Naga MarketsOkno do kupna bitcoina (BTC) przed hossą może się wkrótce zamknąć, uważa analitykRynek kryptowalutowy w ostatnich miesiącach był prawdziwą kolejką górską emocji, zmienności oraz cen, uważa Josh Arnold analizujący rynki dla portalu Seeking Alpha od 2012 roku. Kryptowaluty doświadczyły ogromnych wahań wartości w oparciu o dynamicznie zmieniający się apetyt na ryzyko, który ze skrajnie wysokiego potrafi w chwilę spaść do niemal niezauważalnego, napędzany lub blokowany przez pojawiające się z różnych stron informacje dotyczące przyszłości rynku cyfrowych aktywów.

Bitcoin rysuje właśnie dołek. Poziom 30 tys. dol. na BTC/USD to okazja do zakupu

Arnold uważa, że bitcoin albo osiągnął już dołek obecnej korekty albo jest bardzo bliski jego rozrysowania co powinno wspierać bycze poglądy oraz zakupowe perspektywy głównej kryptowaluty.– Czy bitcoin w końcu stanie się realną alternatywą dla walut fiat nie jest tak naprawdę istotne, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Wierzę, że zarówno wierni kryptowalutom, jak i ci, którzy po prostu chcą zarobić, mogą złapać kolejny trend wzrostowy na rynku bitcoina – komentuje Josh Arnold.

Poniższy wykres roczny pokazuje wzrost bitcoina z poziomu 10 do niemal 65 tys. dolarów w przeciągu kilku miesięcy. Prawie każda kryptowaluta, o której możesz pomyśleć, widziała ogromny ruch w okresie od września do kwietnia, to jednak BTC jest dominującym graczem wśród kryptowalut, więc to on trafia na pierwsze strony gazet. Sześćdziesiąt pięć tysięcy dolarów za jedną monetę przyciąga uwagę oraz rozbudza wyobraźnię inwestorów.

Źródło: StockCharts

Jednak od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w kwietniu, bitcoin znalazł się w bardzo nieprzyjemnym rynku niedźwiedzia, który trwa do dziś. Kryptowaluta spadła o ponad połowę kilka tygodni temu testując poziom 30 tysięcy dolarów i pozostaje bardzo daleko od swoich poprzednich szczytów. Arnold zakłada jednak jednak, że na wykresie dziennym rysuje się dołek, który sprawi, że czas na zawieranie długich pozycji jest „bardzo bliski”

– Po pierwsze, poziom 29-30 tys. dol. niejednokrotnie utrzymywał się jako wsparcie wskazując, że kupujący wkroczą do akcji przy jakichkolwiek dalszych spadkach do tego poziomu. Nie wiem, czy zobaczymy ponownie 30 tys., ale jeżeli tak się stanie to na pewno kupuję – wyjawia analityk.

Po drugie zauważa, że wskaźnik akumulacji i dystrybucji „pozostaje solidny jak skała, wzrastając bardzo stabilnie w ciągu ostatniego roku, gdy kupujący podnoszą bitcoina po spadkach”. Nie jest to w żadnym wypadku niezawodne, ale silna linia A/D jest kluczowa dla byczych ruchów, ponieważ w przeciwnym razie sprzedający zyskują siłę podczas rajdów utrudniając rozpoczęcie kolejnych ruchów wzrostowych.

Po trzecie, zarówno oscylator ceny PPO jak i 14-dniowy wskaźnik siły względen RSI wykazują silne pozytywne dywergencje w stosunku do ceny w ciągu ostatnich kilku tygodni. „Obydwa nadal nie są blisko byczych poziomów jednakże, istnieje bardzo wyraźny wzrost impetu, mimo że cena pozostaje słaba. Biorąc pod uwagę linię A/D oraz wsparcie cenowe w pobliżu obecnej ceny uważam, że bitcoin widział już większość spadku, jaki będzie miał miejsce i że proces sięgania dna jest w toku”

Inny analityk Seeking Alpha, Florian Grummes, również uważa, że dołek na bitcoinie został rozrysowany i jego zdaniem dno znajduje się tuż nad poziomem 30 tys. dol.

BTC nadal nie rozprawił się do końca z presją sprzedażową

Spoglądając na średnie ruchome na wykresie, wszystkie są nadal bardzo negatywnie nachylone.

