Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Master These 3 Trading Tricks to Supercharge Your Results


Chcesz “doładować” swoje wyniki handlowe? Oczywiście, że tak! Cóż, czytaj dalej, ponieważ dzisiejsza lekcja to potężny samouczek poświęcony price action, który da Ci solidne, praktyczne strategie, które możesz natychmiast wdrożyć, aby poprawić wyniki handlowe.

Triki tradingowe

“Sztuczki”, o których mowa, to w zasadzie niektóre ze strategii z mojego tradingowego zasobnika; te same techniki, z których korzystam w cotygodniowych analizach, kiedy szukam wejść o dużym prawdopodobieństwie. Pisałem o kilku z nich przez lata na moim blogu i w strefie członkowskiej, ale chciałbym dać Ci krótkie podsumowanie moich ulubionych wskazówek i tricków, których używam, aby poprawić mój ogólny zwrot zysku R. Jak być może wiesz, mierzę zyski w R (R = jednostka ryzyka), a nie w procentach. Dla mnie wszystko sprowadza się do tego, ile R ryzykowałem vs. ile R zyskałem. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z lekcją dotyczącą ryzyka, zysku i zarządzania pieniędzmi.

Oto moje 3 ulubione sztuczki handlowe, które znacznie zwiększają szanse na uzyskiwanie więcej R w transakcjach…

Wejścia drugiej szansy przy istotnych sygnałach lub wybiciach

Często zdarza się, że powstaje ładny sygnał, jednak z jakiegoś powodu przegapiamy wejście. W tym przypadku nie musisz wpadać w panikę lub “ścigać” rynku, ponieważ przez większość czasu istnieje możliwość wejścia drugiej szansy. Musisz tylko być cierpliwy.

Chodzi o to, że rynek często powraca do obszaru, z którego się wybił, lub do obszaru silnego sygnału price action, przynajmniej raz po początkowym ruchu, a często wraca do niego kilkukrotnie.

Możemy wdrożyć powyższą strategię, po prostu czekając, aż cena powróci do miejsca, w którym powstał oczywisty sygnał price action lub do obszaru silnego wybicia, albo obszaru zdarzeń. Następnie, gdy cena powróci do tego miejsca, wystarczy wejść na rynek zgodnie
z pierwotnym kierunkiem ruchu.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Oto przykład:

W tym przypadku S&P500 utworzył oczywistą strefę wsparcia / obszaru zdarzeń w pobliżu 2590 – 2530. Gdy sygnał pin bar, zakreślony na wykresie poniżej uformował się, był drugą
(i oczywistą) szansą, aby wejść tuż przed zbliżającym się skokiem w górę…

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Silne cofnięcie formułuje kluczową strefę wsparcia. „Perfekcyjny” pin bar drugiej szansy na wejście.

W poniższym przykładzie AUDUSD widzimy wyraźnie spadkowy pin bar na silnym poziomie oporu. Zwracam uwagę, że w tamtym czasie byłaby to nieco trudna transakcja sprzedaży, ponieważ trend był przeciwny. Ale rynek zszedł niżej, a potem ponownie powrócił do miejsca, w którym powstał pierwszy sygnał i utworzył tam kolejny pin bar, dając Ci oczywistą szansę na ponowną sprzedaż…

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Kluczowy opór. Pin bar odwrócenia. Pin bar spadkowy jako sygnał drugiej szansy.

Na powyższym przykładowym wykresie można było wejść w transakcję ze stop lossem powyżej maksimum pierwszego pin bara i uzyskać bardzo dobry współczynnik ryzyka do zysku, jeśli wszedłbyś na ogonowym cofnięciu ceny. Może to znacznie zwiększyć potencjalny zwrot z inwestycji, ponieważ Twój stop loss jest ciasny i istnieje duży potencjał dla silnego ruchu, jeśli nie zostaniesz wyrzucony z rynku. Możesz zobaczyć, co stało się powyżej.

Uwaga: nie musisz próbować uzyskać “ciasnego” stop lossa podczas wejść drugiej szansy, szerszy stop loss jest również w porządku, a w rzeczywistości szerzej postawiony często pozwala na pozostanie w transakcji dłużej oraz obniża szansę na szybkie wyrzucenie, zanim rynek ruszy na Twoją korzyść. Będziesz coraz lepiej radzić sobie z pozycjonowaniem stop lossów poprzez edukację, czas i praktykę.

