Naga MarketsDr. Ruja Ignatova OneCoinOneCoin – domniemana piramida finansowa z rynku kryptowalut – chyba na dobre zakończyła działalność. Strona internetowa firmy, która oferowała tzw. “pakiety szkoleniowe”, zniknęła właśnie z sieci. Poprzedziła to zaskakująca przeprowadzka firmy…

Parę dni temu social media obiegł tweet, z którego można było się dowiedzieć o przeprowadzce OneCoina z własnego biura. Na przedstawionych przez internautę zdjęciach widać, jak z siedziby projektu wynoszone są różne przedmioty. Nie jest jasne, czy za ten ruch są odpowiedzialni właściciele projektu czy służby. Nie wiadomo też, co dokładnie wynoszono z biura.

OneCoin: exit scam?

Minęło parę dni i teraz widzimy, że z sieci zniknęła także główna strona OneCoina – OneCoin.eu. Ponadto zdjęto już też witryny OneWorldFoundation.eu i OneWorldAcademy.eu. Oznacza to najprawdopodobniej ostateczny upadek domniemanej piramidy, która w czasie paru lat zebrała od naiwnych inwestorów aż 4 mld USD.

OneCoin zaczął działać jeszcze w czasie, gdy BTC nie był tak popularny, jak jest dzisiaj. Twórcy projektu wykorzystali niejako brak znajomości tematu kryptowalut i blockchaina w szerszym gronie osób.

Działania OneCoina spotykały się z reakcjami społeczności bitcoina na całym globie. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin pisało w 2016 r. list do Zbigniewa Ziobry, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. We współpracy z organizacją interpelację poselską na ten temat przygotowało też biuro posła Mirosława Suchonia (Nowoczesna).

Obecnie temat OneCoina badają służby w USA, Niemczech, Austrii, Finlandii i na Węgrzech. Ponadto analizowane są też ponoć dane z witryn internetowych, które pozwalają sprawdzić dokładną liczbę poszkodowanych, salda ich kont (a tym samym sumę pozyskanych przez OneCoina środków) i ich transfery. Problemem jest brak publicznego blockchaina.

Krypto-królowa ucieka

Jak na razie w areszcie przebywa Konstantin Ingatov – współtwórca projektu. Grozi mu aż 90 lat więzienia, więc praktycznie dożywocie. Jego siostra – Ruja – ucieka na razie przed służbami. Istnieją podejrzenia, że przeszła operację plastyczną i zmieniła już tożsamość. Zgodnie z zeznaniami jej brata może liczyć na protekcję ze strony tajemniczych Rosjan (nie ustalono, kim są).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here