcję w tym roku (o 220 tysięcy baryłek więcej niż w lipcu). Największy wzrost wydobycia odnotowano w Libii, gdzie po kilkotygodniowych strajkach pracowników, wznowiono wydobycie na największym polu Sharara. Równie dobre wieści docierają z Iraku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here