Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaGrupa OPEC i jej sojusznicy zrewidowali swoje prognozy popytu na ropę na 2021 r.. Globalny popyt do tej pory okazał się słabszy niż przewidywano, według poufnego dokumentu, który ukazał się w agencji Reuters. Popiera to argumenty za zacieśnieniem polityki dostaw w przyszłym roku, co może wesprzeć wzrost cen czarnego złota. Ropa WTI oscyluje we wtorek w okolicach 41,30 USD za baryłkę, a Brent kosztuje niecałe 44 USD/brk.

  • W 2021 r. popyt na ropę wzrośnie o 6,2 mln baryłek dziennie rok do roku
  • Wraz z osłabieniem popytu na paliwa OPEC+ rozważa opóźnienie wzrostu produkcji
  • Grupa odbędzie pełne spotkanie w dniach 30 listopada i 1 grudnia

OPEC+: cięcia rzędu 7,7 mln brk. dziennie mogą utrzymać się nawet do czerwca 2021 r.

Oczekujemy, że w 2021 r. popyt na ropę wzrośnie o 6,2 mln baryłek dziennie rok do roku, co oznacza korektę w dół o 0,3 mln baryłek dziennie w porównaniu z oceną z zeszłego miesiąca – napisano w raporcie panelu urzędników producentów OPEC+.

Grupa producentów OPEC+ miała zwiększyć w styczniu produkcję o 2 mln baryłek dziennie – ok. 2% światowej konsumpcji – w ramach stałego łagodzenia rekordowych w tym roku cięć podażowych. Jednak wraz z osłabieniem popytu na paliwa OPEC+ rozważa opóźnienie wzrostu produkcji.

Opcją, która zyskuje coraz większe poparcie wśród krajów OPEC+, jest utrzymanie istniejących ograniczeń na poziomie 7,7 miliona baryłek dziennie przez kolejne trzy do sześciu miesięcy, zamiast zmniejszać cięcia do 5,7 miliona baryłek dziennie w styczniu.

Według jednego scenariusza, zapasy ropy naftowej OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) spadną do 73 mln baryłek powyżej średniej z pięciu lat w 2021 r., jeśli cięcia ropy zostaną przedłużone do końca marca 2021 r. W drugim scenariuszu, gdyby pakt redukcyjny został przedłużony do czerwca, zapasy OECD spadłyby do 21 mln baryłek powyżej średniej z pięciu lat.

OPEC+ odbędzie pełne spotkanie w dniach 30 listopada i 1 grudnia, aby zdecydować o polityce produkcji na 2021 rok.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa konsoliduje powyżej 41 USD po poniedziałkowym wzroście

Notowania ropy naftowej WTI wzrosły na początku tygodnia o 3,32% oddalając się od okrągłego poziomu 40 USD/brk. i przebijając poziom 42 USD. We wtorek cena nieznacznie koryguje utrzymując się powyżej 41 USD. Lokalny opór stanowi poziom 42,22 USD, a jego przebicie otworzyłoby drogę do tegorocznego maksimum 43,75 USD. Z drugiej strony spadek poniżej 40 USD umożliwiłby test wsparcia 36,15 USD.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here