Wejścia na 50% zniesieniach i swingach

Osobiście KOCHAM strategię wejścia 50% zarówno po sygnałach price action (głównie pin bary), jak i wejścia po 50% cofnięciu podczas dużego wahania (swingu) na rynku…

Wprowadzanie 50% wejścia w pin bar jest czymś, co często nazywam “ulepszonym wejściem pin bar”, w którym zazwyczaj stawiam wejście z limitem na poziomie 50% wysokości pin bara. Cena często powróci do poziomu 50%, szczególnie w przypadku świec o dłuższych ogonach. W ten sposób uzyskujesz bardzo małą odległość stop loss, a tym samym znacznie zwiększasz potencjał zysku do ryzyka w transakcji. Możesz dowiedzieć się więcej na temat tej techniki w artykule, który napisałem o nazwie The Trade Entry Trick.

Oto przykład aktualnego wejścia po sygnale pin bar na złocie, gdy cena osiągnęła 50% poziomu świecy. Uwaga, minęły prawie dwa tygodnie, nim cena osiągnęła ten poziom, ale to nie ma znaczenia. Liczy się tylko cierpliwość i zrozumienie tych ruchów oraz czekanie, aż się to stanie…

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Zakupowy sygnał pin bar na wsparciu. Wejście na cofnięciu 50% pin bara. Potencjał 4 lub 5 R!

Istnieją całe książki napisane na temat handlu 50% cofnięć cen. Historia pokazuje, że większość ruchów rynkowych powróci w przybliżeniu do 50%, a następnie wznowi pierwotny kierunek. Jest to oczywiście ogromna wskazówka, którą możemy wykorzystać.

Na poniższym przykładzie zobaczysz dwa 50% cofnięcia w trendzie spadkowym pary AUDUSD. Oba również wykazywały konfluencję (zbieżność sygnałów), co oznacza, że sygnał price action ukształtował się w pobliżu poziomu 50%, co dawało więcej pewności, że zbliża się zmiana kierunku…

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Niedźwiedzia świeca na wysokości 50% cofnięcia. Sprzedażowy pin bar na poziomie 50%.

Piramidowanie – zyski śnieżnej kuli podczas „uciekających” rynkowych trendów

Uwaga: tylko dla zaawansowanych i doświadczonych traderów, ponieważ jest to względnie trudne do prawidłowego wdrożenia oraz wymaga zaawansowanej wiedzy i zrozumienia price action i dynamiki rynku.

To, o czym mówię, to budowanie piramidy pozycji na bardzo silnym / niekontrolowanym rynkowym ruchu. Pozwala to znacznie zwiększyć potencjał zysku i jest właściwie jedynym sposobem na szybkie zarobienie dużej ilości pieniędzy na rynku.

Niedawno napisałem artykuł, który zawiera szczegółowe informacje na temat, jak radzić sobie z niekontrolowanymi, „uciekającymi” trendami, więc najpierw sprawdź to.

Podstawową ideą jest to, że kiedy jesteś pewny, iż rynek porusza się agresywnie w jednym kierunku, najlepiej po znaczącym sygnale lub znaczącym wybiciu, możesz spróbować piramidowania poprzez dodanie kolejnych pozycji w strategicznych punktach. Celem jest zbudowanie większej pozycji, a JEŻELI rynek będzie poruszać się agresywnie w jednym kierunku, możesz zarobić kawał grosza w krótkim czasie. Oczywiście, musisz zaplanować swoją strategię wyjścia, aby nie stracić wszystkich pieniędzy, jeśli rynek nie ruszy się na twoją korzyść!

Powinieneś mieć tylko 1R ryzyka, nawet przy tej strategii piramidy (przenosisz poprzednie pozycje na breakeven lub zabezpieczasz zysk, gdy transakcja rozwija się na Twoją korzyść). Normalnie dążyłbyś do zysku na poziomie 2R, natomiast w „uciekającym” trendzie, dzięki piramidowaniu, to samo “ziarno” 1R może zmienić się w 5R, a nawet 10R.
Uwaga: w przypadku większych pozycji istnieje większe niebezpieczeństwo wystąpienia luk podczas weekendu; rynek może otworzyć się luką przeciwko Tobie, jest to kolejny powód, dla którego strategia ta dotyczy tylko zaawansowanych traderów.

Konfluencja

Być może moja ulubiona “sztuczka handlowa”, która z pewnością “doładuje” twoje wyniki, to handel w konfluencji.

