Naga MarketsRopa naftowa WTI zmierza w kierunku osiągnięcia trzeciego miesięcznego wzrostu z rzędu, zanim OPEC+ zacznie stopniowo przywracać podaż na rynek po historycznych cięciach,  podczas gdy skutki pandemii nadal szaleją w wielu głównych gospodarkach. Cena ropy WTI oscyluje w piątek w niewielkim zakresie cenowym przy poziomie 40,30 USD za baryłkę.

  • Cena ropy WTI konsoliduje w piątek po spadku o 2,4% w czwartek
  • Odbicie cen utknęło w martwym punkcie w okolicach 40 dolarów za baryłkę w tle rosnących wątpliwości co do odrodzenia popytu
  • Jeśli nadwyżka podaży powróci, OPEC+ może szybko zmienić ostatnią decyzję o złagodzeniu cięć w wydobyciu

OPEC+ planuje przywrócić na rynek około 1,5 mln baryłek dziennie

opec2 ccGłębokie ograniczenia produkcji ze strony OPEC i jej sojuszników pomogły w odbiciu cen ropy po spadku poniżej zera w kwietniu, jednak wraz z sierpniem nadeszła pora zwiększania podaży na rynku.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wraz z sojusznikami zdecydowała się na zmniejszenie cięcia z 9,7 mln baryłek dziennie do 7,7 mln baryłek dziennie od początku sierpnia. Obecne ograniczenie produkcji o prawie 10 mln b/d trwało od 1 maja do 31 lipca i miało na celu zmniejszenie podaży ropy wobec ogromnego spadku popytu wywołanego zamknięciem gospodarek.

Kraje członkowskie, które nie osiągnęły w pełni poziomów redukcji produkcji w maju i czerwcu, zmniejszą swoją produkcję ropy w lipcu, sierpniu i wrześniu w ramach rekompensaty. Dlatego też efektywne, całkowite obniżenie poziomu produkcji ropy w OPEC+ może wynieść około 8,1 mln baryłek dziennie w sierpniu.

Jednak odbicie cen ropy utknęło w martwym punkcie w okolicach 40 dolarów za baryłkę, a rosnąca ilość infekcji budzi wątpliwości co do szybkiego i trwałego ożywienia konsumpcji. Arabia Saudyjska i inni czołowi producenci z Bliskiego Wschodu znajdują się pod silną presją, aby obniżyć ceny swojej ropy, podczas gdy prezes zarządu Royal Dutch Shell Plc, Ben van Beurden prognozuje, że popyt może w pełni wrócić do normy dopiero w przyszłym roku.

OPEC+ planuje przywrócić na rynek około 1,5 miliona baryłek dziennie w przyszłym miesiącu po zmniejszeniu globalnej podaży o około 10%, gdy popyt drastycznie spadł w II kw. Amerykańskie firmy zajmujące się łupkami również zwiększają produkcję. Continental Resources Inc., Parsley Energy Inc. i EOG Resources Inc. poinformowały, że w lipcu przywrócą część produkcji.

Plan działania w zakresie łupków w OPEC+ i USA zakładał stałą poprawę popytu na ropę, aby uzasadnić rosnące dostawy ropy, jednak problem z ożywieniem może okazać się większy niż pierwotnie sądzono. Jeśli nadwyżka podaży powróci, OPEC+ może szybko zmienić ostatnią decyzję o złagodzeniu cięć w wydobyciu ropy – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynkowy w OANDA.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa naftowa WTI konsoliduje pod koniec tygodnia

Ceny ropy WTI spadły o 2,4% w czwartek po tym, jak dane pokazały, że gospodarka amerykańska doświadczyła największego spowolnienia od co najmniej lat czterdziestych w drugim kwartale, co podkreśla wpływ skutków pandemii.

W piątek notowania oscylują nieco powyżej poziomu 40 USD/brk. między poziomem wsparcia 38,50 USD, a ważnym oporem 42,22 USD. Dopiero wybicie w którąś ze stron może zaowocować wykreowaniem silniejszego impulsu.

Kurs ropy naftowej WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy naftowej WTI na interwale dziennym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here