Naga MarketsOmar Arnaout, prezes XTB

Od ostatnich 8-10 kwartałów X-Trade Brokers (XTB) dynamicznie zwiększał liczbę nowo otwieranych rachunków i aktywnych klientów co w połączeniu z koronawirusową zmiennością rynków pozwoliło osiągnąć w pierwszym kwartale rekordowe wyniki, komentował w rozmowie z Comparic24.tv prezes domu maklerskiego, Omar Arnaout. W I kw. notowana na GPW spółka liczy na pozyskanie jeszcze większej liczby nowych klientów w kolejnej części roku oraz chce otwierać swoje oddziały na kolejnych kontynentach.

  • Sama zmienność jeszcze kilka lat temu nie pozwoliłaby na osiągnięcie rekordowych wyników, twierdzi Omar Arnaout
  • Prezes XTB jest zdania, że rezultaty z I kw. 2020 r. są między innymi wynikiem strategii prowadzonej jeszcze przed interwencją produktową ESMA, która skupiała się na zwiększeniu ilości otwieranych rachunków
  • Zysk netto spółki na początku roku wyniósł 176 mln zł, jednocześnie dom maklerski pozyskał blisko 22 tys. nowych klientów

Foreksowe eldorado, czy przemyślana strategia? XTB z rekordową ilością pozyskanych klientów

Średnia liczba aktywnych klientów XTB rosła w pierwszym kwartale o 105,3% rdr do poziomu 45,66 tys. W pierwszych 3 miesiącach 2020 r. spółce udało się pozyskać 22 tysiące nowych klientów, a pozytywne rezultaty wypchnęły giełdowe notowania podmiotu na poziomy z września 2016 roku. Jak twierdzi Omar Arnaout, prezes XTB, rekordowe rezultaty z minionego kwartału to rezultat strategii wdrażanej od dwóch ostatnich lat.

Jeżeli spojrzymy na konkretne liczby, to po samej interwencji produktowej, w sierpniu 2018 roku, liczba klientów zawierających transakcje na kontraktach CFD wynosiła miesięcznie niewiele więcej niż 13 miesięcy. W tej chwili ta liczba zbliżyła się już do 40 tysięcy, więc jest to prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do wyników półtora roku temu. Jest to dużą częścią naszej strategii w ostatnich latach – komentował Omar Arnaout.

Arnaout jest zdania, że XTB bardzo dobrze przygotowało się do interwencji produktowej ESMA z 2018 roku i niezależnie od zmienności, liczba aktywnych klientów cały czas by wzrastała. Oczywiście bez zamieszania rynkowego z pierwszego kwartału obecnie raportowane wyniki „nie przyszłyby aż tak szybko”, jednak kwestią czasu miał być powrót do wyników raportowanych jeszcze przed interwencją.

Prezes XTB twierdzi, że jest kwestią kilku lat, aby jego spółka była w stanie osiągać wyniki takie jak w pierwszym kwartale 2020 roku, zarówno pod względem obrotów klientów oraz zysku netto, w normalnych warunkach rynkowej zmienności. Drogą w tym kierunku jest dalsze budowanie bazy klienckiej.

Zobacz również: XTB chce uzyskać licencje w nowych krajach, celuje w Afrykę (PAP)

Złoto, ropa i rynek surowców zdominował inwestycje w pierwszym kwartale

Jeszcze rok temu około 90% przychodów XTB z podziałem na klasy aktywów pochodziło z CFD na indeksy giełdowe. W pierwszym kwartale 2020 roku zdecydowana większość opierała się natomiast o inwestycje na rynkach surowcowych, gdzie ponadprzeciętną zmienność prezentowała między innymi ropa naftowa oraz złoto.

Zainteresowanie inwestorów przeniosło się z indeksów giełdowych na surowce. Wydawało mi się, że inwestorzy przyzwyczaili się do systemów powiązanych z danym instrumentem lub segmentem rynkowym, obecna sytuacja wskazuje jednak na to, że inwestorzy są tam, gdzie jest zmienność – komentował Omar Arnaout.

Klienci w czasie zmienności przychodzą między innymi po to, by zawierać transakcje na kontraktach bazujących na cenach najbardziej ruchliwych aktywów. Potwierdza to między innymi boom kryptowalutowy z 2017 roku, kiedy zgodnie z wypowiedzią prezesa XTB, wiele nowo otwartych rachunków skupiało się na handlu w oparciu o Bitcoina. Na początku 2020 r. była to natomiast między innymi ropa, która notowała bardzo silną przecenę.

W czasie, gdy ta zmienność się skończyła, wydawało nam się, że tych klientów już z nami nie będzie, jednak Ci klienci w bardzo dużej mierze zostali i szukali zmienności gdzie indziej. Wydaje nam się, że tak samo będzie w tej chwili, jeżeli zmienności zabraknie na jednym rynku, pojawi się na innym – dodaje prezes XTB.

Zobacz również: Akcjonariusz XTB sprzedaje ponad 19 mln akcji w trybie ABB

W Europie XTB nie jest liderem jedynie w UK i Niemczech

Działania XTB w ostatnich latach skupiały się na budowaniu silnej pozycji w Ameryce Południowej oraz w Europie i zdaniem Omara Arnaouta na większości rynków, dom maklerski jest albo liderem albo jednym z trzech największych podmiotów oferujących klientom detalicznym dostęp do rynków inwestycyjnych. Pozycji tej na Starym Kontynencie nie udało się osiągnąć jedynie na największych rynkach, między innymi w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii.

XTB chce nadal rozwijać obecne oddziały, ale jednocześnie wrócić do tego z czego zdaniem prezesa broker był znany w przeszłości, czyli z ekspansji zagranicznej. Jednym z planów domu maklerskiego jest otwarcie się w dwóch nowych jurysdykcjach, na dwóch nowych kontynentach, rozpoczynając działalność operacyjną jeszcze w tym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here