Naga Markets

OPEC napędza wzrost cen ropy, dolar kanadyjski może na tym skorzystaćDolar kanadyjski jest mocno powiązany z sytuacją na rynku surowcowym, a teraz, gdy ropa drożeje w wyniku ogłoszenia cięć produkcyjnych przez OPEC+, mogła pojawić się szansa na umocnienie CAD. Poniżej prezentujemy spojrzenie na sytuacją kursu USD/CAD od trzech dużych banków inwestycyjnych.

Bank Kanady podejmie decyzję za dwa tygodnie

Kurs USD/CAD we wrześniu wspiął się o 5,3%, a od początku roku o 9,5%. Jednak względem początku października notowania pary są na mniej więcej tym samym poziomie w okolicach 1,38 dol. To częściowo zasługa jastrzębiej postawy Banku Kanady.

Bank Kanady powtórzył swoje zaangażowanie w walkę z inflacją pomimo spodziewanego “bólu” gospodarczego. Kolejne posiedzenie banku centralnego zaplanowane jest na 26 października.

– Bank of Canada będzie kontynuował podwyżki, biorąc pod uwagę utrzymujący się nadmiar popytu, a jest zbyt wcześnie, aby przejść do “bardziej wyważonego podejścia do decyzji”, co sugeruje, że nadmierne podwyżki będą kontynuowane. – skomentowali eksperci z banku inwestycyjnego Barclays.

– Spodziewamy się podwyżki o 50 pb w październiku 26, ale ryzyko podwyżki o 75 pb wzrosło (…). – dodali.

Dolar kanadyjski ma szansę zyskiwać w crossach

Analitycy Goldman Sachs uważają, że CAD ma szansę osiągnąć lepsze wyniki na crossach. Zwrócili oni uwagę na jego silną korelację z dolarem, a także potencjalny wzrost cen ropy napędzany ograniczoną podażą (cięcia OPEC) w najbliższym czasie.

– Skorygowaliśmy nasze prognozy dla kursu USD/CAD do 1,38, 1,34 i 1,28 za 3, 6 i 12 miesięcy. – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

– Uważamy, że CAD umocni się w stosunku do USD, ale jest powstrzymywany na crossach przez silniejsze powiązania z dolarem. – dodali.

XTB

CAD będzie liderem, gdy nastroje się uspokoją, uważa ING

Dzięki niskiej ekspozycji na Europę i Chiny, pozytywnemu wpływowi wysokich cen energii oraz jastrzębiemu Bankowi Kanady, dolar kanadyjski powinien osiągać lepsze wyniki po ustabilizowaniu się nastrojów, jak wynika z analizy banku ING.

– Wysoki współczynnik beta dolara kanadyjskiego i siła USD utrzymają kurs USD/CAD w rejonie 1,35-1,40 na początku nowego roku, niezależnie od tego, czy Bank Kanady dorówna Rezerwie Federalnej w zacieśnianiu polityki pieniężnej. – stwierdzili eksperci z ING.

OPEC napędza wzrost cen ropy, dolar kanadyjski może na tym skorzystać
Kurs USD/CAD. Źródło: tradingview.com

– Ostatnie cięcia wydobycia przez OPEC+ są z pewnością dobrym znakiem dla walut wrażliwych na zmiany cen ropy, co może nieco ograniczyć ryzyko spadkowe dla CAD, nawet jeśli aktywa ryzyka pozostaną słabe. – dodali.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułNiemiecki DAX zyskuje na początku sesji blisko 1,6 proc. Rynki czekają na kolejne dane
Następny artykułBinance uruchamia fundusz pożyczkowy o wartości 500 mln USD dla górników bitcoina
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here