Naga MarketsonecoinPołudniowy Sąd Rejonowy w Nowym Jorku rozpoczął działania dot. Davida Pike’a w sprawie jego rzekomego związku z domniemaną piramidą OneCoin.

O sprawie poinformował portal FinanceFeeds 21 grudnia.

Śledzenie śladów wypranych pieniędzy OneCoin

Asystent prokuratora Stanów Zjednoczonych Nicholas Folly powiedział podobno, że obrońcy stron dyskutują o potencjalnym postępowaniu poprzedzającym wniesienie oskarżenia.

Pike był dyrektorem operacyjnym rzekomego funduszu private equity znanego jako „Fenero Funds”. Fundusze te zostały podobno wykorzystane do prania pieniędzy z programu OneCoin.

Pike jest teraz oskarżany o składanie nieprawdziwych oświadczeń przed agentami specjalnymi z FBI, Departamentu Śledczego IRS i Biura Prokuratury Stanów Zjednoczonych.

4 miliardy dolarów

Oskarżony rzekomo fałszywie twierdził, że nie był świadomy, że około 400 milionów dolarów zostało przekazanych na rzecz wspomnianego funduszu należącego do założycielki OneCoin, Ruji Ignatovej, lub że pieniądze te pochodziły z programu ponzi.

Warto dodać, że cały OneCoin wali się dziś niczym domek z kart. Na początku tego miesiąca oficjalna strona internetowa projektu została ostatecznie usunięta z sieci, miesiące po tym, jak władze Stanów Zjednoczonych oskarżyły jednego z jej założycieli o prowadzenie piramidy o wartości 4 miliardów dolarów.

Sama Ruja nadal się ukrywa. Pojawiły się wręcz teorie, że zdążyła już zmienić tożsamość, przejść kilka operacji plastycznych i dziś możliwe, że ukrywa się w Rosji. Podobno – zgodnie z zeznaniami jej ochroniarzy i brata – rozmawiała przed swoją ucieczką z tajemniczymi Rosjanami, którzy mieli być wysoce postawionymi osobami i obiecali jej ochronę.

Jej brat Konstantin Ignatov pozostaje za kratkami. Grozi mu aż 90 lat więzienia, chyba że pójdzie na współpracę z policją – wtedy może liczyć na złagodzenie wyroku. Przesłuchiwani są też i inni współpracownicy rodzeństwa np. ich prawnik, który pomagał w praniu pieniędzy.

W Polsce przed OneCoin ostrzegało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, które pisało w tej sprawie pismo do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Z kolei z 2016 r. interpretację poselską do resortu Ziobry pisało też biuro posła Mirosława Suchonia z Nowoczesnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here