Naga MarketsWyrok TSUEWczoraj był ważny dzień dla poszkodowanych przez OneCoin. Tego dnia rozpoczął się proces amerykańskiego prawnika oskarżonego o pranie pieniędzy, które były pozyskiwane przez piramidę. Jak na razie sprawę prowadzi sąd w Nowym Jorku. Prawnik jest pierwszym z trzech kluczowych organizatorów scamu, którzy staną przed Temidą.

Winny czy niewinny?

Prawnik, o którym mowa, to Mark Scott, wcześniej partner w Locke Lord LLP. Dziś zaprzecza temu, że pomógł wyprać setki milionów dolarów z piramidy OneCoin. Miał jednak pomóc przenieść środki na konta offshore. Został aresztowany nieco ponad rok temu za swój udział w tej globalnej piramidzie, która pochłonęła wiele miliardów dolarów.

Formalne zarzuty dot. działań, które miały na celu pranie pieniędzy i oszustwa bankowe zostały wniesione przed sąd w zeszłym miesiącu, ale Scott nie przyznaje się do winy.

Jego obrona prawdopodobnie będzie oparta na tym, że ​​chociaż przenosił miliony dolarów w ramach tego programu, nie był świadomy, że był to program przestępczy. On sam twierdzi nawet, że zgłosił służbom kilka obaw dotyczących OneCoina.

Oczekuje się, że przesłuchania potrwają od dwóch do trzech tygodni.

OneCoin przed sądem

Przesłuchania czekają też współzałożyciela OneCoina, Sebastiana Greenwooda, który został aresztowany w Tajlandii w ubiegłym roku i ekstradowany do USA, oraz Konstantina Ignatova. Ignatov jest bratem założycielki OneCoina, Ruji Ignatovy, i został aresztowany na lotnisku w USA na początku tego roku.

Ruja Ignatova wciąż pozostaje jednak na wolności, ale zaocznie została oskarżona o różne przypadki oszustw i prania pieniędzy.

Mimo tego wszystkiego OneCoin nadal działa w niektórych jurysdykcjach na całym świecie. Był nawet “bohaterem” filmu dokumentalnego BBC Sounds.

Co się zaś dzieje z Rują? Prawdopodobnie żyje incognito w Europie, po rozległej operacji rekonstrukcji twarzy, na co było ją z pewnością stać dzięki przejętym funduszom OneCoin. Możliwe też, że ostatecznie ucieknie wymiarowi sprawiedliwości.

W Polsce przed projektem ostrzegało np. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które zgłosiło sprawę do samego ministra sprawiedliwości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here