Naga Marketsvanilla_options_03Na samym początku niemal każdy trader trzyma się przede wszystkim par walutowych, takich jak EUR/USD czy GBP/USD. Jednak z czasem uświadamia sobie, że opcje waniliowe mogą przynieść znacznie więcej korzyści. Istnieje sporo różnych znacznie bardziej złożonych instrumentów pochodnych, ale opcje waniliowe są łatwe do zrozumienia i często przynoszą zyski.


Co to są opcje waniliowe?

Mechanizm opcji waniliowych jest prosty. Dają one prawo kupna lub sprzedaży pary walutowej po określonej cenie i określonym czasie w przyszłości (data/ dzień wykonania, expiry date). Cena ta to tzw. cena wykonania (strike). Przy czym z kupnem czy ze sprzedażą wcale nie musisz czekać do daty wykonania. Przykładowo, jeśli kupujesz opcję waniliową, która wygasa za sześć miesięcy, a kurs pary pójdzie w tym czasie w górę (i tym samym wartość opcji), będziesz miał możliwość sprzedaży opcji w każdym momencie przed datą wygaśnięcia, po to żeby mieć większy zysk.

Dywersyfikacja portfela

Opcje waniliowe są dostępne dla bardzo wielu par walutowych, nie tylko dla głównych. Jeśli jednak sięgniesz na przykład po pary takie jak USD/MXN lub USD/SGD, możesz narazić się na ryzyko zmiany kursu walut (w tym przypadku meksykańskiego peso lub dolara singapurskiego). Jednak jeśli skorzystasz z opcji waniliowych, ograniczysz ryzyko. Przykładowo, jeśli otworzyłeś dużą pozycje na EUR/USD, możesz ją zbilansować, kupując opcję na USD/EUR.  Ponieważ za opcje płacisz dużo mniej niż w przypadku pary walutowej, zyskujesz możliwość ograniczenia swoich strat, jeśli para pójdzie w niekorzystnym dla ciebie kierunku. Z drugiej jednak strony, jeśli para pójdzie zgodnie z twoimi przewidywaniami, zapłacisz tylko niewielką sumę za ochronę inwestycji. To swego rodzaju ubezpieczenie.

Ograniczenie ryzyka opcji waniliowych

Jeśli decydujesz się na opcje call lub put, masz prawo do kupna lub sprzedaży opcji po cenie strike (wykonania). Przy czym nie masz obowiązku sprzedaży opcji, a zatem ryzykujesz znacznie mniej. Mechanizm opcji jest następujący: wartość opcji to różnica między ceną strike a ceną bieżącą, plus dodatkowa premia zależna od daty wykonania. W najgorszym przypadku ryzykujesz tylko i wyłącznie premię – a zatem relatywnie niewielką sumę. Jednak jeśli sprzedajesz opcję, musisz być ostrożny – w tym przypadku kupujący może skorzystać z prawa do wykonania opcji, co obliguje cię do sprzedaży, a to z kolei oznacza, że ryzykujesz znacznie więcej.

Zobacz także: Opcje waniliowe i powody dla których spekulant powinien znać ten instrument

Opcje oznaczają wysoką dźwignię

Opcje wiążą się też ze znacznie wyższą dźwignią niż w przypadku kupna czy sprzedaży pary walutowej. Koszt zakupu opcji jest związany z różnicą bieżącej ceny waluty a jej ceną strike – podczas gdy w przypadku kupna czy sprzedaży pary walutowej obowiązuje cena bezwzględna. Ponieważ różnica ta jest niższa niż koszt całkowity, otrzymujesz wyższą dźwignię, czyli masz znacznie większe możliwości zysku.

easymarkets_logoInwestowanie na opcjach waniliowych umożliwia między innymi easyMarkets, jeden z brokerów polecanych przez portal Comparic.pl. Już teraz wejdź w świat vanilla options!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here