Naga Markets

Symbole głównych walut strzelające z rękiAkcja cenowa w ostatnich miesiącach wskazuje, że zainteresowanie rynków parą walutową USD/JPY było z tendencją w dół – przynajmniej do niedawna – ponieważ spowolnienie podwyżek stóp przez Fed zbiegło się w czasie z rosnącymi spekulacjami na temat potencjalnego odejścia BoJ od ultragołębiej polityki pieniężnej. Jednocześnie eksperci z Bank of America wskazują, że funt staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne wskaźniki ryzyka.

Kurs jena: Strukturalne przeciwności JPY – BofA

Podczas gdy zdaniem ekspertów BofA wzrost kursu USD/JPY może zostać ograniczony w najbliższym czasie wraz z wyborem nowego prezesa BoJ, który ma przejąć stanowisko po Haruhiko Kurodzie w kwietniu, twierdzą, że:  • Kurs USD/JPY ma wzrosnąć powyżej 135 po wiośnie (BofA prognozuje 138 latem);
  • Cykliczny wzrost JPY w wyniku potencjalnych obniżek stóp procentowych przez zagraniczne banki centralne – prawdopodobnie w 2024 r. zgodnie z wyceną rynkową – nie dorównałoby wielkości jego spadkom ze względu na strukturalne przeciwności ograniczające skalę potencjalnego zacieśnienia polityki monetarnej przez BoJ.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Kurs funta (GBP) w 2023 r. doświadczy więcej tego samego?

Zgodnie z raportem BofA zmiany na globalnych rynkach, które nastąpiły od początku roku, można najlepiej opisać jako „rynki wyceniające ryzyko z końca 2022 r., a nie wyceniające dobre wiadomości”. Podczas gdy ich profil prognozuje słabszy kurs funta na koniec roku, uważają, że w tym cyklu osiągnął już swoje minima.

Nasza analiza pokazuje, że GBP staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne wskaźniki ryzyka, ponieważ spadła idiosynkratyczna premia za ryzyko, pozostawiając GBP narażonym na przypływy i odpływy nastrojów na globalnym rynku. Jest to jednak również czynnik ograniczający jakiekolwiek trwałe ożywienie funta szterlinga, biorąc pod uwagę nieodłączną niestabilność nastrojów związanych z ryzykiem – napisano w raporcie.

Hamowanie dochodów gospodarstw domowych i spadek PKB per capita to czynniki, które zdaniem ekspertów nada ton funtowi w nadchodzącym roku. Obecne trendy nie wyglądają obiecująco.

AVA Trade

Jest nadzieja na lepszy rok 2024. Kierunek zmian w ostatnich sondażach sugeruje, że większa część brytyjskiej opinii publicznej uważa, że Brexit (opuszczenie UE) był błędem. Chociaż nie sugeruje to rychłego powrotu do członkostwa w UE, zauważamy, że patrząc na rok 2024 i kolejne wybory powszechne, wśród potencjalnych scenariuszy mógłby powstać nowy rząd bardziej przychylny do UE. Naszym zdaniem byłoby to istotne dla nadziei inwestorów na trwałe odbicie GBP – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 20 lutego 2023 r.
Następny artykułKursy walut 20.02.2023 r. Euro najsłabsze względem złotego, funt i dolar tracą 0,3 proc.
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.