Naga MarketsCBAFunkcjonariusze Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby związane z udzielaniem lichwiarskich pożyczek, zabezpieczonych przewłaszczeniem własności nieruchomości. Prokuratura Okręgowa w Toruniu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie szacuje straty klientów na 28 mln zł. Wstępne ustalenia pokazują, iż ludzie tracili własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki, a nie jak większość pożyczkodawców była przekonana dopiero w chwili niespłacenia pożyczki.


28 milionów strat, 39 pokrzywdzonych i 85 umów

Prokuratura ustaliła, iż proceder miał miejsce w latach 2013 – 2019 i odbywał się na terenie Bydgoszczy, Torunia i Warszawy. Członkowie grupy zorganizowanej celowali w dwie kategorie klientów:

  • Właściciele nieruchomości, co do zasady gospodarstw rolnych,  którzy nie mogli uzyskać kredytów w bankach z uwagi na posiadane już zadłużenie;
  • Właściciele nieruchomości, którym zależało na szybkim uzyskaniu środków finansowych, niezbędnego m.in. do spłaty innych zobowiązań bądź wstrzymania licytacji komorniczych, czy też na leczenia osób najbliższych.

Pokrzywdzeni nie byli informowani o faktycznych warunkach umowy, w tym o terminie przeniesienia własności nieruchomości oraz wysokim wynagrodzeniu dla pośrednika, prowizji w wysokości co najmniej 15 %. Zdecydowana część pożyczkobiorców była przekonana, że własność nieruchomości utracić może dopiero z chwilą niespłacenia pożyczki. Nie zdawali oni sobie sprawy z tego, iż tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki – poinformowała Prokuratora Krajowa na swojej stronie.

Zatrzymanym podejrzanym zostały postawione zarzuty (art. 258 par. 1 kk, art. 286 par. 1 kk, 294 § 1 kk i art. 304 kk.) i grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd zgodził się na apel prokuratora o aresztowanie trzech z czterech złapanych na okres 3 miesięcy. Pozytywną informacją jest fakt, iż udało się zabezpieczyć majątek podejrzanych o łącznej wartości 20 mln zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here