Naga MarketsRosja i OPEC jednogłośne w sprawie cięć produkcji ropy

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła wiele emocji. Po początkowych dynamicznych zwyżkach, w kolejnych godzinach notowania ropy tąpnęły w dół, by ostatecznie zakończyć sesję neutralnie. Dzisiaj cena surowca pozostaje pod delikatną presją podaży, ale nie oddala się istotnie od czwartkowego zamknięcia. 

Stronie podażowej na rynku ropy naftowej nadal sprzyjają obawy dotyczące popytu na ten surowiec w Chinach, ze względu na problemy gospodarki wywołane atakiem koronawirusa. Sytuacja w Chinach negatywnie przekłada się na całą globalną gospodarkę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, producenci ropy naftowej starają się neutralizować efekt wirusa. O ile głęboką przecenę ropy naftowej udało się zatrzymać dopiero w ostatnich dniach, to jest szansa, że strona popytowa na rynku ropy naftowej będzie przynajmniej w pewnym stopniu wspierana przez fundamenty. 

Oczy inwestorów na rynku ropy naftowej skierowane są na działania OPEC+. Komitet techniczny, powołany do regularnych rewizji porozumienia naftowego, zarekomendował bowiem cięcie produkcji ropy naftowej o dodatkowe 600 tys. baryłek dziennie (czyli około 0,6% globalnej produkcji). Chociaż obawiano się zdecydowanego sprzeciwu Rosji do kolejnego obniżenia limitów wydobycia ropy, to okazało się, że kraj ten popiera to rozwiązanie – wczoraj poinformował o tym rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow. 

Kraje OPEC+ odpowiadają za około 40% wyprodukowanej na świecie ropy naftowej. Ich dalsza ścisła współpraca pokazuje determinację w bronieniu notowań ropy przed pogłębionymi spadkami i może stanowić wsparcie dla strony popytowej na tym rynku. 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Powrót notowań cukru do zwyżek

Na rynku cukru cały czas mocna pozostaje strona popytowa. Co prawda w ostatnich dniach dynamika zwyżek notowań cukru w USA jest mniejsza, jednak notowania tego surowca nie oddaliły się zbytnio od okolic 15 centów za funt. 

Siła kupujących wynika głównie z problemów z podażą cukru w niektórych kluczowych rejonach uprawy trzciny cukrowej i buraka cukrowego – głównie w Indiach, Tajlandii oraz Unii Europejskiej. Tymczasem popyt na cukier – a także produkowany z cukru etanol – utrzymuje się na wysokim poziomie, co dodatkowo wspomaga stronę popytową. 

Tym samym, notowania cukru nadal mogą mieć paliwo do zwyżek w kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach. Warto jednak mieć na uwadze istotny czynnik ograniczający potencjał wzrostowy, a mianowicie fakt, że wyższe ceny cukru mogą zachęcić farmerów m.in. w Brazylii do zwiększania produkcji, co zdarzało się już w ostatnich latach. 

Notowania cukru w USA – dane dzienne
Notowania cukru w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here