Akcja cenowa w ostatnich miesiącach wskazuje, że zainteresowanie rynków parą walutową USD/JPY było z tendencją w dół – przynajmniej do niedawna – ponieważ spowolnienie podwyżek stóp przez Fed zbiegło się w czasie z rosnącymi spekulacjami na temat potencjalnego odejścia BoJ od ultragołębiej polityki pieniężnej. Jednocześnie eksperci z Bank of America wskazują, że funt staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne wskaźniki ryzyka.
- Kurs USD/JPY ma wzrosnąć powyżej 135 po wiośnie (BofA prognozuje 138 latem)
- Podczas gdy eksperci prognozują słabszy kurs funta na koniec roku, uważają, że w tym cyklu osiągnął już swoje minima
- Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Kurs jena: Strukturalne przeciwności JPY – BofA
Podczas gdy zdaniem ekspertów BofA wzrost kursu USD/JPY może zostać ograniczony w najbliższym czasie wraz z wyborem nowego prezesa BoJ, który ma przejąć stanowisko po Haruhiko Kurodzie w kwietniu, twierdzą, że:
- Kurs USD/JPY ma wzrosnąć powyżej 135 po wiośnie (BofA prognozuje 138 latem);
- Cykliczny wzrost JPY w wyniku potencjalnych obniżek stóp procentowych przez zagraniczne banki centralne – prawdopodobnie w 2024 r. zgodnie z wyceną rynkową – nie dorównałoby wielkości jego spadkom ze względu na strukturalne przeciwności ograniczające skalę potencjalnego zacieśnienia polityki monetarnej przez BoJ.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
Kurs funta (GBP) w 2023 r. doświadczy więcej tego samego?
Zgodnie z raportem BofA zmiany na globalnych rynkach, które nastąpiły od początku roku, można najlepiej opisać jako „rynki wyceniające ryzyko z końca 2022 r., a nie wyceniające dobre wiadomości”. Podczas gdy ich profil prognozuje słabszy kurs funta na koniec roku, uważają, że w tym cyklu osiągnął już swoje minima.
– Nasza analiza pokazuje, że GBP staje się coraz bardziej wrażliwy na globalne wskaźniki ryzyka, ponieważ spadła idiosynkratyczna premia za ryzyko, pozostawiając GBP narażonym na przypływy i odpływy nastrojów na globalnym rynku. Jest to jednak również czynnik ograniczający jakiekolwiek trwałe ożywienie funta szterlinga, biorąc pod uwagę nieodłączną niestabilność nastrojów związanych z ryzykiem – napisano w raporcie.
Hamowanie dochodów gospodarstw domowych i spadek PKB per capita to czynniki, które zdaniem ekspertów nada ton funtowi w nadchodzącym roku. Obecne trendy nie wyglądają obiecująco.
– Jest nadzieja na lepszy rok 2024. Kierunek zmian w ostatnich sondażach sugeruje, że większa część brytyjskiej opinii publicznej uważa, że Brexit (opuszczenie UE) był błędem. Chociaż nie sugeruje to rychłego powrotu do członkostwa w UE, zauważamy, że patrząc na rok 2024 i kolejne wybory powszechne, wśród potencjalnych scenariuszy mógłby powstać nowy rząd bardziej przychylny do UE. Naszym zdaniem byłoby to istotne dla nadziei inwestorów na trwałe odbicie GBP – podsumowano.