Naga MarketsDnia do szczególnie udanych z pewnością nie zaliczą akcjonariusze Domu Maklerskiego X-Trade Brokers. Akcje licencjonowanego w ponad 10 krajach Europy brokera mocno potaniały, gdy rynek poznał najnowsze wyniki kwartalne spółki.


Używając słowa mocno należy uściślić co dokładnie pod tym należy rozumieć – akcje XTB toną, a najbardziej dobitnym tego przykładem będzie wykres dzienny spółki:

xtbW momencie tworzenia artykułu (krótko przed ostatnim dzwonkiem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) XTB traciło 2 PLN. Oznacza to spadek o ponad 22% w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Co wywołało tak paniczną wyprzedaż papierów XTB?

X-Trade Brokers odnotował wstępnie 4,24 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2016 r. wobec 50,94 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 8,42 mln zł wobec 60,95 mln zł zysku rok wcześniej.

Powyższy cytat to wycinek z raportu kwartalnego X-Trade Brokers, który informuje inwestora o tym, że w trakcie trzeciego kwartału tego roku, ze spółki wyparowało aż 90% zysku netto.

Wgłębiając się w najnowszą publikację XTB dowiadujemy się, że w okresie objętym raportem przychody spółki spadły o 55%, koszty operacyjne praktycznie nie uległy zmianie (zmniejszyły się zaledwie o 300 tysięcy PLN) natomiast zysk operacyjny spadł do poziomu 8,4 mln złotych, czyli lekko ponad 86%.

Obserwowana w okresie dziewięciu miesięcy 2016 roku wyraźnie niższa zmienność na rynkach, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, stworzyła mniej możliwości inwestycyjnych klientom XTB. W konsekwencji, podobnie jak u konkurencji o tożsamym modelu biznesowym, nastąpił spadek obrotu klientów instrumentami finansowymi, a co za tym idzie także przychodów grupy – tłumaczy raport.

Rzeczywiście, choć liczba aktywnych rachunków rośnie – według najnowszego raportu na koniec września było ich niemal 147 tysięcy, podczas gdy rok temu było ich zaledwie 117,5 tysiąca. Jednak zmniejszyły (niemal dwukrotnie) depozyty netto klientów – na koniec trzeciego kwartału 2016 roku wyniosły 60,7 mln PLN, przed rokiem natomiast było to aż 110,1 mln PLN.

XTB poinformowało również w oddzielnym komunikacie o odstąpieniu od negocjacji prowadzonych z Domem Maklerskim HFT Brokers w sprawie przejęcia portfela klientów HFT przez X-Trade Brokers. Przyczyną odstąpienia od rozmów miały być rozbieżności w oczekiwaniach obu stron co do warunków potencjalnej transakcji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here