Naga MarketsCena ropy nafotwejInwestorzy koncentrują się na spotkaniu producentów ropy naftowej zaplanowanym na 9 kwietnia. Stratedzy w ANZ Banku uważają, że prawdopodobieństwo jakiejkolwiek skoordynowanej reakcji ze strony podaży jest bardzo małe. Tymczasem eksperci z Rabobanku dostrzegają możliwość dalszego odreagowania cen ropy. W poniedziałek ropa Brent kosztuje 33,40 USD/brk., a WTI nieco ponad 27 USD/brk.


OPEC: Niskie prawdopodobieństwo skoordynowanej reakcji

opec2 ccOPEC wezwał do spotkania starego sojuszu OPEC+ w poniedziałek 6 kwietnia, ale ogólna niechęć członków zaczęła pojawiać się bardzo wcześnie. Ostatecznie posiedzenie OPEC zostało przeniesione na środę 9 kwietnia. Chociaż spotkanie będzie otwarte dla każdego znaczącego producenta, nie ma pewności co do zaangażowania amerykańskiego przemysłu łupkowego.

Uważamy, że działania są za małe i przychodzą za późno. Rynek jest już zalany ropą, ceny walczą przy wieloletnich minimach. Uważamy również, że każde porozumienie w sprawie redukcji produkcji będzie miało minimalny wpływ na rynek ropy – napisano w raporcie.

Zamknięcie granic i blokady miały katastrofalny wpływ na popyt na ropę w tym roku. Aktywność lotów spadła o ponad 60% w ciągu ostatniego miesiąca, podczas gdy ruch w USA i Europie spadł odpowiednio o 60% i 45%.

Ogólnie szacujemy, że światowe zapotrzebowanie na ropę naftową spadło o około 20 milionów baryłek na dzień – dodano.

Ropa: Wyższe ceny ropy w najbliższym czasie

W ocenie analityków Rabobanku, ograniczenie dostaw ropy zależeć będzie od udziału krajów nieobjętych OPEC, w tym Stanów Zjednoczonych, co w rzeczywistości już się dzieje, biorąc pod uwagę trudne warunki, przed którymi stoją amerykańscy producenci.

Widzimy silne poparcie dla globalnego skoordynowanego cięcia, ponieważ w rzeczywistości już się to dzieje. Dostrzegamy również możliwość wyższych cen ropy naftowej w najbliższym czasie, jeśli globalna umowa producentów wejdzie w życie – wskazano w raporcie.

Pozycje spekulacyjne są w tej chwili w dużej mierze „krótkie”. Te „shorty” są teraz narażone na ryzyko zwrotu i oddania dużej części ostatnich zysków, gdyby nastąpiło globalne ograniczenie podaży. Wiele będzie zależeć od tego, jak szybko straty popytu związane z wirusem zaczną wracać do norm w nadchodzących tygodniach i miesiącach – podsumowano.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony. Obejrzyj nagranie wideo z 5 spotkań z Mieczysławem Siudkiem, Grzegorzem Moskwą, Marcinem Wikingiem, Mariuszem Drozdowskim oraz Pawłem Szwajcarem. "Dowiedz się więcej i dołącz do nas!
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here