– Dobrą wiadomością jest to, że najlepszym wskaźnikiem nowego trendu wzrostowego, jaki udało mi się znaleźć, jest sytuacja, w której papiery wartościowe poruszają się powyżej 20-dniowej wykładniczej średniej kroczącej, a następnie zarządzają co najmniej dwoma zamknięciami powyżej. To właśnie wtedy 20-dniowa EMA zaczyna skręcać wyżej i jest to potwierdzenie, że nowy trend wzrostowy prawdopodobnie się rozpoczął – dodaje Arnold.

20-dniowa EMA dla BTC jest nadal negatywnie nachylona i będzie tak prawdopodobnie przez kolejne kilka tygodni, w oczekiwaniu na to, co stanie się z ceną. Jednak biorąc pod uwagę zejście z poziomu 37 tys. dolarów do obszaru średnich 30 tys. dolarów, to szanse na wybicie ponad 20-dniową EMA gwałtownie rosną, co byłoby strzałem w dziesiątkę dla byków.

– Jednakże, zaznaczyłem również cztery miejsca na wykresie w ostatnich tygodniach, gdzie 20-dniowa EMA okazała się być murowaną ścianą dla byków. Nie jest to w żaden sposób niezwykłe, ponieważ spadająca 20-dniowa EMA często działa jako opór podczas trendów spadkowych. Jest to normalne zachowanie dla papierów wartościowych w trendzie spadkowym, więc nie należy zbytnio przywiązywać do tego wagi, jeśli chodzi o wpływ długoterminowy. Jednakże, dopóki 20-dniowa EMA nie przestanie być oporem i nie zacznie być wspierana, bitcoin z całą pewnością nigdzie się nie wybiera – dodaje.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs pkp cargo | internetowy kurs funta | kryptowaluty | cd projekt notowania | nasdaq notowania | pkn orlen akcję | akcje enea |

Bitcoin w szerszej perspektywie wykresu tygodniowego

Widzimy ten sam poziom wsparcia w pobliżu 30 tys. dol., ale wskaźniki różnią się w istotny sposób. Po pierwsze, linia akumulacji/dystrybucji odeszła nieco od swoich maksimów podczas cofnięcia. Nie jest to byczy znak, ale sama linia pozostaje bardzo wysoko. Tak więc, choć nie jest ona tak pozytywna jak dzienna, tygodniowa linia A/D nadal jest bycza.

Źródło: StockCharts

Po drugie, dywergencje momentum, które widzieliśmy na wykresie dziennym, nie występują tutaj. Widzimy, że 14-tygodniowy RSI spadł się zanim zrobił to PPO wskazując, że rajd słabł zanim cena faktycznie się zmniejszyła. Dobrą wiadomością jest to, że oba te wskaźniki pokazują oznaki, że presja sprzedaży słabnie co wzmacnia koncepcję, że spadek BTC prawdopodobnie zbliża się do końca.

– PPO osunął się z sygnałem sprzedaży (niebieska linia przecina czerwoną linię) już w marcu, tuż przed faktycznym szczytem. W tym czasie znajdował się on na bardzo wykupionym terytorium, ale powrócił w kierunku linii centralnej wsparcia. Jest to typowe zachowanie po potężnym ruchu w górę, więc fakt, że PPO powraca do linii centralnej jest dobrą rzeczą, a nie niedźwiedzią zmianą. Oznacza to, że zyski są trawione i że byki mogą teraz zresetować się do kolejnego impulsu wyżej – wyjaśnia Josh Arnold.

Historia jest podobna w przypadku 14-tygodniowego RSI. Jednak obraz momentum uległ znacznej poprawie od czasu rozpoczęcia wyprzedaży.

Podsumowując, Arnold widzi pozytywne dywergencje na poziomie wykresu dziennego, z wykresem tygodniowym pokazującym pewne oznaki, że wyprzedaż ustępuje. Nie twierdzi, że bitcoin osiągnął dno i wystrzeli wyżej od jutra. Mówi jednak, że jeśli ktoś chce posiadać bitcoina, to okna zakupowe przed kolejnym wzrostem może zamknąć się relatywnie szybko.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Spadające stopy wspierają aktywa ryzykowne, w tym bitcoina

Dużą częścią powodu, dla którego widzieliśmy zachowanie risk-off na początku tego roku, jest to, że stopy procentowe (rentowności obligacji amerykańskich) bardzo szybko poszły znacznie w górę z powodu obaw inflacyjnych. Jak widać na poniższym wykresie, obawy te okazały się w pewnym stopniu bezpodstawne, co wzmacnia argumentację dla BTC i innych ryzykownych papierów wartościowych.

