Naga Markets

Notowania ropy naftowej powróciły do lokalnych maksimów 

Lepsze nastroje na rynku wiążą się przede wszystkim z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu popytu na ropę naftową w Chinach w bieżącym roku. Prognozy wyraźnej zwyżki popytu zawarł bowiem w swoim miesięcznym raporcie kartel OPEC. Według tej instytucji, w 2023 roku popyt na ropę naftową w Chinach wzrośnie o 510 tys. baryłek dziennie po tym, jak w 2022 roku spadł. Ogólnie, kartel OPEC oczekuje globalnego wzrostu popytu na ropę naftową, wynoszącego 2,22 mln baryłek dziennie, czyli około 2,2%.

OPEC w swojej publikacji wskazuje na fakt, że już końcówka 2022 roku przyniosła nieco lepsze liczby związane ze światowym wzrostem gospodarczym, co stwarza solidną bazę do dalszej poprawy kondycji globalnej gospodarki w 2023 roku. Kartel wyraził zresztą wiarę w to, że Rezerwa Federalna będzie raczej stawiała na scenariusz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki i nie będzie podwyższała stóp procentowych bardziej niż będzie to konieczne, by ujarzmić inflację.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Raport OPEC jest jedną z dwóch wyczekiwanych publikacji w tym tygodniu. Jeszcze dzisiaj swój miesięczny raport ma opublikować Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Tymczasem ze względu na poniedziałkowe święto w USA, raporty dotyczące zapasów ropy naftowej i paliw w USA pojawią się o dzień później – dziś opublikowane zostaną szacunki API, a jutro wyliczenia Departamentu Energii.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Bossa

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin i złoto to nie są bezpośredni rywale, podkreśla Bank of America
Następny artykułObawy o produkcję miedzi w obliczu protestów w Peru
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.