Naga MarketsJednym z najtrudniejszych aspektów tradingu jest ustalenie realistycznego i prawdopodobnego celu dla transakcji. W rzeczywistości większość traderów, z którymi miałem okazję rozmawiać przez ostatnie lata, przedkładało strategię inkasowania zysków ponad momenty wejścia jeśli chodzi o elementy sprawiające największe problemy.

To prawda, że wiedza o tym, gdzie brać zyski może być trudniejsza niż znajdowanie korzystnego momentu wejścia, ale tak wcale być nie musi. Przez wykorzystanie tak zwanego celu mierzonego możemy określić realistyczny target dla wielu formacji price action.

W tej lekcji przyjrzymy się, jak wykorzystać ruch mierzony, by określić cel, który będzie zarówno realistyczny jak i prawdopodobny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mówiąc konkretnie, omówimy jak obliczać ruch mierzony dla czterech typowych formacji price action. Wliczamy do nich podwójny szczyt, głowę z ramionami, kanał i formację klina.

Zacznijmy natomiast od zdefiniowania, co jest celem mierzonym, a także, co może on nam powiedzieć na temat przyszłej akcji cenowej.

Co jest ruch mierzony?

Każda formacja price action ma do odegrania swoją rolę. Niezależnie od tego czy jest to formacja szczytowa, kontynuacji, czy na dnie, każda z nich stanowi kluczowy element układanki przy ocenie zachowania rynku.

Formacje te nie tylko dają nam wgląd w potencjalną zmianę trendu lub jego kontynuację, ale także pozwalają zyskać przewagę przy ocenie stopnia, w jakim rynek może się poruszać w rezultacie takich formacji. Ruchy te określane są jako “mierzone” , co stanowi odległość mierzoną od wybicia do celu mierzonego.

Obraz poniżej ilustruje różnice pomiędzy ruchem mierzonym (measured move), a celem mierzonym (measured objective).

Zauważ na powyższej ilustracji, że ruch mierzony ma taką samą długość jak ruch prowadzący do kanału. Tak więc cel mierzony staje się targetem dla naszych zysków, kiedy cena wybija wsparcie kanału.

Mamy już zdefiniowane różnice pomiędzy celem mierzonym, a ruchem mierzonym. Przyjrzyjmy się teraz jak obliczyć target dla zysków przypadku czterech popularnych formacji.

Podwójny szczyt

Jak sama nazwa wskazuje, podwójny szczyt to formacja szczytowa, która tworzy się zazwyczaj po długim ruchu w górę. Formuje się ona po drugiej, nieudanej próbie ustanowienia wyższego szczytu.

Do określenia celu mierzonego musimy po prostu odmierzyć odległość w pipsach od szczytu formacji do linii szyi, a następnie przeciągnąć tą samą długość od linii szyi w dół rynku.

Ilustracja poniżej pokazuje jak obliczyć cel mierzony dla formacji podwójnego szczytu.

Zauważ, że odległość od linii szyi do poziomu oporu, który tworzył podwójny szczyt wynosi 400-pipsów. Mierzymy następnie te 400-pipsów poniżej linii szyi, by znaleźć nasz cel mierzony.

W przypadku gdy jeden ze szczytów, który formuje podwójny szczyt jest wyższy od drugiego, powinieneś użyć odległości od niższego szczytu. Pozwoli to zachować ostrożność w pomiarach, co z kolei pomaga uniknąć wyznaczania celu ruchu mierzonego, który może być zbyt ambitny.

Głowa z ramionami

Następna formacja odwrócenia na naszej liście to głowa z ramionami. Podobnie jak podwójny szczyt występuje ona po długim ruchu w górę i sygnalizuje potencjalne odwrócenie na rynku.

By określić cel mierzony dla formacji głowy z ramionami, musimy odmierzyć odległość w pipsach od głowy do linii szyi, a następnie przeciągnąć tę samą odległość od linii szyi w dół rynku.

Formacja ta trochę różni się od podwójnego szczytu w tym, że linia szyi nie zawsze jest horyzontalnym poziomem. W rzeczywistości linia szyi częściej reprezentowana jest przez poziom diagonalny taki jak na ilustracji poniżej. Oznacza to że przy obliczaniu celu mierzonego musimy wziąć pod uwagę poziom, przy którym cena wybija się z formacji.

