Naga MarketsGraj na opcjach binarnych pod dane makroekonomiczne
Graj na opcjach binarnych pod dane makroekonomiczne

Czy na rynku opcji binarnych mamy możliwość gry pod dane makroekonomiczne? Jak najbardziej! Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić bardzo prostą strategię, którą z dużą skutecznością wykorzystywać można do inwestowania w opcje minute.

Głównym założeniem strategii jest podążanie za trendami rynkowymi w przeciągu zaledwie kilku sekund po publikacji ważnych informacji rynkowych, posiadających potencjał do „poruszenia rynkiem w posadach”.

Podstawowe założenia

 • Podpieramy się kalendarzm makroekonomicznym
 • Gramy na parach, które dotyczą danego wydarzenia z kalendarza (np. dla odczytów z Unii Europejskiej albo USA będzie to EUR/USD)
 • Interesuje nas jedynie interwał minutowy
 • Zwracamy uwagę na pierwszą i drugą świeczkę rozrysowaną od momentu  publikacji danych
 • Pozycję otwieramy po zakończeniu pierwszej świecy, na czas trwania drugiej
 • Musimy działać szybko i sprawnie, aby zdążyć zakupić opcję

Kalendarz ekonomiczny

O ile w większości strategii dla opcji binarnych – skupiających się na wskaźnikach technicznych – dane makro jedynie zaburzają ich efektywność i mogą powodować straty, to tutaj są jednymi z najbardziej pożądanych informacji. Chcąc korzystać z poniższej strategii wystarczy każdego dnia przejrzeć kalendarz danych makro w poszukiwaniu istotnych danych. Skorzystać można z kalendarza znajdującego się na stronie Comparic:

https://comparic.pl/kalendarz/kalendarz-makroekonomiczny/

Inne popularne kalendarze znajdują się natomiast pod adresami:

Interesują nas dane o największym znaczeniu! W większości kalendarzy skala jest zazwyczaj trzy poziomowa. Największy ruchy gwarantują zazwyczaj dane poziomu trzeciego (ewentualnie drugiego).  Dla zobrazowania strategii będziemy posiłkowali się danymi związanymi z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego o godzinie 14:45 (decyzja odnośnie stóp procentowych) – posiadającymi wysoką rangę ekonomiczną.

Decyzja ECB o głównej stopie procentowej, pod którą będziemy grali
Decyzja ECB o głównej stopie procentowej, pod którą będziemy grali

Wskaźnik BarTimer

Jako, że poruszamy się po interwałach minutowych, warto zaopatrzyć się w wskaźnik BarTimer dla platformy Meta Trader 4. Osoby, którego nie posiadają wystarczy, że wejdą w poniższy link. Kiedy zostanie już pobrany wystarczy umieścić go w folderze Indicators. Jego domyślna ścieżka to:

“C:\Program Files (x86)\MetaTrader 4\MQL4\Indicators”

Platformę warto zrestartować – wtedy będziemy mieli pewność, że nowy wskaźnik zostanie do niej dodany. Dla ułatwienia i nieprzegapienia zdarzenia na wykresie, stawiamy sobie również pionową kreskę czasową wyznaczającą moment rozrysowywania się interesującej nas świecy:

Pionowa kreska na wykresie oznacza miejsce rozrysowywania się interesującej nas świecy. W lewym rogu natomiast procentowy wskaźnik BarTimer
Pionowa kreska na wykresie oznacza miejsce rozrysowywania się interesującej nas świecy. W lewym rogu natomiast procentowy wskaźnik BarTimer

Strategia w praktyce

Wykres zaczynamy obserwować na kilka minut przed publikacją interesujących nas danych. W poniższym  przykładzie gramy pod posiedzenie ECB i informacje o zmianie stóp procentowych o godzinie 13:45. Na kilka minut przed wydarzeniem zaczynamy obserwować wykres. Nie interesują nas jednak żadne ruchy przed pionową kreską.

Dopiero świeca formująca się na linii wertykalnej (czerwona) i po niej następująca to nasze świece sygnalne. Pierwsza świeca wyznacza nam kierunek otwarcia pozycji:

Pierwsza świeca wyznacza kierunek otwarcia pozycji - w tym przypadku będzie to PUT (DOWN) - gra na spadki
Pierwsza świeca wyznacza kierunek otwarcia pozycji – tutaj będzie to PUT (DOWN) – gra na spadki

W naszym przypadku o godzinie 13:46 (zamknięcie pierwszej świecy) otwieramy opcję trwającą 60 sekund zgodnie z kierunkiem pierwszej świecy. Opcja powinna zostać zamknięta o godzinie 13:47:

Zgodnie z założeniem kolejna świeca kontynuowała spadki - dzięki czemu nasza opcja zostanie zamknięta z zyskiem
Zgodnie z założeniem kolejna świeca kontynuowała spadki – dzięki czemu nasza opcja zostanie zamknięta z zyskiem

Zapamiętaj:

 • Jeżeli pierwsza świeca szła w górę, otwieramy opcję CALL (UP) – gra na wzrosty,
 • Jeżeli pierwsza świeca szła w dół, otwieramy opcję PUT (DOWN) – gra na spadki.

Liczy się sam moment zamknięcia świecy! Nawet jeżeli przez 80% czasu świeca była spadkową, na ostatnią chwilę zamknęła się jednak na plusie, to gramy na wzrosty.

Patrząc w kalendarz ekonomiczny widzimy, że powodem osunięć było obniżenie głównej stopy banku do poziomu 0.05% (o 10p.b.), co dla dużej części rynku było negatywnym zaskoczeniem i doprowadziło do silnych osunięć. Dla nas jest to już jednak nieważne – nasza opcja na spadki (PUT/DOWN) okazała się bowiem zyskowna.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do odwiedzenia specjalnego wątku na forum poświęconego strategii gry pod dane makroekonomiczne.

Do gry polecamy brokera uTrader, który jest brokerem regulowanym w UE, do tego ma konta w złotówkach.

Te strategie również powinieneś poznać:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

6 KOMENTARZE

 1. Testowałem kilka strategii z waszego bloga i szerze mówiąc najbardziej przypadła mi do gustu ta pod dane makroekonomiczne. Myślę, że analiza techniczna nie jest dla każdego a na pewno nie dla mnie więc czemu by nie ułatwić sobie życia i skupić się tylko na kalendarzu ekonomicznym tym bardziej, że praktycznie każdego dnia jesteśmy w stanie wychodzić na plus. Warto też zapoznac się ze strategią na http://www.inwestuj.ga jest nieco prostszta i na niej teraz bazuje.

 2. Nie jest on “ukochany: 😉 Po prostu jest regulowany i ma silne wsparcie dużego podmiotu z rynku Forex = lepsza kontrola, mniejsze prawdopodobieństwo bankructwa etc. Stąd jest on na stronie. Nie będziemy pokazywać niesprawdzonych brokerów, ale każdy oczywiście może u nich grać próbować.

 3. Wszystko fajnie tylko że ukochany przez was broker TopOption – blokuje wszelkie opcje “opcji” w momencie danych makro i zagranie u tego brokera tej strategii jest po prostu niemożliwe jak i zapewne u większości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here