Źródło: StockCharts

– Widzimy, że 10-letnia stopa rentowności obligacji amerykańskich osiągnęła szczyt w okolicy 1,75% w marcu i od tego czasu nie ogląda się za siebie. Ruchowi temu towarzyszył ogromny reset momentum, co widać na PPO, ale w przeciwieństwie do BTC, ruch PPO 10-latków jest solidnie negatywny. To wskazuje, że ruch stóp – moim zdaniem – nie jest zakończony i że nadal będziemy obserwować niższe stopy po zbyt daleko idącym, zbyt szybkim ruchu na początku tego roku. To świetna wiadomość dla wszelkich ryzykownych aktywów, do których bitcoin z pewnością się zalicza. Do innych należą akcje wzrostowe, szczególnie te technologiczne – dodaje autor.

Jeśli przybliżymy wykres tygodniowy możemy zobaczyć, że spadki stóp procentowych nadchodzą, a risk-on jest strategią na najbliższe tygodnie.

Źródło: StockCharts

10-letnia rentowności amerykańskich obligacji nie zbliżyła się do wcześniejszych maksimów na poziomie 1,95%, a tygodniowe momentum nadal gwałtownie spada, a nie wypłaszacza się jak w przypadku bitcoina. Tak więc ponownie, ścieżka najmniejszego oporu dla stóp jest niższa aż do odwołania co oznacza, że aktywa ryzykowne takie jak BTC powinny radzić sobie dobrze.

Światowa adopcja to temat, którego nie można pominąć

Poza stopami wspierającymi ryzykowne aktywa, bitcoin nadal zyskuje aprobatę na całym świecie jako rzeczywista alternatywa dla walut fiat. Jak już stwierdzono na początku, to czy tak się stanie czy nie, nie ma większego znaczenia dla Arnolda: „po prostu widzę wykres, który chcę kupić. Ale to ma znaczenie dla cyklu wiadomości o bitcoinie, który może wpływać na cenę. Z tego powodu, zwracam uwagę na te informacje”

Salwador uczynił bitcoina prawnym środkiem płatniczym, co jest ogromną zmianą do przodu dla kryptowalut, ponieważ lokalny rząd powiedział, że BTC może działać jako waluta. Nabywcy instytucjonalni są w sile, z wielkimi nazwiskami, takimi jak MicroStrategy (MSTR) i Tesla (TSLA) publicznie ujawniającymi duże udziały w BTC. Ta pierwsza wydaje się niejako zapominać o swoim biznesie oprogramowania i wydaje się, że próbuje stać się funduszem bitcoinowym posiadając obecnie już niemal 4 mld dol. w BTC.

– Jeśli potrafisz otrząsnąć się z nieodłącznej zmienności posiadania bitcoina to powinieneś dołączyć do nowej hossy, która wkrótce się rozpocznie. Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to spłaszczająca się – a w końcu wznosząca – 20-dniowa EMA i utrzymanie nad głównym wsparciem 30 tys. dol. Podsumowując, uważam, że rynek niedźwiedzia dla VRC dobiega końca, a jeśli chcesz kupić kryptowalutę, twoje okno na zrobienie tego po najlepszej cenie może szybko się zamknąć – podsumowuje Arnold.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs funta do dolara będzie zyskiwał nawet w obliczu nowej fali COVID, twierdzi MUFG
Następny artykułSelvita notuje 3-krotny wzrost kursu i przejmuje Fideltę za 140 mln zł. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli potraktować XBT jako collective Item, wydaje się iż jego wartość będzie ciągle rosnąć z czasem. Osiągnięcie maksimum wartości nastąpi w końcowej fazie, jednak należy wziąć pod uwagę iż część tokenów przepada i jeszcze więcej przepadnie w ciągu nastepnych lat tak więc wartość będzie się zwiększać nieadekwatnie do czasu zakończenia emisji, (czyt. szybciej). W skrócie, każdy moment jest dobry gdyż cena będzie w końcu kosmicznie wysoka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here