Naga MarketsOgraniczenie produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej wsparciem dla cen

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem wzrostów cen tego surowca. Notowania europejskiejropy Brent znajdują się już niedaleko poziomu 65 USD za baryłkę (co jest najwyższym poziomem w bieżącym roku), z kolei cena amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI sięgnęła dzisiaj już poziomu 55 USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej w tym tygodniu pojawiło się kilka informacji sprzyjających stronie popytowej, którewprowadziły nieco więcej optymizmu. Przede wszystkim, OPEC poinformował o znaczącym cięciu produkcji ropy w styczniu, tym samym podkreślając, że kartel realizuje postanowienia porozumienia naftowego. Dodatkowo, wczorajwsparciem dla cen ropy okazały się informacje dotyczące częściowego zamknięcia działalności wydobywczej napolu naftowym Safahiyah w Zatoce Perskiej, przy wybrzeżu Arabii Saudyjskiej. To największy morski obszarwydobycia ropy na świecie, a jego operatorem jest spółka Saudi Aramco. Do częściowego wstrzymania operacji wtym miejscu doszło na skutek przerwania kabla elektrycznego przez kotwicę statku i na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do powrotu do pełnych możliwości wydobywczych.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Interesującą, ale na razie dość symboliczną zmianą na rynku ropy naftowej było wznowienie importu ropy naftowej z Iranu przez Koreę Południową w styczniu. Ten azjatycki kraj, będący jednym z kluczowych importerów irańskiegosurowca, w poprzednim miesiącu importował niemal 228 tysięcy ton ropy z Iranu. Jest to zaledwie około jedna czwarta wielkości z analogicznego okresu rok wcześniej, jednak warto pamiętać, że Korea Południowa jesienią ubiegłego roku całkowicie zaprzestała kupowania irańskiej ropy po narzuceniu na Iran sankcji przez Stany Zjednoczone. W listopadzie USA udzieliły co prawda Korei wyłączeń z sankcji, jednak ze względu na kwestieorganizacyjne import wznowiono dopiero w styczniu. W międzyczasie Korea znacząco zwiększyła zakupy ropynaftowej w USA.

Oczywiście czynnikiem hamującym potencjał wzrostowy cen ropy naftowej pozostają obawy dotyczące spowolnieniaw globalnej gospodarce. Słabsze dane makro pojawiały się w Azji oraz Europie, a nawet zaczęły być widoczne wStanach Zjednoczonych. To budzi pytania o przyszły popyt na ropę naftową, który może okazać się rozczarowujący,a tym samym, wywierać presję na niższe ceny surowca.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Ceny kawy nadal pod presją podaży

Zła passa notowań kawy dominowała w tym tygodniu. Cena tego surowca gatunku arabica w Stanach Zjednoczonychpo dotarciu do rejonu 100 centów za funt wywołała pewną reakcję strony popytowej, jednak na krótko. Wczorajnotowania kawy arabica zeszły już do okolic 97 centów za funt, jednak dzisiaj powróciły w okolice 100 centów za funt. Po części jest to efekt rolowania kontraktów, a po części także pewnego efektu psychologicznego: dotychczas ceny kawy arabica nigdy nie schodziły poniżej poziomu 100 centów za funt na długo.

W ostatnim czasie presję na niskie ceny kawy wywierała słabość brazylijskiego reala względem amerykańskiegodolara. Niemniej, fundamenty tego rynku stanowią problem od dłuższego czasu. Rynek kawy nadal zmaga się z nadpodażą surowca, a korzystne warunki pogodowe do uprawy kawy są zapowiedzią dalszej obfitej produkcji.Niemniej, niektórzy farmerzy odmawiają sprzedaży surowca po tak niskich cenach – tak jest m.in. w Wietnamie,gdzie niechęć do akceptacji niskich cen kawy może negatywnie przełożyć się na podaż surowca na globalnym rynkuw kolejnych miesiącach.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here