Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaCena ropy naftowej wzrasta trzeci dzień z rzędu po tym, jak IEA podniosła swoje prognozy popytu, a raport branżowy wskazał na kolejny spadek zapasów ropy w USA. Międzynarodowa Agencja Energii podniosła swoją prognozę zużycia ropy w tym roku o 230 000 baryłek dziennie w związku z lepszymi perspektywami dla USA i Chin. Dzieje się to tuż po wydaniu optymistycznej prognozy popytu na czarne złoto ze strony OPEC we wtorek. Ropa WTI kosztuje w środę prawie 62,50 USD za baryłkę.

  • Amerykański Instytut Naftowy podał, że w zeszłym tygodniu zapasy ropy spadły o 3,61 mln baryłek
  • Rosnąca konsumpcja powinna pomóc zmniejszyć zapasy, a także wchłonąć część wstrzymanej podaży, twierdzi OPEC
  • Japonia drugi miesiąc z rzędu odnotowała w lutym najwyższy poziom popytu na ropę sprzed pandemii
  • Dalszy wzrost cen ropy naftowej. Brent osiągnie 75 USD w III kwartale

Solidna podstawa do ożywienia popytu na ropę w drugiej połowie 2021 roku

Rosną obawy związane z krótkoterminowym popytem na paliwo w wyniku utrzymujących się lockdownów. Jednak w środę IEA przyjęła bardziej pozytywny ton. Organizacja krajów eksportujących ropę naftową stwierdziła również w tym tygodniu, że rosnąca konsumpcja powinna pomóc zmniejszyć zapasy, a także wchłonąć część wstrzymanej podaży, którą grupa planuje przywrócić na rynek w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Połączenie bezprecedensowych bodźców fiskalnych i stopniowego znoszenia obostrzeń zapewni solidną podstawę do ożywienia popytu na ropę w drugiej połowie tego roku – napisał Stephen Brennock, analityk w PVM Oil Associates.

Podnosząc swoje prognozy popytu, IEA zwróciła również uwagę na istniejącą siłę w niektórych innych kluczowych centrach popytu. Na przykład Japonia drugi miesiąc z rzędu odnotowała w lutym najwyższy poziom popytu na ropę sprzed pandemii. Podobnie dane z Wielkiej Brytanii pokazały, że ruch na drogach był w poniedziałek najsilniejszy od listopada.

W międzyczasie w Chinach rząd ogranicza niezależne rafinerie, próbując ograniczyć nadwyżki mocy produkcyjnych i wykorzenić nielegalne praktyki. Głównym powodem interwencji ma być ustalenie, czy firmy spełniły żądanie Pekinu dotyczące likwidowania przestarzałego i zanieczyszczającego sprzętu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw pkn orlen | index dow jones | cena złotego | gpw biomed |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here