Obraz poniżej ilustruje jak obliczyć cel mierzony dla formacji głowy z ramionami.

Weź pod uwagę to, że pomiar od głowy do szyi ma miejsce w innym obszarze niż mierzenie, by znaleźć cel. Występuje tu pewne nakładanie się tych dwóch elementów, ponieważ linia szyi nie jest pozioma. Należy o tym pamiętać, ponieważ wpłynie to na umiejscowienie celu dla transakcji.

Kanał równoległy

Teraz przejdziemy od wzorców odwrócenia do formacji kontynuacji. Używanie celu mierzonego w połączeniu z wybiciem, z formacji kanału równoległego może być bardzo potężnym połączeniem.

Wyłączając formację klina, którą omówimy w dalszej części artykułu, kanał równoległy jest moją ulubioną formacją do handlu. Wynika to po części z faktu, że występuje ona dość często, a częściowo dlatego, że ruch mierzony bywa w jej przypadku bardziej dokładny.

Oto jak obliczyć cel mierzony dla kanału równoległego.

Kluczem do obliczenia celu mierzonego dla kanału równoległego jest użycie całego ruchu w górę lub w dół jako ruchu mierzonego. Zwróć uwagę, że pierwszy i drugi ruch w dół na powyższym obrazku ma kolor czarny. Ta czarna linia reprezentuje 400 pipsów i częściowo nakłada się na formację kanału.

Pamiętaj zatem, aby włączyć cały ruch do kanału jako część mierzenia. To samo tyczy się obliczania celu po drugiej stronie formacji.

Formacja klina

Ostatnia, lecz nie mniej ważna jest formacja klina. Jest to moja ulubiona formacja do handlu tak jak kanał równoległy, który omawialiśmy przed chwilą. Formacje klina najlepiej rozgrywać na interwale czterogodzinnym lub dziennym i pojawiają się one dość często, kiedy jesteś już wytrenowany, na co zwracać uwagę.

Chociaż najczęściej są one postrzegane jako formację kontynuacji, kliny mogą również prowadzić do odwrócenia. Nie ma jednak znaczenia czy klin jest formacją kontynuacji, czy odwrócenia, ponieważ nie angażujemy się w pozycję, dopóki rynek nie przełamie wsparcia lub oporu.

Znalezienie celu mierzonego dla formacji klina jest możliwe po odmierzeniu wysokości formacji w pipsach i dokonaniu projekcji tej samej odległości do przyszłego punktu na rynku.

Nie zapominaj o kluczowych poziomach wsparcia i oporu

Żaden cel mierzony nie jest kompletny bez połączenia go z kluczowym poziomem wsparcia lub oporu. W rzeczywistości często wyznaczam kluczowy poziom przed celem mierzonym przy określaniu obszaru, w którym można realizować zyski. Dzieje się tak, w zależności bowiem od tego jak istotny jest ten poziom, będzie on często “przeważał” cel mierzony jeśli chodzi o prawdopodobieństwo odwrócenia na rynku.

Strategię Justina Bennetta możesz wypróbować na rachunku w XM, gdzie na start otrzymasz 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem >>

Jeśli więc cel mierzony dla formacji wynosi 400 pipsów, a kluczowy poziom znajduje się w odległości zaledwie 350 pipsów, zawsze najpierw celuje w kluczowy poziom. Lepiej być konserwatywnym i zaksięgować 350 pipsów zysku, niż starać się wycisnąć dodatkowe 50 pipsów z transakcji i ryzykować, że nie zarobisz nic.

Cele mierzone nie są bez wad

Tak jak ze wszystkim jeśli chodzi o trading, nie ma tu żadnych gwarancji i żadna strategia nie jest bez wad. W przypadku wykorzystania celów mierzonych do określania targetów dla zysków nie ma wyjątku.

Mimo, że cele mierzone są zazwyczaj dość dokładne, będą przypadki, w których liczby te nie będą zgodne. Właśnie z tego powodu, powinieneś raczej myśleć o celu mierzonym jak o skali możliwego ruchu rynku, niż określeniu jak rynek faktycznie się poruszy.

Sprawdź jak wykorzystać powyższą wiedzę w praktyce przechodząc do artykułu: Kiedy realizować zyski >>


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here