Naga MarketsAuthor: Pete Markham, Creative Commons License
Author: Pete Markham, Creative Commons License

Organizacja OPEC w opublikowanym wczorajszego ranka oficjalnym komunikacie stwierdza, że znalezienie natychmiastowego remedium na bardzo niskie ceny ropy jest niemożliwe. Kraje zrzeszone w OPEC jednocześnie wyraziły swoje zaniepokojenie co do obecnych warunków rynkowych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na całą branżę.


Cena cały czas pod silną presją

W oświadczeniu, którego pełną treść można znaleźć tutaj czytamy, że ciągle utrzymująca się presja spadkowa na notowaniach ropy „jest istotnym problemem dla OPEC, państw członkowskich oraz wszystkich interesariuszy związanych bezpośrednio z branżą”.

Kontrakty futures na notowania ropy WTI oraz brent w porównaniu do poziomów zeszłorocznych opadły o praktycznie 50%. Warto jednak zauważyć, że dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty październikowych kontraktów CLV5 o niemal 6% do poziomu 47,86USD na NYMEX, natomiast ropa brent LCOV5 wzrastała na ICE o 5,7% do poziomu 52,90USD. Powodem tak dynamicznych ruchów wzrostowych w trakcie dzisiejszej sesji miały być osunięcia podaży na amerykańskich rynkach wydobywczych.

OPEC boi się dalszych spadków cen ropy

Zdaniem Richarda Hastingsa z Global Hunter Securities, OPEC zaczyna przegrywać potyczkę z coraz bardziej popularną ropą z łupków. Co więcej gospodarki państw zrzeszonych w OPEC w wielu przypadkach nie są zdywersyfikowane – ich dobrobyt jest w pełni uzależniony od wydobycia oraz wyceny ropy na światowych rynkach. W momencie osunięć wartości czarnego złota automatycznie popadają w tarapaty.

OPEC w swoim comiesięcznym biuletynie stwierdza, że niskie ceny ropy spowodowane nadpodażą rynkową oraz spekulacjami rynkowymi mogą wyraźnie zmniejszyć przychody krajów członkowskich, jak i przełożyć się na spadek inwestycji w przyszłe wydobycie.

Brak teraźniejszych inwestycji może oznaczać, że ceny w najbliższych latach ponownie znajdą się na bardzo wysokich poziomach, dalekich od wyceny uważanej za rozsądną zarówno przez producentów jak i konsumentów.

Analitycy starają się jednak uspokajać i radzą mocno filtrować to co znalazło się w biuletynie OPEC. Największy członek Organizacji – Arabia Saudyjska – ma bowiem zamiar bronić swojego udziału rynkowego nadal produkując ropę na rekordowo wysokich poziomach. Szczególnie w momencie gdy irańskie sankcje zostały zniesione i kolejny konkurent pojawia się na rynku. Saudyjczycy postawili sprawę jasno – nie mają zamiaru ciąć podaży tak długo, aż nie zrobią tego pozostałe państwa zrzeszone w OPEC.

Organizacja wystosowała nawet oficjalne oświadczenie, w których zachęca producentów ropy do wspólnej debaty – ma ona doprowadzić do znalezienia rozwiązania problemów niskich cen. Rynek zareagował na to bardzo szybko w formie zaznaczonej na wykresie aprecjacji:

OIL-OCT15Daily 01.09Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here