Naga MarketsWitam w drugiej części poradnika: „Opcje Binarne – Dlaczego nie zarabiam?” W pierwszej (którą znajdziecie tutaj), skupiliśmy się na błędnym porównywaniu opcji binarnych do hazardu, braku stosowania odpowiednich strategii i traktowania OB jako odskoczni od normalnego tradingu. Dzisiaj przyjrzymy się natomiast innej niezwykle ważnej kwestii, która jest bolączką praktycznie każdego początkującego inwestora – nierealnym oczekiwaniom.

usd kreskówka

Doświadczenie pokazuje, że każdy nowicjusz rozpoczynający swoją przygodę z rynkami (niezależnie czy mówimy o giełdzie, FX, czy opcjach) ma w głowie kilka błędnych przekonań, które przekładają się na początkowe porażki. Prześledźmy ścieżkę, którą pokonuje praktycznie każdy trader – od wygórowanego optymizmu, poprzez nadmierny pesymizm aż do zdroworozsądkowego realizmu.

Wygórowany optymizm

Przypomnij sobie siebie na początku inwestorskiej ścieżki – niepoprawny optymista, który  jest świecie przekonany, że na giełdzie zarobi forutnę, w krótkim czasie. Z całą pewnością jest to związane z działaniami promocyjnymi brokerów i reklamami pokroju:

Forex – w 15 minut nauczymy cię jak zarabiać 5 000 EUR dziennie

Tak więc potencjalny uczeń inwestycji napotyka na swojej drodze całą lawinę tego typu reklam, aż w końcu sam zaczyna w to wierzyć i z dokładnie takim przekonaniem rozpoczyna przygodę na rynkach finansowych. Pomijamy fakt, że jest to wierutne kłamstwo – co gorsza kreuje jednak wizję, że:

1) Inwestowanie jest niezwykle proste i każdy może nauczyć się go w jedno popołudnie

2) Każdy może zarobić 5 tysięcy złotych dziennie – reklama nie podaje jednak, że przy niskim poziomie ryzyka dla takich zarobków konieczny jest kapitał początkowy w kwocie co najmniej 40 tysięcy razy większej.

Zwabieni świetnie brzmiącymi ofertami brokerów wchodzimy na rynek pełni entuzjazmu i wierzymy, że naprawdę od razu zaczniemy zarabiać. Brak odpowiedniego przygotowania, o którym wspominałem w pierwszej części, prowadzi jednak do szybkiego wyzerowania konta lub znacznych strat zdeponowanych środków. Po serii porażek i braku spodziewanych efektów w początkującym traderze zachodzi pewna zmiana.

Nadmierny pesymizm

Od tego momentu zaczyna się następny proces ewolucyjny tradera, który często określany jest fazą pesymizmu lub poszukiwania prawdy. Początkujący inwestor po wyzerowaniu depozytu zaczyna się zastanawiać co poszło nie tak, gdzie popełniony został błąd i czemu zapewnienia brokerów okazały się nieprawdą.

Najczęściej dochodzi się wtedy do prawidłowego wniosku, że trading wcale nie jest takim łatwym kawałkiem chleba. Jeżeli nasz przykładowy, początkujący uczestnik rynku miał na tyle determinacji, aby dotrzeć aż tutaj, to właśnie w tym momencie zaczyna się prawdziwa nauka i prawdziwe wyzwania.

Działanie to jest tożsame z popularną praktyką częstych zmian strategii tradingowych, tzn. testowania wszystkich systemów inwestycyjnych w poszukiwaniu optymalnego, z pomocą którego zarabianie na rynkach będzie proste, łatwe i przyjemne.

W trakcie poszukiwania sposobu na zarabianie inwestor dotrze do ogromnej ilości informacji, często sprzecznych z innymi. Tylko na podstawie własnej oceny i rozsądku będzie w stanie wybrać, te które zaprowadzą go na szczyt.

