Naga MarketsNiniejszy artykuł jest kolejnym z cyklu wprowadzającego do mechaniki opcji waniliowych przygotowanego we współpracy z brokerem easyMarkets umożliwiającym trading na wielu rynkach i klasach aktywów. Pozostałe artykuły z cyklu znajdziesz TUTAJ


To wszystko brzmi jak wyższa szkoła jazdy, wiem. Dążymy do tego, aby przedstawione tutaj strategie, łączenie czy opcje pojedyncze wykorzystać później w warunkach rynkowych. Musimy mieć pełen wachlarz do dyspozycji w zmiennych warunkach rynkowych. Dlaczego? Nie zawsze trzeba handlować, możemy wpaść w overtrading, ale zawsze dobrze jest mieć asa w rękawie. Naszym asem będą opcje, a sami się Państwo o tym przekonacie w najbliższym czasie. Wcześniej omawialiśmy temat stelaża, który znajduje zastosowanie przy wysokiej zmienności w konsolidującym rynku. Prawdopodobnie Państwo doświadczyli już tego, że konsolidacja zjada część naszego zysku, gdy próbujemy w jej trakcie handlować oraz to, że trend boczny na wykresie widoczny jest przez większość czasu – a to w tym wypadku z pomocą przychodzą właśnie opcje.Drugi typ opcji, który kryje się pod nazwą rozszerzonego stelaża, nosi nazwę Strangle. Różni się niewiele, daje podobne możliwości i działa w zasadzie w identycznej tendencji rynkowej co stelaż / straddle. Dzisiaj postaram się przybliżyć Państwu Strangle i zaproponować pomysł jak go wykorzystać w codziennym handlu.

Standardowo już -myślę, że mogę nazwać to standardem, ponieważ ci z Państwa, którzy prześwietlili poprzednie wątki, wiedzą o tym, że opcje mają dwie strony- omówimy dzisiaj działanie i wykorzystanie long i short Strangle.

Long Strangle

Strategia long Strangle jest w zasadzie identyczna jak long straddle. Tak samo, składa się z dwóch opcji, long call oraz long put. Wykorzystywana jest przede wszystkim w okresie wzmożonej zmienności na rynku z trendem bocznym. Ryzyko oraz maksymalna strata jest ograniczona, maksymalny zysk teoretycznie nieograniczony. Jedyna różnica leży w cenach wykonania dla opcji call oraz put, które ustalane są na różnych od siebie poziomach. (przypomnijmy long straddle miało cenę wykonania w tej samej cenie – na tym samym poziomie).

Long Strangle ma tą zaletę nad straddlem, że jest po prostu tańszy. Mamy dwie ceny wykonania z których jedna jest tańsza, tj. płacimy mniej premii. Natomiast aby Strangle zaczął dla nas zarabiać zmienność musi być wyższa niż w przypadku strategii straddle. Dlaczego? Ponieważ musimy kupić jednocześnie opcję call gdzie cena wykonania jest powyżej bieżącej ceny oraz opcję put z ceną wykonania poniżej bieżącej ceny, co w kwestii technicznej daje nam opcje out-of- the-money (poza pieniądzem) – przypomnienie znajdą Państwo w artykule “Premia opcyjna – czyli jaki jest koszt opcji” TUTAJ.

Technicznie wygląda to tak, że kupno opcji w straddle jest opcją at-the-money (w pieniądzu) dlatego też jest droższe. Mogłem trochę pomieszać Państwu w głowie, więc omówmy prosty przykład.

Przykład

Inwestor Piotr, oczekuje dużej zmienności w związku z danymi z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych na parze EURUSD, który w danym dniu kształtuje się na poziomie 1.1600. Piotr postanawia złożyć strategię long Strangle, więc kupuje opcje call z ceną wykonania 1.1650 oraz opcję put z ceną wykonania 1.1550. Termin zapadalności wynosi 2 dni. Premia, którą Piotr płaci wystawcy dla każdej z tych opcji wynosi 20 pipsów (wartość nominalna zależy od wartości opcji), więc jego łączny koszt transakcyjny to 40 pipsów. Dla Piotra, który zdecydował się na inwestycje w opcję oznacza to, że aby zarobić na tej zmienności cena w dniu zapadalności musi znaleźć się co najmniej 40 punktów od poziomu wykonania, a to oznacza, że musiałaby wzrosnąć do ceny 1.1690 lub spaść do poziomu 1.1510.

Mam nadzieję, że przykład pokazał Państwu zasadę działania long Strangle. Jak widać, potencjalny zysk jest nieograniczony, podczas gdy maksymalna strata Piotra wyniesie 40 pipsów w sytuacji, kiedy cena pozostanie w korytarzu 1.1550-1.1650.

Natomiast jeśli w dniu zapadalności kurs EURUSD znajdzie się na poziomie poniżej lub powyżej 1.1510-1.1690 wtedy Piotr skorzysta z prawa wykonania opcji i wtedy zarobi na zmienności, która działa w dwie strony – muszą Państwo przyznać, że jest to znacznie korzystniejsze niż jednoczesne kupno i sprzedaż instrumentu ze stop lossem.

Testowałeś już poprzednie strategie dla opcji waniliowych u brokera easyMarkets?

Short Strangle

Short Strangle, czyli ponownie wystawiamy się na ryzyko, ponieważ w tej sytuacji my jesteśmy wystawcą opcji i my otrzymujemy zapłaconą premię, więc nasz zysk jest mocno ograniczony, zaś potencjalna strata nieograniczona.

W przypadku gdy Piotr zdecydowałby się na wystawienie opcji call powyżej bieżącej ceny oraz opcji put poniżej bieżącej ceny wystawiłby short Strangle. Co Piotr chciałby tym osiągnąć?

Według Piotra, zmienność rynkowa w nadchodzącym tygodniu będzie stabilna, więc cena nie będzie znacznie odbiegać od aktualnego poziomu rynkowego 1,1600 na EURUSD. Piotr zdecydował się na wystawienie opcji call w cenie 1,1620 i opcji put w cenie 1,1580. Za wystawienie każdej z tych opcji Piotr otrzymuje po 15 pips, więc jego zarobek wynosi 30 pips.

Aby wystawienie Strangle przyniosło Piotrowi zysk w dniu zapadalności opcji, cena rynkowa nie powinna wzrosnąć ani spaść o więcej niż 30 pipsów w stosunku do poziomów wykonania – zatem nie może wzrosnąć powyżej 1,1650 oraz spaść niżej niż 1,1550. Piotr osiągnie najwyższy zysk gdy cena EURUSD w dniu wygaśnięcia znajdzie się w korytarzu cenowym 1,1580-1,1620. Strategia pozostanie opłacalna dla Piotra do momentu w którym cena nie spadnie/wzrośnie do poziomów 1,1550-1,1650.

Podsumowując

Potencjalne straty ponad te poziomy są w zasadzie nieograniczone, choć w teorii można je zabezpieczyć kontraktem spot/cfd/futures. Drodzy inwestorzy, wydaje mi się, że perypetie Piotra mogą dać sporo do myślenia, ponieważ czarno na białym widać zalety i wady opcji. Jak już wspominałem wcześniej jest to kolejny schodek na drodze inwestora, który należy poznać. Dlaczego do tego wracam? Uważam, że nowe instrumenty kształcą, a z reguły boimy się tego czego nie znamy, więc dlaczego nie poznać czegoś co może być dla nas opłacalne?

Przemek Skwarzec

Kolejny artykuł: “Strategia korytarza [Risk Reversal]Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here