Oznacza to, że szukamy wielu czynników wspierających lub dowodów, które stoją za naszą transakcją. Czekamy na “wyrównanie gwiazd”, można by rzec, aby przechylić szalę na naszą korzyść. Tak rodzi się sukces tradingowy i tak powstają fortuny, a głównym tematem tutaj jest cierpliwość. Być może będziesz musiał poczekać kilka tygodni lub miesięcy na wystąpienie naraz czynników: Trend, Poziom i Sygnał, ale kiedy już dostaniesz T.P.S. wiesz, że masz bardzo silny trade w rękach.

Teraz spójrzmy na kilka przykładów różnych T.P.S. combo. Nie zawsze potrzebujesz wszystkich trzech, możesz wziąć pod uwagę transakcje, które mają np. tylko trend i sygnał. Po prostu wiedz, że im więcej elementów się zbiega, tym lepiej. Rozszerzam to bardziej szczegółowo o wiele więcej przykładowych wykresów różnych konfluencji, których szukam, na moim kursie price action.

  • Sygnał plus trend

Ten przykład pokazuje ładny sygnał pin bar, który utworzył się w linii z silnym trendem. Zauważ, że był to sygnał sprzedaży w kontekście trendu spadkowego po tym, jak cena odrobinę cofnęła do góry, co nazywam “sprzedażą siły w tendencji spadkowej”:

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Sprzedażowy pin bar w kontekście oczywistego trendu spadkowego (po niewielkim cofnięciu).
  • Sygnał plus poziom

Następny przykład pokazuje, w jaki sposób można wejść w transakcję tylko za pomocą sygnału na kluczowym poziomie. Był to najnowszy sygnał w postaci pin bara na indeksie Dow Jones, który powstał w oczywistym obszarze zdarzeń / kluczowego wsparcia. Tak więc, masz wyraźny, oczywisty sygnał na jasnym i oczywistym poziomie, trend jednak nie był oczywisty, raczej boczny, ale to pokazuje, że 2 czynniki na 3 mogą czasem działać:

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Oczywiste kluczowe wsparcie. Oczywisty byczy pin bar. Boom.
  • Stan idealny

Wreszcie, to jest to, co nazwałbym moją strategią handlową “bezludnej wyspy”: strategia, którą zabrałbym na bezludną wyspę, gdybym był tam uwięziony przez lata (w jakiś sposób z dobrym wifi, lol) i mógł wybrać tylko jedną strategię.

Dzieje się tak, gdy dostaniemy w zestawie Trend, Poziom i Sygnał. Możesz mieć więcej elementów konfluencji, takich jak EMA lub zniesienie 50% itd. Im więcej, tym lepiej. Ale kiedy dostaniesz T.P.S. na raz, czas przestać się zastanawiać i zacząć działać.

Price Action Nial Fuller
Opis rysunku: Trend- Poziom- Sygnał… Kluczowy poziom. Trend wzrostowy. Pin bar jako sygnał kupna.

Wnioski

Te “sztuczki” i ulepszenia, o których przeczytałeś powyżej, pomogły mi zwiększyć zyskowność, dając mi przewagę w moim handlu, a także pozwalając mi zwiększyć stosunek zysku do ryzyka i wywołać efekt kuli śnieżnej. Naprawdę musisz zmaksymalizować zwycięskie transakcje, ponieważ szczerze, dobre transakcje nie pojawiają się zbyt często. Jeśli handlujesz właściwie (będąc cierpliwym i zdyscyplinowanym itp.), nie będziesz handlował często, będziesz handlował z niską częstotliwością, więc zwróć uwagę na wskazówki omówione powyżej, aby spróbować zmaksymalizować swoje rezultaty.

Oczywiście, że nie stosuję tych podejść do każdej transakcji, ale zawsze szukam okazji do ich zastosowania, analizując rynek codziennie i szukając sposobności do wejścia na koniec dnia handlowego.

Trading jest naprawdę jak wojna. Ale to nie tylko Ty kontra każdy inny trader, lecz także Ty kontra Ty sam. Dosłownie musisz mieć “wojenną skrzynię” pełną “broni”, aby zwiększyć szanse na wygraną i zmaksymalizować zyski. Strategie omówione powyżej, wraz
z koncepcjami, których nauczam na moim kursie price action, dadzą Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby prowadzić udaną walkę na rynkach i miejmy nadzieję, że wyjdziesz z niej zwycięsko.

Autorem tłumaczenia oryginalnego tekstu Niala Fullera jest Paweł Kośliński

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Top 5 Trading Tips No One Else Will Tell You


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here