Po zachłyśnięciu się rynkami finansowymi i zrozumieniu jakimi zagrożeniami są one obarczone, po zrozumieniu że inwestowanie wcale nie jest takie proste, początkujący inwestor po raz pierwszy robi coś co zaprowadzi go na właściwą ścieżkę w stronę stałych i zadowalających zysków:

PRZESTAJE WIERZYĆ I ZACZYNA MYŚLEĆ

Zdroworozsądkowy realizm

Ostatni, jak również najdłuższy etap rozwoju każdego inwestora. Trader zaczyna rozumieć jak działają rynki finansowe, czy też na jakiej zasadzie nie funkcjonują. Nowicjusz dzięki przejściu przez dwa poprzednie stany emocjonalne – optymizm i pesymizm – dociera wreszcie do realizmu, zdroworozsądkowości i zimnych, pozbawionych emocji kalkulacji.

Wreszcie jego umysł jest gotowy aby odrzucić bajki o magicznych systemach i wskaźnikach posiadających 100% skuteczności. Dopiero od tego momentu może się skupić na działaniu i realnym zarabianiu.

Inwestor jest na najlepszej drodze ku dużym i stałym zyskom, ale dlaczego zajęło to tak dużo czasu? Dlaczego dopiero tutaj, na ostatnim etapie uczy się tego jak naprawdę zarabiać? Dlaczego nie mógł zacząć w tym miejscu od razu i zaoszczędzić sobie utraconych pieniędzy, stresów i ogromu czasu spędzonego na poszukiwaniu skutecznych metod generowania zysków? Odpowiedź wydaje się teraz więcej niż logiczna:

NIEREALNE OCZEKIWANIA

Rzeczą która ma fundamentalny wpływ na nasze zachowanie na rynkach, rzutującą na efektywność inwestowania są „oczekiwania” względem:

Czasu i stopy zwrotu – optymiści uważają, że od razu bez żadnego przygotowania będą zarabiać ogromne kwoty
Skuteczności – optymiści wierzą, że mogą osiągnąć bardzo wysoką skuteczność
Wymaganego depozytu – optymiści sądzą, że z niskiego kapitału będą w stanie generować ogromny przychód

Zamieniając nierealne oczekiwania na realne i od samego początku podchodząc do rynku zdroworozsądkowo możesz wiele zyskać. Szczególnie w przypadku rynku opcji binarnych, który jest zdecydowanie łatwiejszym od FX, a tym bardziej giełdy.

Jeżeli chcesz zacząć grać na Opcjach to polecamy na start promocję TopOption – bonus do 100%. Polecamy również zapoznać się z naszym e-bookiem dotyczącym opcji binarnych i One Touch Strategy. E-book dostępny jest tutaj: One Touch Strategy

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi zagraniami dla Opcji Binarnych – Sygnały dla Opcji Binarnych. Codziennie przedstawiamy nasze zagrania. Dodatkowo TopOption, oferuje codziennie określoną stopę zwrotu – np. 70% zwrotu, za opcję wygasającą dzisiaj o godzinie 21:00. Oznacza to, że jeżeli zainwestujemy np. 100 dolarów, kupując opcję CALL (gra na wzrosty), a cena o godzinie 21:00 będzie choćby minimalnie wyższa od momentu, w którym kupiliśmy opcję – TopOption wypłaci nam 170 dolarów. Jeżeli cena będzie niższa, tracimy naszą stawkę, niezależnie od rozmiaru spadków, nigdy nie stracimy więcej niż postawiliśmy. Można również wybrać inne godziny wygasania opcji. O pozostałych strategiach dla opcji binarnych przeczytasz w dziale: Strategie.

Należy pamiętać, że handel opcjami binarnymi jest ryzykowny gdyż handel opcjami binarnymi jest działalnością spekulacyjną. Można ponieść stratę części lub całości zainwestowanego kapitału, a zatem nie należy spekulować kapitałem, którego utrata wiązałaby się z poważnymi konsekwencjami. Ten rodzaj inwestowania nie jest odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Musisz upewnić się przed handlowaniem, że w pełni rozumiesz ryzyko.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here