Naga MarketsOmar Arnaout, prezes XTB

Wielka Brytania, była dla X-Trade Brokers (XTB) rynkiem testów i gdyby nie przeprowadzone na nim kosztowne eksperymenty, spółka nie znajdowałaby się w tym miejscu, w którym jest obecnie, twierdzi prezes domu maklerskiego Omar Arnaout w rozmowie z Marcinem Wenusem na antenie Comparic24.tv.

  • Prezes XTB twierdzi, że spółka zbudowała świadomość inwestorów w Rumunii niemal od zera, wejście na rynek włoski było natomiast błędem
  • W Wielkiej Brytanii jego zdaniem działa zbyt wielu konkurentów, doświadczenia z tego rynku odpowiadają jednak za późniejszy sukces domu maklerskiego
  • Nasz biznes to nie fizyka kwantowa, a jedynie robienie rzeczy, na zupełnie innym poziomie, niż robi to konkurencja, stwierdza Omar Arnaout

Omar Arnaout: Eksperymenty XTB w UK pozwoliły osiągnąć obecny poziom rozwoju spółki

Na przestrzeni 2020 roku dom maklerski X-Trade Brokers zarobił ponad 400 milionów złotych, czyli prawie czterokrotnie więcej niż było to rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł w ubiegłym roku do 515,8 mln zł z 65,4 mln zł. Przychody zwiększyły się do 797,8 mln zł z 239,3 mln zł przed rokiem. Co istotniejsze, w czasie pandemii XTB pozyskał tak dużą ilość klientów, że pod względem aktywnych rachunków jest jednym z największych brokerów na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak twierdzi jednak Omar Arnaout nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie rozwój brytyjskiego oddziału spółki. Doświadczenia tam zdobyte pozwoliły sprawniej zarządzać oddziałami w innych częściach świata:

W moim doświadczeniu zawodowym było to na pewno największe wyzwanie. Był to rynek najbardziej konkurencyjny (…), przy którym dodatkowo XTB rozpoczęło działalność, gdzie inni już tam byli od wielu lat. Jest to naprawdę bardzo trudne zadanie: widzimy, to w każdym innym kraju, w którym jesteśmy, że jeżeli ktoś zaczyna działalność za późno, to po prostu jest za późno – mówi Omar Arnaout.

– Pomimo tego, że bardzo szybko rozwijamy się w Wielkiej Brytanii, to na pewno jest to zupełnie inny poziom niż reszta krajów europejskich. Jednak uważam, że to co osiągnęliśmy jako spółka w ostatnich latach nie byłoby możliwe, gdyby nie wszystko to co udało nam się zrobić w UK – dodaje.

Potwierdzeniem sukcesu XTB jest między innymi wypłata rekordowej dywidendy w wysokości 1,79 zł na akcję, czy też zdobycie aż 5 statuetek podczas Invest Cuffs 2021.

– W Wielkiej Brytanii był to okres testów i eksperymentowania, ponieważ byliśmy przekonani, że jeżeli cokolwiek zadziała tam to nie ma najmniejszej wątpliwości, że nie zadziała gdzie indziej. Oczywiście, wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na te eksperymenty, ale w momencie mojego powrotu do Polski z Wielkiej Brytanii, to zaczęliśmy aplikować ten sam model, ten sam system do innych oddziałów zagranicznych i uważam, że jest to jeden z głównych powodów, dla których jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy – wyjaśnia Arnaout.

– Nie osiągnęlibyśmy tego co udało nam się osiągnąć, gdyby nie wszystkie eksperymenty, które zostały dokonane w Wielkiej Brytanii – podkreśla prezes XTB.

Nie mamy wpływu na to jak zachowa się rynek

Jak podkreśla Arnaout, zachowanie rynku w działalności domów maklerskich jest czynnikiem, którego nie da się kontrolować. Pojawiające się okazje można jednak skutecznie wykorzystywać. Pokazał to rok 2020, w którym XTB pozyskał 100 tys. nowych klientów, czyli więcej niż przez 5 wcześniejszych lat działalności.

Wyniki w tym biznesie są zależne między innymi od tego co się dzieje na rynku, nad czym nie mamy żadnej kontroli. Przesadnie się więc tym nie przejmujemy, skupiając się na rzeczach, które możemy kontrolować. Jest to między innymi przyrost naszego biznesu i jest to element, na który ja przede wszystkim patrzę (…) W zeszłym roku w XTB było ponad 100 tys. aktywnych klientów, co znaczy, że byliśmy jednym z najszybciej rozwijających się brokerów na całym świecie – wyjaśnia Arnaout.

W tym roku prezes XTB chce kontynuować strategię obraną w 2020 i latach wcześniejszych, skupiając się na przyroście nowego biznesu i dalszym pozyskiwaniu kolejnych rachunków.

– Jestem ciekaw, czy w tym roku uda nam się zbliżyć do 200 tysięcy rachunków nowych (…) Cele mamy naprawdę bardzo ambitne. Nawet jeżeli jesteśmy liderem, to nam to naprawdę nie wystarcza – dodaje Omar Arnaout.

Prezes XTB prywatnie: pół-Syryjczyk, który postanowił wrócić do Polski

W rozmowie z Marcinem Wenusem oprócz szczegółów związanych z działalnością spółki, Omar Arnaout zdradza również kilka faktów ze swojego życia. Urodził się w Syrii jako syn Polki oraz Syryjczyka, jednak w 1998 roku postanowił przyjechać na studia do Warszawy, gdzie został do dnia dzisiejszego.

Więcej na temat Omara Arnaouta, Invest Cuffs oraz rozwoju XTB w zapisie rozmowy na kanale Comparic24.tv:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here