Naga MarketsNa początek parę słów wyjaśnienia skąd ten skrót WTI i co ma wspólnego z ropą… bo jak się okazuje – ropa nie jedno ma imię.

West Texas Intermediate ( WTI ), znana również jako Texas light sweet , to gatunek ropy naftowej stosowany jako punkt odniesienia dla światowych cen ropy. Ten gatunek określany jest jako “średnia ropa naftowa” ze względu na jej stosunkowo niską gęstość i “słodka” ze względu na niską zawartość siarki. Jest to podstawowy towar kontraktów futures na ropę naftową New York Mercantile Exchange.

O cenie WTI często mówi się w wiadomościach o cenach ropy, obok ceny ropy Brent z Morza Północnego. Inne ważne markery olejowe to: Dubai Crude , Oman Crude, Urals i OPEC Reference Basket. WTI jest lżejsza i słodsza, zawiera mniej siarki niż Brent, a także znacznie lżejsza i słodsza niż Dubaj czy Oman.

OIL.WTI – od początku października cena porusza się w silnym trendzie spadkowym

Notowania OIL.WTI ustanowiły na początku października maksimum tego roku 77.14. Od tego momentu zaczęły się spadki które trwały prawie nieprzerwanie i w ciągu zaledwie 3 miesięcy cena ropy sięgnęła poziomu 42.00.

Czy to już jest dno…od którego nastąpią tylko wzrosty?

Trudno odpowiedzieć jest na to pytanie, ale możemy przynajmniej przeanalizować co nas może czekać przez najbliższe kilka sesji. Z wykresu dziennego wynika, że dzisiejsza świeca jest Outside Barem, czyli tak zwanym objęciem hossy, zazwyczaj zapowiadającym zmianę trendu, a przynajmniej korekty. Dodatkowo rozpoczęła się dywergencja wzrostowa na MACD co wspiera sygnał do wzrostów.

Analizując poniższy wykres H4 wydaje się możliwym, że w trakcie prawdopodobnej korekty ostatnich spadków cena może powrócić do trójkąta, z którego nastąpiło wybicie 17 grudnia.

OIL.WTI H4 26.12
OIL.WTI H4 – możliwa korekta do wsparcia trójkąta

Przyjmując wsparcie tego trójkąta jako najbliższy cel popytu, poziom 50.20 wydaje się osiągalny. W przypadku gdyby jednak cena cofnęła się poniżej lokalnej (zielonej) strefy popytu 44.55 to scenariusz wzrostowy może przestać być aktualny, co czyni to dobrym poziomem dla Stop Lossa dla zleceń kupna.

Analiza należy do cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” i będzie weryfikowana w weekend.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here